واکنش بازار طلا به تحولات منطقه‌ای

تهران- ایرناپلاس- ناآرامی‌های منطقه در هفته گذشته، بسیاری از بازارهای مالی را تحت تأثیر قرار داده است. بازارهای تهران در واکنش به این وقایع، اولین روز هفته را با نوسان در قیمت‌ها و شاخص‌ها آغاز کردند؛ وقایعی که از نظر یک کارشناس بازار طلا، بازتاب کامل‌ آنها را پس از فعال شدن بازارهای جهانی و همچنین واکنش ایران خواهیم دید.

ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره تأثیر این ناآرامی‌ها بر بازار طلا به خبرنگار ایرناپلاس گفت: درباره تحلیل بازار طلا در شرایط کنونی باید به دو نکته توجه داشت: نخست اینکه امروز شنبه است و باید تا باز شدن بورس‌های جهانی در روز دوشنبه، تأمل کرد.

محمدولی ادامه داد: نکته دیگر اینکه با توجه به اتفاقات روزهای گذشته و انعکاس اخبار آنها و نیز ایجاد فضای خاص سیاسی-نظامی، از دیروز بازار ملتهبی را در دو حوزه طلا و ارز شاهد بودیم. صرافی‌ها قیمت دلار را حدود ۴۰۰ تومان و قیمت یورو را حدود  ۶۰۰ تومان در تابلوهای خود افزایش دادند که این افزایش، نشان‌دهنده بازاری ملتهب و نوسانی است.

منتظر بازگشایی بازارهای جهانی هستیم

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: باید منتظر بمانیم تا در روزهای آینده بازارهای جهانی نیز آغاز به‌کار کنند. واکنش ایران نسبت به این مسائل نیز بر بازارهای داخلی و بازارهای خارجی تأثیر خواهد گذاشت؛ البته این تحولات تأثیر خود را از دیروز بر قیمت‌ها گذاشته‌اند. در حال حاضر با بازاری نوسانی مواجه هستیم و باید منتظر اتفاقات بعدی باشیم.

وی افزود: قیمت جهانی اونس طلا از ۱۵۱۸ دلار در روز پنجشنبه به ۱۵۵۰ دلار رسیده و مشابه این افزایش قیمت را در سایر فلزات گران‌بها نیز تجربه کرده‌ایم. در بازار داخلی نیز قیمت هر مثقال طلا از دو میلیون و ۵۰ هزار تومان در پایان هفته گذشته به دو میلیون و  ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

محمدولی با تأکید بر اهمیت اخبار پیرامون وقایع اخیر ادامه داد: فلزات گران‌بها، طلا، نفت و بازار ارز از این اخبار متأثر خواهند شد. با توجه به این مسائل، باید تا روز دوشنبه صبر کنیم و ببینیم که این روندهای قیمتی طی روزهای آتی چه تغییراتی خواهند داشت.

روند افزایشی به دلیل تسویه‌های پایان سال ادامه خواهد یافت

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به زمان تسویه در پایان سال مالی کشورهای مختلف گفت: به‌نظر می‌رسد قیمت فلزات گران‌بها چه در داخل و چه در خارج، رو به افزایش باشد. این افزایش قیمت تحت تأثیر تسویه‌ها در پایان سال میلادی بوده است. به‌زودی پایان سال چینی و پس از آن، پایان سال مالی خودمان را پیش‌رو داریم. تسویه‌های پایان سال که بر اساس ارز و پول‌های خارجی انجام می‌شوند، بخشی از تقاضا را به بازار سکه و طلا به‌عنوان سرمایه‌ای قابل دسترس و با نقدینگی بالا وارد می‌کنند و طبیعی است که با وجود این حجم از تقاضا، قیمت‌ها افزایشی باشد.

وی افزود: اتفاقات اخیر و بی‌عقلی ترامپ، موجب التهاب بازار شده و بازار در انتظار اتفاقات چند روز آینده است. با این حال، روند کلی قیمت فلزات گران‌بها به تأسی از بازار جهانی، در بازارهای داخلی نیز افزایشی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =