۱۳ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۵
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83618547
۲۵ نفر

زمینه ها و پیامدهای ترور سردار سلیمانی

حسین علایی | کارشناس استراتژیک و موسس نیروی دریایی سپاه
زمینه ها و پیامدهای ترور سردار سلیمانی

تهران-ایرناپلاس- سرانجام ترامپ که ضد ایرانی ترین رئیس جمهور آمریکاست برنامه ترور سردار افتخار آفرین جهان اسلام حاج قاسم سلیمانی را اجرایی کرد و او را به همراه ابو مهدی المهندس از مسئولین موثر حشدالشعبی عراق  و چند تن دیگر در فرودگاه بغداد به قتل رساند.

این اقدام که منجر به شهادت این عزیزان شد به همراه حمله آمریکا به پایگاه های حشدالشعبی در مرزهای عراق و سوریه نشان داد که آمریکا از قدرت گرفتن مردم عراق در نزدیکی مرزهای اسرائیل به شدت نگران است و نفوذ خود در عراق را با وجود سازمان هایی نظیر حشدالشعبی خاتمه یافته تلقی می کند.

گرچه با چنین ترور وحشتناکی طبیعتاً تنش ها در منطقه بالا خواهد گرفت و در نهایت منجر به خروج ارتش آمریکا از عراق خواهد شد ولی باید انتظار دیوانگی های بیشتری را از آمریکا داشت. آمریکا ممکن است ترورها و حملات بیشتری را در دستور کار خود داشته باشد که دولت عراق و مردم ایران و لبنانی ها و سایر ساکنین منطقه باید مراقب آنها باشند. این ترور نشان داد که گسترش حاکمیت ملی در کشورهایی مانند عراق و سوریه و لبنان و یمن و همسویی دولت های این کشورها، معادلات آمریکا را برای تداوم سلطه اسرائیل بر منطقه به طور کامل بر هم زده است و آمریکا توان جلوگیری از گسترش آن را ندارد.

اما آیا این نوع ترورها مشکل دولت آمریکا را حل خواهد کرد یا پیوند و همسویی مردم این کشورها را با هم افزایش خواهد داد؟ ولی به نظر می رسد که نفرت مردم از شیطان بزرگ  وسعت خواهد یافت و بقای اسرائیل را در دراز مدت متزلزل خواهد کرد.

البته قاسم سلیمانی و همرزمانش به دوستان شهید خود پیوستند و در جوار رضوان الهی جای گرفتند ولی راه آنها در مقابله با ظلم جهانی آمریکا و اسرائیل تداوم خواهد یافت. 


من المومنین رجال صدقوا ما عاهدوالله علیه و منهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر
حسین علایی صبح جمعه ۱۳/۱۰/۱۳۹۸

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha