۱۸ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 1898
کد خبر: 83624809
۱ نفر

شهادت حاج قاسم و یادی از دلدادگی‌های «دوکوهه»

حسن موسوی | نماینده سابق اهواز در مجلس
شهادت حاج قاسم و یادی از دلدادگی‌های «دوکوهه»

تهران-ایرناپلاس- پیکر مطهر سردار مدافع حرم اهل بیت(ع) در کربلای ایران، مانند نگینی بود که مردمان شجاع خوزستان در بر گرفته بودند و از رشادت و ایثارگری سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی تجلیل کردند و یک بار دیگر حال و هوای منش‌ها، اخلاق و یکرنگی روزگار دفاع مقدس و دلدادگی‌های پادگان دوکوهه را زنده کردند.

دوکوهه به‌نوعی نماد خوزستان در سال‌های فراموش ناشدنی دهه ۶۰ است. آنقدر فضای عارفانه دوکوهه در روزهای دفاع مقدس غلظت داشته که امروز فرهنگ دوکوهه در ادبیات دفاع مقدس از درخشندگی خاصی برخوردار است. نام این پادگان یادآور متوسلیان‌ها، همت‌ها، خرازی‌ها، چراغی‌ها، باکری‌ها و بسیاری دیگر از شهداست که امروز در اذهان عمومی، هر یک از آن نام‌ها جلوه‌ای کاملاً پاکیزه از زد و بندها و ناهنجاری‌های سیاسی است. در واقع این پادگان یکی از نمادهای جنگ ایران و عراق است و فرماندهانی چون حسین خرازی، احمد کاظمی، احمد متوسلیان، ابراهیم همت، رضا چراغی، عباس کریمی، رضا دستواره و مهدی زین‌الدین در این پادگان، نیروهای خود را سازماندهی می‌کردند.

این روزها شاید بیش از هرچیز به این می‌اندیشم که چه ویژگی شخصیتی در سپهبد سلیمانی، این‌چنین به عامل وحدت میان آحاد و اقشار مختلف شهروندان و حتی طیف‌ها و گرایش‌های گوناگون جناحی-‌ سیاسی بدل شده و آنها را این‌چنین متحد، کنار یکدیگر قرار داده است؟! پاسخ به این پرسش اما چندان پیچیده نبود و به‌تعبیری کشف آن در گرو دقت در فراز و نشیب زندگی سپهبد شهید سلیمانی است. به بیان دیگر، به‌هیچ‌عنوان عجیب نیست سربازی که همه زندگی خود را خالصانه در طبق اخلاص قرار می‌دهد، در تمامی عرصه‌های خطیر نظامی از دوران جنگ تحمیلی تا به امروز حاضر شده و عمر و جوانی خود را در مسیر دفاع از وطن، فدا می‌کند، برای ملت، عزیز باشد و مردم، قدرشناس تلاش‌هایش باشند. چنان‌که از نزدیک با چشمان خودم شاهد بودم هیچ‌کدام از شهروندان حاضر در مراسم تشییع، جز این به نکته‌ اشاره نداشته و تمرکز جمع، همین روحیه وطن‌پرستی سردار بود و درنتیجه به میدان آمدند تا به پاس یک عمر فداکاری سردار سلیمانی، به او و پیکر مطهرش ادای احترام کنند.

سردار سلیمانی در حقیقت دانشگاهی بزرگ برای همه مسئولان بود؛ چه کسانی که در حال حاضر مسئولیت دارند و چه آنها که احتمالاً در آینده مسئولیتی بر دوش خواهند داشت. سلیمانی برای همه مسئولان این درس مهم را به‌جا گذاشت که خالصانه و برای مردم کار کنند. چراکه مردم نیز قدردان کسانی خواهند بود که همه سرمایه‌ خود را در طبق اخلاص گذاشته و فدای ملت و مملکت می‌کنند. مردم نسبت به تمام تلاش‌هایی که او از دوران دفاع مقدس تاکنون به کار بسته، اهمیت می‌دهند و قدردان حافظان امنیتشان هستند و این نیز درس بسیار بزرگی است برای همگان که باید صادقانه با مردم طرف شده، با آنها گفت‌وگو کرده و برای تحقق اهداف ملی تلاش کنند. شاید اکثریت قریب به اتفاق شهروندانی که در این مراسم حاضر شدند، با جزئیات تکنیکی و تاکتیکی صحنه جنگ آشنا نباشند و به‌عنوان مثال ندانند که سردار سلیمانی در چند عملیات و چه عملیات‌هایی نقش داشته و چه نقشی در هرکدام از این عملیات‌ها ایفا کرده است، اما همگی می‌دانند فردی که به‌خاطر حفظ کشور از خواب و آرام خود گذشته، با مردم صادق بوده و همه داشته‌هایش را تقدیم کرده، شایسته تقدیر است.

این روزها همگان دیدیم جز پرچم ملی و ارزش‌های مقدسمان هیچ پرچم و بیرقی به اهتزاز درنیامد و به همین دلیل است که باید از این فرصت استفاده کنیم. چرا که فرصتی کم‌نظیر در اختیارمان قرار دارد که بتوانیم از آن به‌عنوان نقطه عطفی در مسیر وحدت ملی استفاده کنیم. چرا که بی‌شک یکی از مهم‌ترین ارزش‌هایی که شهید سلیمانی و شهدای هم‌رزمش به‌عنوان سرمایه‌ای ملی در اختیارمان قرار دادند، همین وحدت و انسجام ملی است. بنابراین می‌توانیم مراسم تشییع عظیم او را به‌عنوان دستاویز و انگیزه‌ای برای تحقق وحدت ملی مورد استفاده قرار دهیم، از این سرمایه بسیار ارزشمند برای آینده استفاده کنیم و معاندانی که به‌دنبال ضربه زدن به ایران هستند را ناامید کنیم. امروز وقت آن است که همگان دست در دست هم همچون روزگار دوکوهه، فارغ از جریان و گروه و جناح سیاسی، زیر خیمه این ارزش ملی، گرد آمده و مانع از آن شویم که کشور از مسیر وحدت منحرف شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =