همه اذعان دارند فعالیت ۱۷ نماینده زن مجلس دهم چشمگیر بود

تهران- ایرناپلاس- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی می‌گوید: با وجود مصوبات و تاکید رئیس‌جمهوری، شما چند وزارتخانه می‌شناسید که ۳۰ درصد از مدیران آن را زنان تشکیل دهند؟ حتی برای توانمندسازی ارگان‌ها، زنان به مجموعه‌ها اضافه نشدند.

سهیلا جلودارزاده، نماینده مردم تهران در مجلس درباره عملکرد فراکسیون زنان و اعضای آن به ایرناپلاس می‌گوید: ۱۷ نماینده زن در مجلس دهم، فعالیتشان را شروع کردند. زنان مجلس باتوجه به تخصص، علاقه و فعالیت‌های منطقه‌ای‌شان، در کمیسیون‌های مختلف مجلس مشغول به‌کار شدند و همانطور که همه اذعان دارند، زنان در مجلس دهم فعالیت چشمگیری داشتند و این تقسیم مناسب زنان و حضورشان در کمیسیون‌های مختلف باعث شد که بتوانند در مسایل مختلف اظهار نظر کنند.

جلودارزاده همچنین با اشاره به فعالیت زنان حول محور نظارت بر برنامه پنج ساله، اضافه می‌کند: فراکسیون زنان و خانواده برای فعالیت‌های فوق‌العاده تشکیل شد. اعضای کمیسیون زنان و خانواده نقایص قانونی در این باره را پیدا و در صحن علنی مجلس عنوان کردند و برخی از آنها هم به تصویب رسید و برخی هم هنوز در رفت و برگشت بین مجلس و شورای نگهبان است. از جمله مصوبات مجلس دهم؛ دادن شناسنامه به فرزندان زنان ایرانی بود. درواقع زن ایرانی حق ثبت شناسنامه برای فرزندانش را نداشت  و تا به حال این مساله به ثبت نرسیده بود و زنانی که همسرشان تابع کشور دیگر بودند با این موضوع درگیر بودند.

این نماینده مردم تهران با تاکید بر گرفتن مصوباتی حول محور حضانت فرزندان، زنان سرپرست خانوار و کودک همسری، تصریح می‌کند: زنان در مجلس دهم، برای اولین بار برای همه وزرا برای اجرای برنامه پنج ساله ششم جلسه گذاشتند و توافقاتی انجام دادند و بنا گذاشتند که عملکرد وزارتخانه‌ها را زیر نظر قرار بدهند.

پیگیری موردی وضعیت زنان زندانی

او همچنین درباره اینکه آیا فراکسیون زنان مسایل زندان زنان را پیگیری کرده‌است، پاسخ می‌دهد: به طور مشخص، مسئله خانم نرگس محمدی که زندانی شاخص بند زنان است و مسایل فرزندانشان پیگیری شده. درباره بقیه زندانیان زن، پیگیری‌های موردی نیز صورت گرفته‌است.  

جلودارزاده مقاومت عمومی مسوولان و مردسالاری تاریخی را مانعی بر سر راه فعالیت‌های فراکسیون زنان مجلس عنوان می‌کند و توضیح می‌دهد: مانع فراکسیون زنان، مقاومت عمومی مسوولان است که حتی قانون بعد از تصویب، به درستی اجرا نمی‌شود. مثلا این قانون که ۳۰ درصد از مدیران را زنان تشکیل بدهند را رئیس‌جمهوری نیز به آن تاکید کردند، ولی اجرا نمی‌شود. شما چند وزارتخانه می‌شناسید که ۳۰ درصد از مدیران آن زنان باشند؟ یا حتی برای توانمندسازی ارگان‌ها، زنان به مجموعه‌ها اضافه نشدند. بنابراین فراکسیون زنان تصمیم گرفت به بحث نظارت وارد شود تا اجرای قانون را درنظر بگیرد.

او همچنین اضافه می‌کند که مردسالاری تاریخی و اینکه عموم مسوولان ما برای اجرای قوانین را مردان تشکیل می‌دهد از جمله موانع بر سر راه ما بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha