توییتر جعلی برای زینب؛ صحنه‌گردان بازی رسانه‌ای علیه خانواده سلیمانی کیست؟

تهران- ایرناپلاس- همزمان با تأیید خبر شهادت حاج قاسم تا امروز که هنوز پیکر پاکش بر دستان مردم ایران در حال تشییع است، بازی رسانه‌ای دوسویه‌ای آغاز شده که از یکطرف به جعل اخبار عاطفی و احساسی به نام خانواده شهید سلیمانی مشغول است و از سوی دیگر، بدنام کردن شهید سلیمانی و خانواده او را در دستور کار دارد.

واگویه‌های عاطفی‌ای که تکذیب شد

در ساعات ابتدایی انتشار خبر شهادت حاج قاسم سلیمانی، ابتدا فایل صوتی‌ای به نام همسر آن شهید در فضای مجازی و به‌تبع آن در برخی رسانه‌های رسمی کشور منتشر شد که در آن، زنی در فضایی احساسی، جملاتی را به سبک واگویه، خطاب به همسرش بیان می‌کند و از انتقام سخن می‌گوید.

تکیه‌کلام سخنان زن در این فایل صوتی، به سبک رمز عملیات‌ها در دوران دفاع مقدس، «بسم الله القاصم الجبارین را پشت بی‌سیم می‌گویند» است و «سردارم، بشنو، علم بر زمین نمی‌ماند.»؛ فایل صوتی‌ای که به فاصله دو روز از انتشار تکذیب شد و خانواده شهید قاسم سلیمانی تأکید کردند: «صدایی که به نام صدای همسر این شهید والامقام در حال پخش است، متعلق به او نیست و خانواده محترم سردار شهید نه در زمان حیات و نه پس از شهادت، چنین سلوکی ندارند. بنابراین از اهالی محترم رسانه و همه علاقه‌مندان به سردار سلیمانی درخواست می‌شود از انتشار و بازنشر آن خودداری کنند.»

شاید این فایل صوتی با توجه به محتوای احساسی و عاطفی آن، فی‌نفسه عجیب و محل سؤال نباشد، اما آنجا که به حلقه‌ اولیه یک جریان رسانه‌ای موازی با اخبار سوز و گداز مردمی برای شهادت سردار خود تبدیل می‌شود، مشکوک و محل تأمل است.

ویدئوی قدیمی 

همزمان با اخبار سوگواری مردمی در جای‌جای ایران، یکباره ویدئویی قدیمی‌ در فضای مجازی بازنشر شد که در آن، مهدی خزعلی، از چهرهای معترض سیاسی درکنار مرتضی الویری رئیس شورای عالی استان‌ها، مدعی پرونده فساد همسران سردار سلیمانی و سردار جعفری می‌شود و به دنبال آن، الویری، بدون بردن نامی، به ارسال پرونده‌ای در قالب ۱۲ گزارش به قوه قضاییه سخن می‌گوید.

این ویدئو که خرداد سال ۹۷ در فضای مجازی منتشر شده، در همان ایام انتشار، واکنش روابط عمومی شورای عالی استان‌ها را در پی داشته است. روابط عمومی این شورا در تاریخ ۲۰ خرداد ۹۷ در اطلاعیه خود آورده است: «سخنرانی الویری در سرای اهل قلم نه در سال جاری بلکه حدود ۱۴ ماه قبل صورت پذیرفته است و ایشان در این سخنرانی ضمن اشاره به ارسال ۱۲ پرونده از تخلفات مدیران سابق شهرداری تهران به قوه قضائیه، خواستار اقدام قوه قضائیه در این زمینه شده‌اند، اما در صحبت‌های رئیس شورای عالی استان‌ها به هیچ وجه اشاره‌ای به فرد مشخص یا هر یک از منسوبین و فرزندان و همسران مدیران سابق شهرداری تهران و برخی فرماندهان نظامی صورت نپذیرفته است و بطور کلی ایشان از هیچ فرد خاصی نام نبردند. لذا ضمن انتقاد جدی از اقدام برخی کانال‌های تلگرامی که با مونتاژ بخش‌های مختلف این سخنرانی، چنین القا نموده‌اند که این سخنرانی علیه افراد خاصی بوده است، تأکید می‌نماید در کل این سخنرانی مهندس الویری از هیچ فرد خاصی در ارتباط با فسادهای مدیریت سابق شهرداری تهران نام نبرده‌اند.»

ماجرا به همین جا نیز ختم نشد؛ به دنبال دیدار مقامات مختلف کشور از خانواده سردار سلیمانی و مطرح شدن نام زینب سلیمانی، دختر حاج قاسم که بیش از دیگر اعضای خانواده، در معرض دید رسانه‌ها قرار گرفت و در مصاحبه‌ای، به رهبر انقلاب تسلیت گفت و سید حسن نصرالله را «عمو» و «سید» خطاب کرد، برخی هجمه‌ها به سمت او چرخش کرد.

ویکی و توییتر جعلی برای زینب

ابتدا، یک صفحه ویکی برای زینب سلیمانی طراحی شد که در آن زینب سلیمانی را دارای گرین کارت آمریکا نشان می‌داد؛ صفحه‌ای که به طور کلی، عمر طراحی آن، به سه روز نمی‌رسد.

پس از آن نیز، شایعه‌ای از سوی برخی کانال‌های تلگرامی منتشر شد که در آن از منزلی ۲ میلیون دلاری در دالاس با مالکیت زینب سلیمانی خبر می‌داد.

ادامه این سناریو اما، حسابی جدید در توییتر به نام زینب سلیمانی است که از راه‌اندازی آن (۵ ژانویه) نیز دو سه روز بیشتر نمی‌گذرد، حسابی که صاحب آن، مرتب بر انتقام و ضرورت و فوریت آن تأکید دارد و طی پستی، فرم‌های «ثبت نام اولیه جهت عملیات استشهادی علیه آمریکا رژیم صهیونیستی» و «ثبت نام اصحاب آخرالزمانی سیدالشهدا جهت اعزام به عملیات انتقام سخت» را منتشر کرده است.

خبرنگار ایرناپلاس موضوع این حساب تویتری را از احسان باکری، فرزند شهید حمید باکری که به همراه دیگر فرزندان شهدا در کنار خانواده شهید سلیمانی در مراسم تدفین است پیگیر شد و همان گونه که انتظار می‌رفت، مشخص شد این حساب توییتری متعلق به زینب سلیمانی، فرزند سردار سلیمانی نیست.

از سردار شهید قاسم سلیمانی سه فرزند دختر و دو پسر به یادگار مانده است.

البته حاشیه‌سازی برای چهره‌هایی که به شدت مورد توجه و علاقه افکار عمومی قرار می‌گیرند و نزدیکانشان، پیش از این هم سابقه داشته است. اما باید پرسید صحنه‌گردان بازی رسانه‌ای علیه خانواده سلیمانی کیست؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =