هواداران استقلال و پرسپولیس مانده‌اند که چرا مربیان‌شان فرار می‌کنند!

تهران- ایرناپلاس- این روزها همه چیز بر خلاف میل هواداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است و هیچ‌کس نیست تا پاسخ درستی به آن بدهد! مگر می‌شود یک ماجرای مشابه برای این دو تیم طی کمتر از یک ماه رخ دهد. چرا هیچ‌کس پاسخگو نیست؟ چرا هیچ‌کس واقعیت‌ها را نمی‌گوید؟

یک روز پس از صدرنشینی آبی‌ها، آندره‌آ استراماچونی که پس از ۱۳۱۰ روز -۳ سال و ۷ ماه- استقلال را به صدر جدول لیگ برتر رساند با انتشار بیانیه‌ای، به همراه دستیاران خود مارکو کاسر، سباستین لتو و عمر دانسی به‌طور یک‌طرفه قرارداد خود را با باشگاه استقلال فسخ کردند. در واقع بند فسخ قرارداد از تاریخ ششم دسامبر ۲۰۱۹ -روز جمعه ۱۵ آذرماه- و تحت نظر فیفا فعال شد. از آنطرف هم گابریل کالدرون پس از ۲۲۵ روز -۷ ماه ۱۱ روز- موفق شد پرسپولیس را به صدر جدول برساند و مثل همتای ایتالیایی خود یک روز بعد از صدرنشینی پرسپولیس برای گذراندن تعطیلات ایران را ترک کرد و در پستی اینستاگرامی مطالبی را یادآوری کرد که دلخوری‌اش از مدیران پرسپولیس را نشان می‌داد.

کالدرون از رفتار باشگاه دلگیر است

«در فرودگاه هستم تا به آرژانتین بروم. دوست نداشتم بدون خداحافظی از هواداران پرسپولیس بروم، هوادارانی که بهترین در دنیا هستند؛ این را همه می‌گویند و من هم پس از شش ماه حضورم در ایران تائید می‌کنم. از اعتماد و لطف هواداران ممنونم. از بازیکنان تیم هم تشکر می‌کنم که به من اطمینان کردند، بازیکنانی که با تمام وجود تلاش کردند، بدون هیچ توقعی. خیلی از ایرانی‌ها ممنونم، چون هر روز شاهد لطف، احترام و میهمان‌نوازی آنها بودیم. می‌روم، اما از رفتار باشگاه دلگیر هستم، چون مدام می‌گویند کالدرون به‌خاطر پول دلخور است، اما این آخرین درخواست من بود. چیزی که من می‌خواهم احترام است، باشگاه به من احترام نگذاشت.»

چه کسانی می‌خواهند آنها نباشند؟

گابریل کالدرون برای اینکه هواداران بیشتر متوجه منظورش شوند، مثال آورد و گفت که او و دستیاران هزینه تشریفات فرودگاه را از جیب‌شان پرداخت کرده‌اند، چون برای باشگاه مهم نبود آنطور که وظیفه یک باشگاه بزرگ است آنها را بدرقه کنند! رفتار باشگاه باید درخور هواداران و تیم باشد. و در پایان می‌گوید که با دلی شاد ایران را ترک می‌کند، چون تیم و هواداران فوق‌العاده‌ای داریم. اکنون این سوال مطرح می‌شود؛ چه کسانی می‌خواهند استراماچونی در استقلال و کالدرون در پرسپولیس نباشند؟ هر دو مربی تازه وارد فوتبال ما در شروع کارشان نتایج خوبی نگرفته بودند، اما رفته رفته تفکرات مورد نظر خود را در تیم‌های‌شان جا انداختند و هر دو طعم صدرنشینی را چشیدند.

مشکلات مالی باعث دلخوری

با این حال برخی مشکلات در استقلال و پرسپولیس باعث شده تا هر دو سرمربی از مدیریت باشگاه‌های خود دل خوشی نداشته باشند و در مصاحبه‌های اخیرشان نیز به این موضوع تاکید داشتند. مشکلات مالی، پرداخت نشدن حقوق بازیکنان و مسائلی از این دست ابتدا آندره‌آ استراماچونی و سپس گابریل کالدرون را دلخور و فراری داده است. به «استرا» و استقلال خیلی پرداخته‌ایم، اما ماجرای پرسپولیس و سرمربی آرژانتینی آن تازه است و نقدهای فراوانی به مدیریت محمدحسن انصاری‌فرد وارد کرد، زیرا او پس از ماجرای سرمربی استقلال یک ماه تمام فرصت داشت تا اشتباهات مدیریت رقیب دیرینه خود را انجام ندهد، اما ...

«گابی» از موقعیتش در باشگاه شاکی بود

گابریل کالدرون مانند برانکو در مدیریت کردن بازیکنان قوی نشان داد. او حتی از نام‌های بزرگ ابایی نداشت و نمونه آن کنار گذاشتن علیرضا بیرانوند بود. امید عالیشاه و سیامک نعمتی و یا بازی نگرفتن از سیدجلال حسینی که خیلی‌ها به آن معترض بودند. اما، مهم‌ترین پرسش این روزهای پرسپولیس این است، کالدرون می‌رود یا می‌ماند؟ «گابی» در پایان بازی هم به شدت از موقعیتش در باشگاه شاکی بود و به صراحت گفته که افرادی درون باشگاه مخالف ادامه کار او هستند. این هم از آن موقعیت‌های عجیب و منحصر به‌فرد فوتبال ماست که مربیان تیم‌های صدرنشین، در موقعیتی گرفتار می‌شوند که مدام از بی‌صداقتی در رفتار و گفتار مدیران باشگاه گلایه کنند.

می‌خواهند کالدرون را فراری دهند؟

خیلی‌ها می‌خواهند بدانند که چه کسی می‌خواهد کالدرون را از باشگاه فراری دهد؟ برای رسیدن به پاسخ باید مدتی صبر کنیم تا ببینیم مدیران باشگاه چه تصمیمی اتخاذ می‌کنند. فراموش نکنیم وقتی مدیران قبلی باعث فراری شدن برانکو ایوانکوویچ شدند، انتخاب جانشینی او خیلی دیر صورت گرفت و نوع بازی‌ای که سرخ‌ها با تفکرات کالدرون ارائه می‌دادند موجی از نارضایتی هواداران و کارشناسان فوتبال را به وجود آورد. اما این آرژانتینی با تجربه توانست حاشیه‌های تیم را خوب مدیریت کند و به‌رغم تمام انتقاداتی که به کارش وارد می‌شد، هیچ‌گاه از فلسفه فوتبالی‌اش عقب نکشید و با اعتماد به نفس بالا به روندش ادامه داد.

نقش پر رنگ کریم باقری

کالدرون هم مثل برانکو سیستم دفاعی خیلی خوبی ایجاد کرد و مثل او با حداقل نتیجه برنده بازی می‌شد. بازی آخر پرسپولیس مقابل نساجی نمونه بارز آن بود. پرسپولیس این روش را با برانکو طی این چند سال نشان داده بود؛ یعنی تیمی که یاد می‌گیرد چگونه برنده شود و تیمی که یاد می‌گیرد چگونه قهرمان شود! شروع ناامید کننده، پایانی خوشی را به همراه داشت. هر چند نباید این موضوع را نادیده گرفت که تیم‌هایی مانند، استقلال، سپاهان، تراکتور، صنعت نفت آبادان و شهرخودرو بدون نقش نبودند! البته نباید حضور کریم باقری که نقش پر رنگی برای کم کردن حواشی داشت را نادیده گرفت‌. همین‌ها مهم‌ترین فاکتورها برای بازگشت به صدر جدول بود.

علنی شدن اختلاف با مدیران باشگاه

گابریل کالدرون که تا دیروز مدعی بود که فرقش با این مربی ایتالیایی این است که تصمیم متفاوتی با او گرفته و به‌خاطر تربیت و اصولی که دارد تا آخر سال میلادی همراه تیم و بازیکنان و هواداران تیم خواهد بود و زمان کافی به باشگاه می‌دهد که مشکلات را حل کنند، درست چند روز پس از این حرف‌ها ساز مخالف کوک کرد و اختلافش با مدیران باشگاه پرسپولیس علنی کرد. حتی در یکی از نشست‌های خبری به صحبت‌های انصاری‌فرد واکنش نشان داد و گفت ناراحتی‌اش به‌خاطر موضوعاتی از جمله پاداش که او مطرح کرده نیست و دلایل دیگری دارد.

شروط جدید کالدرون برای باشگاه

حتی چندین بار کلمه‌های پول و احترام را به زبان آورد، عصبانی شد تا مدیران پرسپولیس به‌دنبال فرصتی برای طرح مشکلات با او بروند. این فرصت تنها چند ساعت بعد از نشست جنجالی کالدرون به دست آمد و هیئت مدیره باشگاه با او جلسه‌ای مهم و ویژه برگزار کرد. در این جلسه سرمربی آرژانتینی مطالبی بیان کرد که ضمانت کننده ادامه کارش در پرسپولیس بوده و در واقع شروط جدیدی را برای باشگاه گذاشت تا برای آغاز نیم فصل دوم آنها را فراهم کنند. کالدرون، در جلسه با هیئت مدیره صراحتاً خواست ۳ نفر از اعضای تیم باید پرسپولیس را ترک کنند تا او حاضر باشد به کار خود در این باشگاه ادامه دهد! 

اگر شرایط کالدرون را اجرا نشود، برنمی‌گرد!

گابریل کالدرون برای اینکه از همتای ایتالیایی خود استراماچونی عقب نیفتد گفته که برای ادامه همکاری با پرسپولیس شرایطی دارد. «من یک مربی حرفه‌ای هستم که خانواده‌ام را رها کرده‌ و به اینجا آمده‌ام. من شنبه از ایران می‌روم و قبل از برگشت به ایران باشگاه طلب‌های گذشته بازیکنان را پرداخت کند و دو یا سه بازیکن هم جذب کند. در نهایت هم تکلیف اردوی قطر مشخص شود. چند ماه است از اردوی قطر صحبت می‌کنم اما دائم می‌گویند: «ان‌شاءالله فردا!» باشگاه باید روش کارش را عوض کند. من دوست دارم برگردم و کاری را که شروع کردم، به پایان برسانم، اما اگر شرایطم را اجرا نکنند، برنمی‌گردم.»

گویا این روزها باید به دنبال مدیران خارجی برای باشگاه‌ها باشیم تا به مدیران ما نوع قرارداد بستن را یاد بدهند. انگار مارک ویلموتس به سایر مربیان خارجی یاد داد تا برای گرفتن حق خود چگونه رفتار کنند. البته در کنار آن چگونه قرارداد ببندند که اگر هم مقصر بودند غرامت که ندهند هیچ، بلکه غرامت هم بگیرند! اکنون هواداران فوتبال مانده‌اند که چرا وقتی تیم محبوب‌شان صدرنشین می‌شود مربیان‌شان فرار می‌کنند!

گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha