تغییر مدیریت کتابخانه ملی تکذیب شد؛ شاید پای اخراجی‌ها در میان است

تهران-ایرناپلاس- مشاور اجرایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفته که اگر قرار باشد مدیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی تغییر کند براساس پروتکل جابجایی روسای کلان، ابتدا باید دکتر بروجردی از این تغییر مطلع شود.

اواخر دی‌ماه سال ۹۸ بود که در برخی رسانه‌ها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر جابجایی اشرف بروجردی، رئیس سازمان و اسناد و کتابخانه ملی مطرح شد. این در حالی است که چند روز پس از انتشار این اخبار، هانیه گرائیلی، مدیرکل حوزه ریاست، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی، این خبر را تکذیب کرد. حالا پس از گذشت چند روز، باز هم خبرگزاری مهر خبر تغییر مدیریت کتابخانه ملی را مطرح کرده است و این بار سه نفر هم به عنوان کاندیدا اعلام شده‌اند. البته در پیگیری خبرنگار ایرناپلاس برخی از این کاندیداها این خبر را تکذیب کردند.

پیش از این گرائیلی اعلام کرده بود، درصورت تغییر مدیریت این سازمان، ابتدا باید مسئولان مربوطه خبردار شوند. او با تاکید بر همین مسئله به خبرنگار ایرناپلاس گفت: اگر قرار باشد چنین تغییری در سازمان اسناد و کتابخانه ملی رخ دهد، باید براساس پروتکل جابجایی روسای کلان اتفاق بیافتد. به همین منظور باید ابتدا با ریاست مذاکره کنند تا در صورت امکان، بین دولت و ریاست کتابخانه به تفاهم برسند. اینها در حالی است که دکتر بروجردی از چنین تغییری اطلاع ندارد. نهادهای مسئول هم در پاسخ به پیگیری ما، این مسئله را تکذیب کردند.

اواخر اسفندماه سال ۹۵ اشرف بروجردی با حکم رئیس جمهور برای مدت چهارسال، به عنوان رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد و هنوز دوره چهار ساله او به پایان نرسیده است، گرائیلی درباره چرایی انتشار اخباری مبنی بر تغییر مدیریت کتابخانه ملی توضیح داد: ممکن است فردی خواسته باشد که جذب سازمان اسناد و کتابخانه ملی شود اما نتوانسته یا پست فردی را از او گرفته باشند و فرد ناراضی شده باشد. عموما جنس اعتراض‌ها از این گونه است که پست را از افراد گرفته‌اند و فرد در اعتراض به آن اقدام، دست به انتشار اخباری از این جنس می‌زند. در هر صورت مدیر می‌تواند با فردی کار کند، یا روند کار با فردی را پایان دهد. اگر جابجایی صورت گرفته، در راستای گردش نخبگان، تقویت و پویایی سازمان است. به نظرم این حرف‌ها کاملا غیرحرفه‌ای است.

تعداد زنان فعال در کابینه روحانی کم است

خبر جابجایی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در شرایطی منتشر شده است که هر سه کاندیدای اعلام شده مرد هستند، این در حالی است که یکی از قول‌های ریاست جمهوری، استفاده از مدیران زن در بدنه دولت بود. مشاور اجرایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه تعداد زنان فعال در کابینه روحانی کم است، ادامه داد: یعنی چه که یک زن را از پست مدیریت بردارند و یک مرد را جایگزین او کنند؟ کاش حداقل در میان کاندیداهای معرفی شده نام زن دیگری اعلام شده بود. با این کار نه تنها ما و سازمان را تحت‌ تاثیر اخبار قرار می‌دهند و اینگونه انگیزه پرسنل را از بین می‌برند، بلکه حوزه زنان هم تحت‌الشعاع قرار می‌گیرد و ضربه‌ای به فعالان این حوزه است، چراکه اینگونه تصور می‌شود که مدیر مرد باید جایگزین یک مدیر زن شود.

هیچ سندی را معدوم نکردیم

آبان‌ماه سال ۹۸ بود که خبر آب‌گرفتگی مخازن ساختمان آرشیو ملی و از بین رفتن برخی اسناد مطرح شد. این اخبار هم از طرف گرائیلی رد شد. آن روزها هیئتی از خبرنگاران، از مخازن سازمان آرشیو ملی بازدید کردند، اما باز هم این اخبار تکرار شد. حتی خبر از معدوم کردن اسنادی که پیش از فهرست‌نگاری خیس شده بودند منتشر شد. مشاور اجرایی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دراین باره گفت: این خبر را قویا تکذیب می‌کنم. ما هیچ سندی را معدوم نکردیم. اوراق امحایی، کف زمین مخازن بودند و خیس شدند، در این میان هیچ‌گونه سندی از بین نرفته زیرا همه سندها در طبقات بوده است؛ اما به دلیل بزرگی مخزن و احتمال نشت رطوبت، اسناد را به یکی از مخازن ساختمان کتابخانه ملی منتقل کردیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =