صف مسئولان لبنانی برای پاسخ به یک سخن نسنجیده

تهران- ایرناپلاس- اظهارات منتسب به یکی از فرماندهان سپاه مبنی بر حمله به تل‌آویو از خاک لبنان، با واکنش‌های متعدد دو وزیر و شماری دیگر از مسوولان کشور دوست و برادر، لبنان روبرو شد.

همزمان با اعتراضات در لبنان، تلاش برخی رقبای منطقه‌ای برای ایجاد فاصله میان ایران و کشورهای دوست افزایش یافته، اما در همین شرایط انتشار سخنانی به نقل از سردار مرتضی قربانی، از فرماندهان سپاه پاسداران کافی بود تا موجی از پاسخ مسوولان لبنانی را به همراه داشته باشد و همچنین اسباب زحمت برای دوستان ایران در لبنان شود.

خبرگزاری میزان که شاید تصور نمی‌کرد خبرش این میزان واکنش داشته باشد، روز دوشنبه به نقل از سردار قربانی نوشت: «رژیم صهیونیستی اگر مرتکب کوچک‌ترین خطایی در قبال ایران شود،  از همان لبنان «تل‌آویو» را با خاک یکسان می‌کنیم و اصلا نیازی نیست که از ایران موشک و تجهیزات بلند شود. این خبرگزاری آقای قربانی را مشاور فرمانده سپاه معرفی کرد.»

امروز اما سردار رمضان شریف، سخنگوی سپاه اعلام کرد که اظهارات منتسب به سردار مرتضی تحریف شده و مورد برداشت نادرست رسانه‌ای قرار گرفته است. وی افزود که سردار قربانی مشاور فرمانده کل سپاه هم نیست. وی همچنین از دقت و دوراندیشی وزیر  دفاع کشور لبنان که با پاسخ هوشمندانه خود شیطنت رسانه سعودی - صهیونیستی را خنثی کرده اند، قدردانی کرد.

سخنان سخنگوی سپاه بعد از آن بیان شد که در دو روز گذشته وزرای دفاع و اطلاع‌رسانی لبنان و چند تن دیگر از مسوولان این کشور به سخنان منسوب به سردار قربانی واکنش نشان دادند؛ واکنشهایی که رسانه‌های نزدیک به سعودی با آب و تاب آنها را بازتاب دادند.

العربیه در گزارشی نوشت: در پی اظهارات جنجالی یکی از فرماندهان سپاه پاسداران ایران، الیاس بوصعب وزیر دفاع لبنان روز سه‌شنبه در توئیتی در حساب کاربری توییتر خود نوشت: «اگر آنچه به مشاور فرمانده سپاه پاسداران ایران نسبت داده می‌شود، درست باشد، بسیار اسباب تاسف بوده و غیرقابل قبول است و تجاوز به حق حاکمیت لبنان، قلمداد می‌شود که روابط دوستانه‌ای با ایران دارد.»

همچنین «جمال الجراح» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان سخنان قربانی را غیرمسئولانه خواند که ممکن است به جنگ منطقه‌ای منجر شود. به گزارش خبرگزاری ملی لبنان، الجراح با رد سخنان قربانی افزود: جمهوری اسلامی ایران هر گونه که دوست دارد می تواند از خود دفاع کند، اما لبنان صندوق پستی سپاه پاسداران و میدان جولان دادن آن و دیگر خارجی ها نیست.

«اشرف ریفی» وزیر پیشین دادگستری لبنان هم که خود از حامیان تکفیری‌هاست، در توییتر خود بعد از بیان الفاظی تند، از اخراج سفیر ایران در بیروت سخن گفت. «میشل مُعوّض» رهبر جریان «جنبش استقلال لبنان»، «نهاد المنشوق» نماینده مجلس لبنان و «آنطوان بانو» نماینده و عضو فراکسیون «لبنان قوی» در مجلس لبنان هم از دیگر کسانی بودند که به سخنان سردار قربانی تاختند.

«فرید البستانی» دیگر نماینده مجلس لبنان نیز نوشت: سخنان قربانی اگر دقیق و درست باشد علاوه بر نقض حاکمیت لبنان، نقض و تضعیف جایگاه مقاومت و حزب‌الله هم خواهد بود.

کانال خبری لبنان ۲۴ هم امروز (چهارشنبه) به نقل از برخی منابع مطلع و بدون ذکر نام آنها به شایعه‌افکنی پرداخت و مدعی شد: پس از سخن سردار مرتضی قربانی، ایران می‌خواهد با کمک حزب‌الله جبهه نظامی تازه‌ای در جنوب لبنان و علیه اسراییل باز کند.

این در حالی است که جمهوری اسلامی همواره به حاکمیت ملی تمامی دولتها متعهد بوده و بدون موافقت و دعوت دولتهای دوست، اقدامی در این کشورها انجام نداده و حتی حضور نظامیان ایران در سوریه هم تا حد زیادی مستشاری بوده است.

با این حال واکنش گسترده به مواضع منتسب به سردار قربانی، نشان می‌دهد انعکاس اینگونه مواضع چه میزان به منافع ملی کشورمان و به ویژه طیف‌های نزدیک به جمهوری اسلامی در لبنان آسیب زده است؛ مواضعی که یک رسانه بی توجه به منافع ملی آن را بازتاب داده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha