۳ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۴۳
کد خبرنگار: 1901
کد خبر: 83550028
۲ نفر
باشوی کوچک و پلنگ سیاه، تأثیرگذارترین مهره‌های «ماچونی»

تهران- ایرناپلاس- شاید خوشبین‌ترین هوادار استقلال هم با توجه به شروع بد این تیم باور نمی‌کرد که بهترین خط حمله لیگ نوزدهم اکنون در اختیار آبی‌ها و اکنون در جمع مدعیان باشد. بدون تردید زوج شیخ دیاباته و مهدی قائدی، بهترین خط حمله لیگ برتر هستند. استقلال با تفکرات مرد ایتالیایی خود در هفته‌های اخیر، روند رو به رشدی داشته و این دو مهاجم در راستای این اوج‌گیری نقش بسزایی داشته‌اند.

در شرایطی که استقلال در چهار هفته اول بازی‌های این فصل لیگ برتر تنها دو گل زده بود، اما ناگهان با زدن ۱۹ گل در ۶ دیدار بعدی نسبت به تیم‌های سپاهان و تراکتور که از مهره‌های ارزشمندی بهره می‌برند، پیشی گرفت و اکنون صاحب بهترین خط حمله لیگ نوزدهم است. نکته مهم اینکه آندره‌آ استراماچونی در حال حاضر با قرار دادن دیاباته و قائدی در کنار هم در خط حمله، دو مهاجمه بازی می‌کند و با این سیستم توانسته بازی‌های پر گل و تماشاگرپسندی را ارائه دهد و منتقدان خود را وادار به سکوت کند.

نقش دیاباته و قائدی

آبی‌ها فصل جدید را خوب آغاز نکردند و نتایج نسبتاً ضعیف آنها باعث شد طرفداران این تیم ناامید شوند، اما ناگهان همه چیز تغییر کرد و با پنج پیروزی متوالی خود را به  بالای جدول رساندند. این تیم هفته‌ها می‌شود سیر خوبی در پیش گرفته که نقش دیاباته و قائدی را نمی‌توان در این موفقیت‌ها نادیده گرفت. در واقع باید گفت آندره‌آ استراماچونی با کنار هم قرار دادن یک مهاجم جوان و ریزجثه مثل مهدی قائدی در کنار یک مهاجم بلند قامت و باتجربه مانند شیخ دیاباته، زوجی خطرناک در خط حمله تیمش به وجود آورد تا این دو، روی هم با زدن هشت گل و دو پاس گل، در ۹۴۹ دقیقه حضورشان در میدان، عملکرد بسیار خوبی از خود بر جای بگذارند.

امتیازآورترین بازیکن

مهدی قائدی را با زدن چهار گل و دادن یک پاس گل باید امتیازآورترین بازیکن استقلال تا هفته دهم لیگ برتر نامید. او در حالی این آمار را از خود بر جای گذاشته که در تمامی دیدارهای این فصل، تیمش چه در ترکیب ثابت و چه به‌عنوان بازیکن جانشین حضور داشته و در حضور ۶۰۲ دقیقه‌ای خود، یکی از بازیکنان پر کار استقلال لقب گرفته است. مهدی در دیدارها با فولاد، نفت مسجدسلیمان، گل گهر، سایپا، پارس جنوبی، تراکتور و صنعت نفت به‌عنوان بازیکن ثابت به میدان رفته و تنها در برابر نفت مسجدسلیمان تا پایان بازی کرد و در بقیه بازی‌ها تعویض شده و در دیدار با تیم‌های ماشین‌سازی، پرسپولیس و ذوب‌آهن به‌عنوان بازیکن جانشین وارد زمین شد.

کمی خودخواه

مهدی قائدی از هر نظر آماده است. او در این فصل برخلاف دو فصل گذشته هم از نظر فنی و هم از نظر اخلاقی بدون مشکل بوده، اما با این‌حال بدون ایراد نیست! مهدی یک مشکل جزئی دارد که آن هم ویژگی تمام مهاجمان بزرگ جهان است. او کمی خودخواه شده و در موقعیت‌های که می‌تواند هم‌تیمی‌های خود را در موقعیت گلزنی قرار دهد، ترجیح می‌دهد خودش ضربات نهایی را بزند و این در چند صحنه باعث دلخوری برخی هم‌تیمی‌هایش از جمله دیاباته نیز شده است. البته مهاجمان بزرگ ترجیح می‌دهند برای خارج شدن خود از زیر فشار، ضربات آخر را خودشان بزنند، اما قائدی در استقلال مهاجم نوک نیست‌، بلکه دیاباته باید ضربات نهایی را بزند.

بهترین‌های تاریخ باشگاه

«باشوی کوچک»- لقبی که هواداران استقلال به‌خاطر حرکات تکنیکی‌اش به قائدی داده‌اند- بهتر است کمی از خودخواهی دست بردارد تا استقلال در دیدارهای حساس‌تر بهتر نتیجه بگیرد. مهدی قائدی اگر دچار غرور کاذب نشود، به‌زودی می‌تواند به یکی از بهترین‌های تاریخ باشگاه استقلال تبدیل شود و اگر همین روند رو به رشد خود را ادامه دهد، می‌تواند حتی به یکی از تیم‌های مطرح اروپایی منتقل شود. شیخ دیاباته پس از مهدی قائدی دومین بازیکن امتیازآور استقلال تا هفته دهم لقب گرفته است. دیاباته تنها ۳۴۷ دقیقه برای آبی‌ها به میدان رفته و چهار گل زده و یک پاس گل داده که این می‌تواند آمار خوبی برای مهاجمی باشد که اولین فصل حضورش را در یک تیم پرطرفدار تجربه می‌کند.

آمار فوق‌العاده دیاباته

شیخ دیاباته که اهل کشور مالی است، پیش از حضور در ایران با آمار فوق‌العاده ۱۱۲ گل و ۲۲ پاس‌گل در ۲۴۶ بازی به عضویت استقلال در آمد. او گلزنی بلند قامت و راست پاست و بیشتر گل‌های خود را با پای تخصصی خود به ثمر رسانده و توانایی زیادی هم در سرزنی دارد. دیاباته که در کارنامه خود سابقه گلزنی به تیم‌های بزرگی مانند، یوونتوس، پاری‌سن‌ژرمن، بنفیکا، نیوکاسل، لیون، مارسی و لیل را دارد، پنالتی‌زن قهاری نیز هست. او در تیم‌های بوردو، متز و نادی امارات پنالتی‌زن اول تیمش بود. شادی دیاباته پس از گل دوم مقابل تراکتور که به سمت طرفداران تیفوسی استقلال رفت و دست‌های خود را به شکل یک هیولا بالا برد نیز دیدنی بود.

شخصیت پلنگ سیاه

پلنگ سیاه یکی از شخصیت‌های ابرقهرمان کمپانی مارول است و اولین بار در چهار شگفت‌انگیز شماره ۵۲ ظاهر شد. راز شادی این مهاجم آفریقایی به نمونه‌برداری از حرکات شخصیت خیالی ابرقهرمان دنیای کمیک از کمپانی مارول برمی‌گردد. شخصیتی که پلنگ سیاه نام دارد و اولین بار در چهار شگفت‌انگیز شماره ۵۲ ظاهر شد. دیاباته با «هت‌تریک» در بازی با تراکتور یک آمار فردی و دو آمار تیمی برای استقلال به ثبت رساند. او بعد از ۶ سال و ۱۳ روز به اولین بازیکن استقلال تبدیل شد که با پیراهن شماره ۷ در لیگ برتر موفق به گلزنی شده است، آخرین شماره ۷ آبی‌ها که موفق شد در لیگ برتر گلزنی کند، فرهاد مجیدی بود.

هر ۸۷ دقیقه یک گل!

او در لیگ سیزدهم موفق شد دروازه نفت تهران را باز کند و پس از فرهاد، بازیکنانی نظیر حسن بیت‌سعید و بختیار رحمانی این شماره را بر تن کردند، اما هرگز موفق به گلزنی نشدند. از طرفی، استقلال با پیروزی در برابر تراکتور از مرز ۱۰۰۰ امتیاز در تاریخ لیگ برتر عبور کرد و با گل‌های دیاباته توانست بعد از ۷ سال و ۹ ماه، تراکتور را شکست دهد. این بازیکن در ۷ بازی لیگ برتر ۳۴۷ دقیقه برای استقلال بازی کرده و در هر ۸۷ دقیقه یک گل به ثمر رسانده است. او در واقع به دلیل مصدومیت، چند بازی تیمش را از دست داد. دیاباته در هفته سوم از ناحیه دنده دچار آسیب‌دیدگی شد. در هفته‌های چهارم تا ششم نتوانست برای استقلال بازی کند.

پلنگ سیاه استقلال پس از بازگشت از مصدومیت، این روزها به یکی از مهره‌های ثابت و ارزشمند آندره‌آ استراماچونی تبدیل شده و باید دید که این روند تا کی ادامه خواهد داد. گرچه استقلال با وجود اینکه تیم کاملی در اختیار ندارد، اما با تفکرات سرمربی ایتالیایی خود توانسته نقاط ضعفش را پوشش دهد. «ماچونی» توانسته بین دیاباته و قائدی در گلزنی و گل‌سازی رقابت شیرینی ایجاد کند که این رقابت باعث شده تا قدرت خط حمله آبی‌پوشان افزایش پیدا کند. این دو بازیکن، تأثیرگذارترین و ارزشمندترین بازیکنان استقلال تا پایان هفته دهم هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =