۲۱ دی ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83629183
۰ نفر

حکومت نبوی و «داغ‌های ملی»

هادی سروش | پژوهشگر دینی
حکومت نبوی و «داغ‌های ملی»

تهران- ایرناپلاس- وقتی مسلمین به فتح چشمگیری دست پیدا کردند، یکی از سرداران سپاه اسلام به منطقه‌ای که اعلام قبول اسلام نکرده بودند، اعزام شد و طبق تشخیص خود، در آنجا زد و کشت و تخریب‌ها کرد ...

خبر به پیامبر (ص) رسید ..

اولین کاری که آن پیامبر خدا (ص) کرد، با صداقت تمام آنچه انجام شده بود و داغی که خانواده‌ها دیده بودند، و مهم‌تر، لطمه ای که به «آبروی اسلام» رسیده بود را، بدون فوت وقت و بدون ذره‌ای «پنهان کاری» اعلام نمود .

ثانیا؛ 
«سردار خطاکار» را از هر گونه سِمتی حذف کامل نمود .

ثالثا؛ 
در جمع حاضران اشک ریخت و به خدای متعال از خون‌هایی که ریخته شده، طلب مغفرت نمود و از رفتار آن سردار نظامی‌اش اظهار بی‌اطلاعی کرد و تبری نمود .

و رابعا؛
حضرت امیرالمومنین (ع) را  برای پوزش و دلجویی و پرداخت خسارات وارده، عازم آن منطقه نمود .

آیا این بلیات بسیار سوزناک که پشت سر هم جان این ملت مظلوم و شریف را می‌نوازند، ابتلائات (آزمایش‌های) الهی است؟ یعنی؛ [خدای نخواسته] رفتاری چون ندانم‌کاری، فریب،  بازی قدرت، غرور، دروغ و عدم صداقت، اهانت به مخالف خود و تضییع حقوق، اختلاس نجومی و... در پیدایش آن نقشی ندارد؟

یا نه،  از ماست که بر ماست؟

براساس قرآن، این احتمال دوم را نمی‌شود انکار نمود!
چرا که فرمود: ‌
«ان الله لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا بانفسهم؛  خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد، مگر آنکه انسان‌ها خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.» (رعد/۱۱)

اگر [ خدای نخواسته] ذره‌ای احتمال وجود گزینه دوم می‌رود که منشأ بسیاری از «داغ‌های ملی» است!  راه درست، همان راهی است که پیامبر (ص) انجام داد و تنها چراغ راه حکومت است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =