تلاش‌های بی‌ثمر شازده ناکام، همزمان با اعتراضات مردم

تهران- ایرناپلاس- هفته گذشته هم مثل مقاطع خاص سال‌های اخیر، ویدیوهایی از شاهزاده سلسله مختومه پهلوی به گوش می‌رسد که تلاش می‌کند از کوچک‌ترین اعتراضات یا گلایه‌های مردم منتفع شود. بااین‌حال، بررسی‌ها نشان می‌دهد او هیچ‌گاه نتوانسته جمع قابل توجهی از مردم را با خود همراه کند.

در هفته‌ای که گذشت، همزمان با اعتراضات در واکنش به افزایش قیمت بنزین، رضا پهلوی و مادرش، فرح دیبا تلاش کردند با مصاحبه و دادن چندین بیانیه از اعتراضات به نفع خود بهره ببرند. اما رضا پهلوی فارغ از نسبت خانوادگی‌اش، طی ۴۰ سال اخیر چه فعالیت‌های سیاسی داشته است که اقدام به انتشار پیام خطاب به مردم می‌کند؟

فعالیت سیاسی شاهزاده، همکاری با سرویس‌های اطلاعاتی خارجی

او پیش از انقلاب آموزش خلبانی هواپیماهای جنگی را در آمریکا آغاز کرد و مدتی بعد از مرگ پدرش، در همین کشور تحصیلات عالیه را شروع کرد و سرانجام مدرک لیسانس علوم سیاسی خود را از دانشگاه USC گرفت. آغاز فعالیت سیاسی او بعد از مرگ پدرش را می‌توان انتشار ویدیویی دانست که در آن به‌عنوان پادشاه ایران قسم خورد. هم‌زمان با این اقدامات، او با همراهی گروهی از نیروهای بازمانده از رژیم سابق رادیو «راه نجات ایران» را در قاهره راه‌اندازی کرد. البته او حدود ۱۰ سال قبل در مصاحبه‌ای با تلویزیون فارسی‌زبان صدای آمریکا مدعی شد در زمان جنگ تحمیلی به مسئولان جمهوری اسلامی نامه‌ای نوشته و خواستار جنگیدن زیر پرچم جمهوری اسلامی در مقابل عراق شده است. 

بر اساس خاطرات منتشرشده از شموئیل سگو، از افسران بازنشسته  سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل (موساد) رضا پهلوی بخشی از کودتایی بوده است که با توافق و برنامه‌ریزی بازماندگان ارتش رژیم شاهنشاهی، موساد، برخی چهره‌های نزدیک به خاندان سلطنتی عربستان و دولت وقت سودان برنامه‌ریزی‌ شده بوده است؛ کودتایی که به سبب تغییرات دولت وقت اسرائیل هیچ‌گاه محقق نمی‌شود. البته این پایان همکاری‌های او با سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای دیگر نیست؛ بر اساس اسناد منتشرشده از وزارت خارجه آمریکا، یکی از برنامه‌های دولت کارتر حمایت از برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی علیه جمهوری اسلامی بوده است. در همین راستا، سال ۶۵ و هم‌زمان با موشک‌باران شهرهای مختلف ایران از سوی نیروهای عراقی و ضربه‌های ناشی از حملات مستمر به ایران، سازمان سیا با تمهیداتی برای دقایقی توانست از طریق ماهواره سخنرانی رضا پهلوی را به گیرنده‌های صداوسیما بفرستد. او در این سخنرانی اعلام می‌کرد که به ایران بازمی‌گردد.

میدان میلیونی، آرزوی نامحقق

او طی ۱۰ سال اخیر سعی کرده از برهه‌های حساس سیاسی کشور و وقایع و اتفاقات جاری منتفع شود. او بعد از حوادث سال ۸۸ به مناسبت‌های مختلفی چون روز دانشجو و آغاز سال تحصیلی و ... خطاب به مردم ایران پیام‌هایی منتشر کرد. او سال ۹۲ با همراهی گروهی از مخالفان جمهوری اسلامی نهادی با عنوان «شورای ملی ایرانیان» را راه‌اندازی و هدف از تأسیس آن را ایجاد یک آلترناتیو سکولار دموکراتیک عنوان کرد. او دو سال قبل در مجمع عمومی این نهاد اعلام کرد که از سمت خود کناره‌گیری می‌کند. بررسی‌های ایرناپلاس نشان می‌دهد این تشکل طی 6 سال اخیر نتوانسته جمعیتی را در داخل کشور با خود همراه کند. سال قبل نیز تشکیلات فرشگرد که هدف خود را براندازی در ایران عنوان کرده است، رضا پهلوی را به‌عنوان یکی از شخصیت‌های محوری در پیشبرد برنامه‌هایش معرفی کرده است. فرشگرد بارها با شعار «میدان میلیونی» سعی بر سوارشدن بر انواع اعتراض‌های مردمی در ایران داشته است اما تاکنون نتوانسته این شعار را عملی کند.

فرزند ارشد محمدرضاشاه طی سال‌های اخیر، بارها با تلویزیون‌ها و رادیوهای فارسی‌زبان خارج از کشور مصاحبه کرده و در شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی دارد. او بارها نیروهای نظامی و انتظامی را مخاطب قرار داده است؛ موضوعی که حتی یک واکنش رسمی و غیررسمی در پی نداشته است. تابستان امسال در پی طرح موضوع تصمیم‌گیری درباره رژیم دریایی خزر توسط کشورهای حاشیه آن، در صفحه اینستاگرام خود از مردم خواست مقابل مجلس تجمع و نمایندگان مجلس را وادار کنند دریای خزر را پس بگیرند! موضوعی که با استقبال مواجه نشد.

شاهزاده ناکام: مردم ایران برای اعتراض، منتظر من و خانواده‌ام نیستند

حالا رضا پهلوی در آخرین مصاحبه خود با شبکه ایران اینترنشنال  در پاسخ به اینکه مسئولیت خود را در قبال مردم چه می‌داند، گفته است: «مسئولیت من بیش از مردم نیست». او درباره اینکه چه اقداماتی برای همراهی با معترضان دارد، توضیح داده: «برای بررسی وضعیت آنی مردم، چیز جدیدی را مطرح نمی‌کنم ... مردم ایران برای اعتراض منتظر من و خانواده‌ام نیستند» این در حالی است که او سال گذشته در مصاحبه‌ای با رادیو فردا مدعی شده بود: «شغل که نه، اما وظیفه من تلاش برای برقراری آزادی در کشور است. شغل من درواقع تلاش برای آزادی ایران بوده است. ما ( خانواده من) تمام‌وقت در حال مبارزه‌ایم.»

شاید با توجه به همین اظهارات ضدونقیض او بود که رهبر انقلاب در واکنش به اعتراضات اخیر، اظهار کردند: «در این دو روز یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته، همه مراکز شرارت دنیا علیه ما این کارها را تشویق کرده‌اند، از خانواده منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعه خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر تشویق و ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد». 

گذشت زمان نشان داد خواب اخیر شاه خودخوانده ایران هم نقش بر آب شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =