۱۶ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 3021
کد خبر: 83622401
۱۹ نفر
مخالفان جمهوری اسلامی از تبعات ترور سردار سلیمانی می‌گویند

‏تهران – ایرناپلاس – خبر کوتاه بود و بهت‌آور. گویی شهادت سردار سلیمانی تاریخ جدیدی در منطقه ایجاد کرد. وضعیتی که تمام تحلیلگران را شوکه کرد. در عین حال شرایط جدید بسیاری از کارشناسان منتقد سیاست‌خارجی جمهوری اسلامی را نیز وادار به اعتراف کرد.

اشتباه استراتژیک ترامپ
دکتر عبدالله الشایجی، از تحلیلگران مخالف سیاست‌های منطقه‌ای ایران درباره پیامدهای ترور سردار سلیمانی در نوشته‌ای این اتفاق را  نشان از عمق اشتباه استراژیک ایالات متحده دانست.
وی در حساب توییتری خود نوشت: «‏این حادثه از اشتباهات استراتژیک ترامپ براساس محاسبات غلطش بود که در آینده برایمان روشن می‌شود تا چه اندازه برای آمریکا، متحدانش و دینامیک منطقه گران تمام خواهد شد».
 

کاهش نفوذ ایالات متحده در منطقه
وی عنوان کرد:« ترور قاسم سلیمانی آنچه را که ایران طی دهه‌ها از انجامش ناتوان بود را محقق کرد: یگانه‌سازی جریانات مختلف میان ایرانی‌ها و کاهش نفوذ و وجود آمریکا در عراق، سوریه و منطقه، تقویت پایگاه مردمی و نفوذ ایران، آن هم در حالیکه به دلیل سیاست‌های توسعه طلبانه‌اش در شرایط ضعیفی قرار داشت، این حادثه ایران را (در افکار جریانات مخالف) از متجاوز به قربانی تبدیل کرد».


افزایش بی اعتمادی به امریکا
وی در خصوص تبعات این اتفاق در منطقه نوشت: «افزایش مشکلات امنیتی کشورهای عربی در جریان تهدید امنیت و ثبات حوزه خلیج فارس و کشورهای عربی؛ مشکلاتی که علت آن به چرخش‌ها و سیاست‌های ترامپ بدون در نظر گرفتن عواقبشان بر می‌گردد»

‏وی اضافه کرد: «نتیجه این روند افزایش بی اعتمادی به مواضع و تعهدات آمریکا به عنوان متحد کشورهای عربی است».
وی با اشاره به وضعیت فعلی منطقه گفت: «کاهش میزان گستردگی اعتراضات و جنبش‌ها علیه فساد، ناکارآمدی و شکست نظام‌ها و طبقات حاکم در کشورهایی نظیر عراق، لبنان و..‌ ‏تشدید احساس خشم و دشمنیِ ایرانی، اسلامی و عربی علیه آمریکا حتی در میان مخالفان و منتقدان سیاست‌های منطقه‌ای ایران و قاسم سلیمانی، از دیگر تبعات این ترور خواهد بود».

به نقل از اکانت توییتری سیاوش فلاح‌پور

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =