برای نخستین­‌بار با ۶ سهمیه راهی توکیو می­‌شویم

تهران-ایرناپلاس- سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک، مردادماه سال آینده به میزبانی شهر توکیو برگزار می­‌شود؛ بازی­‌هایی که رشته‌­های مختلف از جمله تیراندازی، در آن حضور خواهند داشت و باید امیدوار بود کاروان ورزشی کشورمان از این آوردگاه بزرگ ورزشی، با دست­ پر به میهن بازگردد.

در سی‌ویک دوره برگزار شده تا به امروز، قهرمانان تیراندازی کشورمان در ۹ دوره حضور داشته‌اند. نخستین حضور تیراندازی ایران در بازی‌های المپیک، به چهاردهمین دوره این بازی‌ها و سال ۱۹۴۸ لندن بازمی‌گردد.

در آن سال، ۳۸ ورزشکار ایرانی راهی انگلستان شدند تا در بازی‌های المپیک به میدان بروند. سهم تیراندازی در آن دوره از بازی‌ها ، سه ورزشکار بود و سایر نفرات به رشته‌هایی از جمله بوکس (۹ نفر) وزنه‌برداری (۵ نفر) کشتی آزاد (۸ نفر) بسکتبال (۱۲ نفر) و ژیمناستیک (۱ نفر) معطوف می‌شد.

با هم مروری خواهیم داشت بر عملکرد کاروان تیراندازی کشورمان در ادوار مختلف بازی‌های المپیک.

اولین حضور، المپیک ۱۹۴۸ لندن (چهاردهمین دوره)  

تیم ملی تیراندازی ایران نخستین‌بار در بازی‌های ۱۹۴۸ لندن پا به میدان گذاشت. در آن بازی‌ها، صمد ملازال، محمود سخایی و فرهنگ خسروپناه ترکیب تیم اعزامی را تشکیل می‌دادند. تفنگ ۳۰۰ متر سه وضعیت با حضور ۳۶ تیرانداز برگزار شد و ورزشکارانی از سوئیس، فنلاند و نروژ عناوین برتر را از آن خود کردند. در آن بازی‌ها، ملازال، سخایی و خسروپناه به ترتیب رده‌های سی‌وچهارم تا سی‌وششم را به خود اختصاص دادند.

در تفنگ ۵۰ متر درازکش مردان، ۷۱ شرکت کننده به لندن آمده بودند و نمایندگان آمریکا سکوی اول و دوم را از آن خود کردند. جوناس جانسون سوئدی نیز در جایگاه سوم ایستاد و به مدال برنز قناعت کرد.

با پایان این مسابقات، محمود سخایی شصت‌وهفتم شد و صمد ملازال، در رده آخر ایستاد.

دومین تجربه، ۱۹۶۰ رم (هفدهمین دوره)                           

در آن بازی‌ها تنها یک نماینده داشتیم، غلامحسین مبصر در میان ۵۴ شرکت کننده تفنگ درازکش در جایگاه پنجاهم ایستاد و به کار خود در هفدهمین دوره بازی‌ها خاتمه داد.

۱۹۶۴، توکیو (هجدهمین دوره)

کاروان تیراندازی کشورمان در شرایطی در بازی‌های توکیو حاضر شد که در تپانچه ۵۰ متر مردان و در حضور ۵۲ شرکت کننده، نصرت‌الله ممتحن با ایستادن در رده آخر به کار خود خاتمه داد. ورزشکارانی از فنلاند، آمریکا و ژاپن نیز عناوین برتر را از آن خود کردند. با مدال برنز یوشی کاوا، یک مدال ارزشمند به چشم بادامی‌های آسیا رسید تا این کشور برای خود در بین مدعیان المپیک، اسم و رسمی پیدا کند.

در تفنگ ۵۰ متر آزاد کالیبر کوچک، ۶۳ تیرانداز به میدان رفتند. این بار مدال به ورزشکارانی از آمریکا، بلاروس و مجارستان رسید و ناصر شریفی، نماینده کشورمان در رده پنجاه‌وسوم ایستاد.

در تفنگ ۵۰ متر درازکش مردان، قهرمان مجارستانی اول شد و نمایندگان آمریکا عناوین بعدی را از آن خود کردند. غلامحسین مبصر و محمد کلانی نیز در میان ۷۳ تیرانداز به‌عنوانی بهتر از شصت‌ویکم و شصت‌وچهارم دست نیافتند و با این شرایط، کاروان تیراندازی ایران، راهی تهران شد.

۱۹۷۶ مونترال کانادا (بیست و یکمین دوره)

پس از غیبت تیراندازی ایران در بازی‌های ۱۹۶۸ مکزیکو و ۱۹۷۲ مونیخ ، کاروان تیراندازی ایران در مونترال به میدان رفت. در آن دوره، دو نمایند اهداف پروازی هم در میان نفرات اعزامی حضور داشتند. در تراپ مردان ۴۳ ورزشکار در خط آتش قرار گرفتند و ورزشکارانی از آمریکا، پرتغال و ایتالیا مدال‌آوران آن دوره از بازی‌ها لقب گرفتند. 

محمدعلی عیلجانی و هوشنگ قزوینی در نخستین حضور خود، عناوین چهل‌ویکم و چهل‌وسوم آن بازی‌ها را به خود اختصاص دادند و اسفندیار لاری به همراه کمیل جعفری با ایستادن در رده‌های ۵۴ و ۶۲ جهان، خاک کانادا را ترک کردند.

پرچمداری بانوی تیراندازی در ۹۶ آتلانتا (بیست و ششمین دوره)

بازی‌های المپیک ۱۹۹۶ آتلانتا در شرایطی برگزار شد که لیدا فریمان همه نگاه‌ها را معطوف به‌خود کرده بود. حضور یک بانوی ایرانی و محجبه در آوردگاه المپیک، کافی بود تا دوربین‌های خبری، پیگیر عملکرد و حضور این ورزشکار ایرانی باشند.

۴۹ شرکت کننده در تفنگ ۱۰ متر زنان در خط آتش قرار گرفتند، هر چند مدال به نمایندگان لهستان، آلمان و یوگسلاوی رسید اما فریمان در نخستین حضور خود، جایگاه چهل و ششم را به خود اختصاص داد. در همین بازی‌ها و در تپانچه ۱۰ متر زنان، منیژه کاظمی با ایستادن بر پله ۴۳ جهان به کار خود در بازی‌های ۹۶ خاتمه داد. در این رشته ۴۵ تیرانداز حضور داشتند و مدال سهم نمایندگان چین، یوگسلاوی و استرالیا شد.

۲۰۰۰ سیدنی، استرالیا (بیست و هفتمین دوره)

در بازی‌های المپیک سیدنی تیراندازی ایران تنها یک نماینده داشت. در آن رویداد ورزشی منیژه کاظمی در تپانچه برای کشورمان به میدان رفت و با رکورد ۳۶۴ از ۴۰۰ در جایگاه چهل‌وسوم ایستاد.

۲۰۰۴ آتن ، یونان (بیست و هشتمین دوره)

در آن بازی‌ها نسیم حسن‌پور تنها نماینده کشورمان در کاروان اعزامی بود. در تفنگ ۱۰ متر زنان، ۴۱ تیرانداز حضور داشتند و حسن‌پور با ایستادن در رده ۲۸ بازی‌های المپیک، به کار خود خاتمه داد.

۲۰۱۲  لندن و تجربه شیرین فینال (سی و امین دوره)

حضور در بازی‌های ۲۰۱۲ لندن برای تیراندازی خوش‌یمن بود. در آن سال، تیراندازی شاهد یک اتفاق خوب و البته تأثیرگذار بود. الهه احمدی به‌عنوان نخستین تیرانداز ایرانی موفق شد در فینال المپیک، حضوری تاریخی داشته باشد. این بانوی شایسته کشورمان در جمع برترین‌های المپیک حاضر شد و با کسب عنوان ششمی، به کار خود خاتمه داد. نمایندگان چین مدال‌های طلا و برنز را تصاحب کردند و ورزشکاری از لهستان بر سکوی دوم تکیه زد.

در میان ۵۶ تیرانداز آن بازی‌ها، مه‌لقا جام بزرگ دیگر تیرانداز کشورمان موفق شد عنوان چهل‌وسومی را به نام خود به ثبت برساند، البته او در تفنگ سه وضعیت ۵۰ متر زنان و در میان ۴۶ تیرانداز، عملکرد بهتری داشت و در جایگاه چهاردهم ایستاد و احمدی چهل‌وسوم شد. مدال هم به کشورهای آمریکا، صربستان و جمهوری چک رسید.

ابراهیم برخورداری نیز یکی دیگر از نفرات راه‌یافته به بازی‌های المپیک بود، او در میان ۴۴ مدعی تپانچه ۱۰ متر، سی‌وسوم شد تا تجربه‌ای گران‌بها از حضور در آوردگاه المپیک را در کارنامه ورزشی خود داشته باشد. نمایندگان کره، ایتالیا و صربستان نیز عناوین برتر را به خود اختصاص دادند.

برخورداری در تپانچه ۵۰ متر نیز در خط آتش قرار گرفت. او در میان ۳۸ شرکت کننده، به مقامی بهتر از بیست‌وهفتمی دست نیافت. نکته جالب توجه در این میان، تقسیم مدال بین تیم‌های آسیایی بود و کره با تصاحب مدال‌های طلا و نقره و چین با ایستادن بر سکوی سوم بازی‌های المپیک، به کار خود در این رشته خاتمه دادند.

۲۰۱۶ ریو (سی و یکمین دوره)

تیراندازی در سال ۲۰۱۶ نیز حضوری دوباره در آوردگاه المپیک داشت. در آن بازی‌ها، ملی‌پوشان کشورمان با تصاحب پنج سهمیه راهی برزیل شدند تا در این میدان بزرگ ورزشی، شانس خود را برای کسب مدال امتحان کنند.

در تفنگ بادی مردان، ۵۰ تیرانداز در خط آتش قرار گرفتند. هر چند نمایندگان ایتالیا، اوکراین و روسیه عناوین برتر را به خود اختصاص دادند، اما حضور پوریا نوروزیان در جایگاه بیست‌ودوم، نویدبخش روزهای خوش آینده برای تیراندازی ایران بود.

الهه احمدی در تفنگ بادی بانوان و در میان ۵۱ تیرانداز، باز هم مانند دوره قبلی این بازی‌ها که در لندن برگزار شده بود، راهی فینال شد، اما دوباره به‌عنوان ششمی دست یافت و دیگر بانوی تیرانداز کشورمان نجمه خدمتی در رده یازدهم ایستاد.

نجمه خدمتی در سه‌ وضعیت بانوان عملکرد قابل قبولی داشت و در میان ۳۷ شرکت کننده، با حضور در فینال به مقام هشتمی رضایت داد. مه‌لقا جام بزرگ نیز بیست‌وهفتم شد تا دست بانوان کشورمان از مدال دور بماند. در این بخش، ورزشکار آلمانی اول شد و نمایندگان چین دوم و سوم شدند.

در تپانچه هم نماینده داشتیم، گلنوش سبقت‌الهی به مصاف ۴۴ تیرانداز رفت و در نهایت با کسب عنوان بیست‌ویکمی به کار خود پایان داد. در این بخش نمایندگان چین، روسیه و آلمان به مدال‌های طلا، نقره و برنز دست یافتند.

در تپانچه ۲۵ متر بانوان و در میان ۴۰ شرکت کننده، سبقت‌الهی، عنوان بیست‌وهشتم را از آن خود کرد. این بار نمایندگان آلمان رده‌های اول و دوم را به خود اختصاص دادند و ورزشکاری از سوئیس به مدال برنز رسید.

در تفنگ سه وضعیت مردان و با حضور ۴۴ تیرانداز، پوریا نوروزیان به‌عنوان بیست‌وششمی رضایت داد. این بار مدال به تیراندازان قاره سبز رسید و ایتالیا، روسیه و فرانسه با اهتزاز پرچم‌های خود، مدال‌های آن دوره از بازی‌ها را به خانه بردند.

المپیک ۲۰۲۰ توکیو و فرصت‌هایی که نباید از دست برود

پس از مروری بر عملکرد تیراندازان کشورمان در ادوار مختلف المپیک، اکنون همه نگاه‌ها به بازی‌های ۲۰۲۰ توکیو است. در این دوره از بازی‌ها، نجمه خدمتی، فاطمه کرم زاده، هانیه رستمیان، آرمینا صادقیان، مهیار صداقت و جواد فروغی نفرات اعزامی کشورمان به سی‌ودومین دوره بازی‌های المپیک به شمار می‌روند.

واقعیت این است که تیراندازی در سالیان گذشته، همواره با مشکلات بسیاری دست‌ به ‌گریبان بوده که مهم‌ترین آن، به موضوع تهیه فشنگ و تمرین مستمر ورزشکاران با تجهیزات روز دنیا بازمی‌گردد. البته با توجه به ماهیت فدراسیون تیراندازی و بحث تهیه و تولید فشنگ، این مشکل فراتر از توان فدراسیون، کمیته ملی‌ المپیک و وزارت‌ ورزش است و باید نهادها و سایر دستگاه‌های دولتی دیگر نیز در این خصوص همکاری لازم را داشته باشند.

موضوع مهم دیگر این است که ورزشکاران سایر کشورها، روزانه با فشنگ‌های متعددی تمرین می‌کنند و این در حالی است که نمایندگان تیراندازی ایران در بسیاری از مواقع، از کمبود فشنگ رنج برده و می‌برند.

حال اگر مسئولان ورزش ایران به دنبال موفقیت در المپیک هستند، باید از هم‌اکنون، آستین‌ها را بالا بزنند. فرصت کمی تا بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو باقی مانده و باید از هر کجا که می‌شود برای تیراندازان المپیکی، فشنگ‌های لازم را تهیه کرد تا بدون مشکل، تمرین کنند و از نظر روحی و روانی خود را آماده حضور در این آوردگاه بزرگ ورزشی کنند.

اگر قرار باشد از تیراندازی، حمایت‌های لازم صورت نگیرد، بدون شک نباید انتظار مدال و موفقیت داشت. حضور در جمع برترین‌های جهان یک بحث است، اما موفقیت و ایستادن بر سکوی قهرمانی المپیک، چیز دیگری است که با اما و اگرهای همیشگی مقدور نیست و به شانس و اقبال هم مربوط نمی‌شود.

نکته دیگر در این میان، حضور موفق‌تر بانوان نسبت به آقایان است. این مسئله را می‌توان در نتایج به دست آمده تا به امروز مشاهده کرد. حال که با چهار بانوی تیرانداز، راهی ژاپن می‌شویم، امید بسیاری داریم تا نتایج به‌مراتب بهتری، نسبت به دوره‌های قبل به دست آوریم.

در این دوره اتفاق خوب دیگری نیز برای تیراندازی رخ داد. در المپیک توکیو برای اولین بار کاروان تیراندازی کشورمان با ۶ سهمیه، راهی این بازی‌ها می‌شود که بیشترین تعداد سهمیه ادوار مختلف به‌شمار می‌رود. هر چند احتمال کسب یک سهمیه دیگر می‌رود، اما همین امروز نیز فدراسیون تیراندازی عملکرد موفقی در کسب جواز حضور در المپیک ۲۰۲۰ به دست آورده و امیدواریم این حضور پررنگ، با مدال و موفقیت همراه باشد.

تا آغاز بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو، چند رویداد ورزشی در پیش است که باید در همه آنها باقدرت حاضر شویم؛ اولین مسابقه جام‌ جهانی هند است که از ۲۵ اسفند تا ۷ فروردین ۹۹ برگزار می‌شود، دومین رقابتی که تیراندازان کشورمان می‌توانند در آن شرکت کنند به مسابقات تست توکیو بازمی‌گردد که از ۲۸ فروردین تا ۷ اردیبهشت انجام خواهد شد. جام جهانی مونیخ نیز از ۱۳ تا ۲۰ خرداد ۹۹ و جام جهانی تیراندازی از ۲ تا ۱۳ تیر سال آینده به میزبانی باکو برگزار می‌شود و باید امیدوار بود تمام این تلاش‌ها، با کسب موفقیت در المپیک توکیو همراه باشد.

اهداف پروازی و حسرتی که بر دل ماند

با آمدن علی دادگر به‌عنوان رئیس فدراسیون تیراندازی، نگاه متفاوتی به اهداف پروازی شد. البته بسیاری از منتقدان، این تفاوت دیدگاه میان دادگر و روسای قبلی فدراسیون را به دلایلی مختلفی نسبت می‌دهند که پیش از این در باب آن سخن گفته‌ایم. هرچند در مدت حضور دادگر در رأس فدراسیون، اقدامات خوبی برای رشد و توسعه تیراندازی به اهداف پروازی شد، اما ورزشکاران این رشته ورزشی در رسیدن به عناوین آسیایی و جهانی ناکام ماندند و نتوانستند جواز حضور در المپیک را به دست آورند. بدون شک این یک فرصت طلایی برای تیراندازان تراپ و اسکیت به شمار می‌رفت که از دست رفت و حال باید دید ورزشکاران این رشته، چه آینده‌ای خواهند داشت. آیا باز هم‌چنین فرصت طلایی در اختیار آنها قرار خواهد گرفت؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =