۱۸ دی ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۸
کد خبرنگار: 3021
کد خبر: 83626822
۱ نفر
انتقام هوشمندانه

تهران– ایرناپلاس– بامداد شنبه «انتقام سخت» به وقوع پیوست. در همان ساعتی که ۵ روز پیش از آن، حاج قاسم و همراهانش به شهادت رسیدند و هدف، همان پایگاهی بود که اجرای این عملیات را بر عهده داشت. اما از صبح امروز، تمام تحلیلگران و فضای رسانه به تبعات این اقدام می‌اندیشند.

در چنین شرایطی، آمار تلفات، یک محور و عنصر کلیدی برای تحلیل آینده تلقی می‌شود؛ درست همان چیزی که هنوز روایت قطعی درباره آن از دوسوی ماجرا نشده و محل اختلاف رسانه‌ها و جریانات مختلف است. تا کنون اکثر رسانه‌ها و مقامات خارجی از آمار پایین و نزدیک به صفر تلفات جانی سخن می‌گویند. در مقابل اما یک گزارش رسانه‌ای در داخل کشور، از تلفات سنگین جانی نظامیان آمریکایی می‌گوید.

این در حالی است که هم اکنون خط اصلی رسانه‌ای در داخل آمریکا، پس از اعلام رسمی این که ایران پیش از حمله، آن را به اطلاع مقامات رسمی عراقی رسانده است، این نتیجه مطرح شده که احتمالا این خبر به مقامات نظامی ارشد آمریکایی رسیده و یا اینکه احتمال پیش بینی و اقدامات تامینی در پادگان‌های نظامی آمریکا نیز قوی است و موجب آمادگی آمریکایی‌ها شده است؛ سخنان ترامپ هم دارای همین جهت گیری است.

در چنین شرایطی مساله از دو حالت خارج نیست:

۱- روایت غالب در خصوص پایین بودن تلفات جانی حمله اخیر صحیح است؛ در چنین شرایطی احتمال پاسخ نظامی ایالات متحده کاهش خواهد یافت. اما آیا این موضوع به معنای شکست عملیات انتقامی جمهوری اسلامی است؟ بدون تردید پاسخ منفی است. این اتفاق نشان از رویکرد بالغانه نظام جمهوری اسلامی در خصوص مسائل منطقه است. نفس حمله رسمی و شناسنامه‌دار به پایگاه نظامی متجاوزان آمریکایی که پس از جنگ جهانی دوم مورد هیچ حمله‌ای قرار نگرفته‌اند، قطعا یک دستاورد بزرگ است. همان چیزی که رهبر معظم انقلاب صبح امروز در دیدار با مردم قم از آن تعبیر به «سیلی» کردند. بدون تردید همین تعبیر معانی نهفته‌ای دارد که نشان از نوعی اقدام جهت هوشیارکردن طرف مقابل دارد. در واقع استفاده از این تعبیر دقیق از سوی رهبر انقلاب، نشان از رویکرد راهبردی ایران در پاسخ به آمریکایی‌هاست.

ضمن اینکه هدف گرفته‌شدن این پایگاه بدون هیچ گونه واکنش موشکی دفاعی از سوی سیستم پدافندی آمریکایی‌ها نیز نوعی دستاورد مهم و موثر نظامی تلقی می‌گردد. در واقع در این وضعیت جمهوری اسلامی پیام مهمی به متجاوزان مثلث عبری، عربی، آمریکایی داده که هر زمان و هر نقطه‌ای که در اراده و تصمیم ما باشد، مورد هجوم قرار خواهد گرفت و عدم وجود تلفات جانی سنگین در واقعه اخیر، نشان از عمق درایت راهبردی ایران دارد؛ پیامی که قطعا از نگاه هیچ یک از رصدکنندگان فضای منطقه پوشیده نخواهد ماند.

۲- روایت در خصوص بالا بودن تلفات صحیح است: در چنین شرایطی احتمال پاسخ آمریکایی‌ها تقویت می‌شود. با توجه به عمق سبعیت در ترور سردار شهید قاسم سلیمانی و حضور گسترده مردم در مراسم تشییع این شهید بزرگوار که علاوه بر ارائه پیام همبستگی داخلی به جهانیان، نشان داد جامعه ما علاوه بر اعتماد به درایت مسئولان و تصمیم‌گیران نظام، از کیان کشور و نظام دفاع می‌کند.

با این وجود و با توجه به قرائن به نظر می‌رسد واکنش نظامی ایران در نحوه، کیفیت، کمیت و نتایج حمله موشکی به پایگاه نظامی آمریکا در عراق، هوشمندانه، عزتمند و بازدارنده بود. فارغ از تمام تحلیل‌های به ظاهر منطقی و ذهنی، باور ما این است که بدون تردید خون‌ شهید مظلوم، تاثیری شگرف در تحولات آینده خواهد داشت.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =