قطب تولید موز کشور زیر سیلاب و گِل

زاهدان- ایرناپلاس- بخشدار زرآباد گفته که آب و برق تعدادی از روستاهای این بخش هنوز قطع است. وی از آسیب گسترده به ۴۰۰۰ هکتار مزارع موز و ۳۰۰۰ هکتار مزارع زیر کشت صیفی‌جات در این بخش خبر داد.

هاشم شاهوزهی در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی ایرناپلاس گفت: سه روستا از توابع این بخش هنوز فاقد برق هستند. زیرا تیر برق‌هایشان افتاده بوده و راه دسترسی به آن‌ها وجود نداشته است. همچنین هنوز آب ۱۰ تا ۱۲ روستا هنوز وصل نشده است.

وی درباره آسیب‌ها به بخش کشاورزی زرآباد نیز گفت: در این بخش ۴هزار هکتار مزرعه موز وجود داشته که ۹۰ درصد آن از بین رفته است. باید یادآوری کنم در هر هکتار مزرعه موز سه نفر به‌طور مستقیم مشغول به کارند. ممکن است مزارع موزد در برخی موارد قابل احیا باشد که البته زحمت زیادی برای کشاورزان دارد.

شاهوزهی همچنین اظهار کرد: بین ۳۰ تا ۶۰ درصد مزارع را گل‌ولای گرفته، چاه‌ها و پمپ‌های آب خراب شده و شبکه برق مزارع از بین رفته است. در برخی موارد باید از ابتدا کشت صورت گیرد. همچنین ۳۰۰۰ هکتار صیفی‌جات در این بخش وجود داشته که ۱۰۰ درصد آن از بین رفته است. محصولاتی اعم از هندوانه، طالبی، گوجه فرنگی و... در این بخش کشت می‌شده است.

وی در ادامه افزود: منبع درآمد بخش زرآباد و بخش‌های همجوار محصول کشاورزی بوده و بیش از ۱۰ هزار نفر در این بخش مشغول فعالیت بوده‌اند.

بخشدار زرآباد همچنین گفت: جاده ترانزیتی که از شهر زرآباد تا انتهای حوزه سنگ‌سر بوده، به‌طور کلی تخریب شده است.

افزون بر این، شاهوزهی از تلف شدن دام‌ها در این بخش خبر داد: اکثر کشاورزان ما، دامدار هم هستند. هر کدام حداقل ۱۰ تا ۱۵ رأس دام داشته‌اند که خیلی از آن‌ها نیز تلف شده‌اند و خسارت سنگینی به دامدارها وارد شده است. شاید نزدیک به یک‌هزار رأس گوسفند و گاو نیز تلف شده‌اند.

وی با تأکید بر آسیب به زیرساخت‌های این بخش گفت: تنها درخواست ما این است که در حوزه زیرساختی از سوی سازمان مدیریت بحران به ما کمک شود. امیدوارم دولت اعتبار ویژه‌ای برای زیرساخت‌ها تخصیص دهد تا دوباره کشاورزی مردم را سروسامان دهیم. همه چیز مردم نابود شده و هیچ منبع درآمدی ندارند.

لازم به یادآوری است بخش زرآباد در جنوب غربی سیستان و بلوچستان قرار گرفته و از توابع شهرستان کنارک محسوب می‌شود. این بخش ۲۱هزار نفر جمعیت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =