۲۴ آذر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۴۳
کد خبرنگار: 3021
کد خبر: 83594056
۱ نفر
تصویری از اعتراضات لبنان که در رسانه‌های فارسی زبان سانسور می‌شود

تهران – ایرناپلاس – اخبار وتصاویر جالب اعتراضات لبنان را خاطرتان هست؟ گزارش‌هایی که بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های فارسی زبان داشت. حالا با گذشت نزدیک به ۲ ماه از آغاز اعتراضات، دیگر بازتاب خاصی از آن در رسانه‌های فارسی به چشم نمی‌خورد. چرا؟ آیا این اعتراضات و تحولات مرتبط با آن خاتمه یافته؟

پاسخ منفی است، هم اعتراضات ادامه دارد و هم تحولات سیاسی- امنیتی مرتبط با آن. اگرچه با چهره‌ای متفاوت از آنچه در رسانه‌های فارسی دیدیم با تداوم بحران سیاسی بعد از استعفای حریری و ادامه تجمعاتی که گاه منجر به بستن جاده‌های اساسی کشور می‌شد، سقوط بی سابقه ارزش لیر مقابل دلار ادامه دارد؛ به گونه‌ای که هر دلار در بازار سیاه تا بیش از ۲ هزار لیر معامله می‌شود.

 متعاقبا، قیمت بخش عمده‌ای از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تا ۵۰ درصد افزایش یافته، آن هم در حالی‌که بخشی از این اقلام یا در دسترس نیست و یا بسیار نایاب است و با قیمتی گزاف عرضه می‌شود.

تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها و موسسات خصوصی که عملا کسب و کارشان متوقف شده و یا بسیار محدود شده (به دلیل شرایط عمومی کشور) حقوق کارمندان خود را به‌دلیل نگرانی مردم از افزایش قیمت دلار و تقاضای عمومی برای انتقال سپرده‌های بانکی به بازار ارز، بعضا تا ۵۰ درصد کاهش داده‌اند.

بانک مرکزی قوانین بی‌سابقه‌ای را برای تعیین سقف مشخص برداشت از سپرده‌ها توسط شهروندان تعیین کرده تا مانع از فروپاشی ذخایر ارزی شود. از سوی دیگر، استعفای نخست وزیر و انفعال دولت ضعیف لبنان، فضا را برای مافیاهای اقتصادی به‌منظور اعمال فشار بیشتر بر شهروندان فراهم کرده است.

برای مثال در همین یک ماه گذشته جریانات حاکم بر مافیای بنزین با هدف فشار بر دولت و تحمیل افزایش قیمت بنزین، دست به اعتصاب عمومی در تمام جایگاه‌های سوخت زدند. بعید می‌دانم رسانه‌های فارسی زبان تصاویر صف‌های طولانی و درگیری شهروندان مقابل پمپ بنزین‌ها را بازتاب داده باشند.

کمپین‌های نه به خرید کالای گران که در یکی دو هفته اول اعتراضات مورد استقبال مردم قرار گرفته بود، به‌تدریج رنگ باخته و حالا دغدغه اصلی، برداشت پول از سپرده‌های بانکی برای خرید کالاهای مورد نیاز شهروندان است.

شرایط اقتصاد لبنان بسیار بحرانی است و هر روز تاخیر در تشکیل دولت، هزینه سنگینی را بر شهروندان و خانواده‌های لبنانی تحمیل می‌کند. آنچه روایت شد، تنها بخش کوچکی از آن روی سکه‌ فیلم‌ها و تصاویر زیبایی است که در هفته‌های اول اعتراضات لبنان در رسانه‌ها می‌دیدیم. حرکت قطار لبنان در مسیر بحران ادامه دارد؛ رسانه‌ها اما صرفا تا ایستگاه اول ما را همراهی کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =