واکنش کیوان ساکت به اتفاقات و جنجال‌های ارکستر سمفونیک تهران

تهران-ایرناپلاس- ارکستر سمفونیک تهران یکی از پرحاشیه‌ترین شب‌های خود را در سوم بهمن ماه پشت سر گذاشت؛ اجرایی که به یکی از تلخ‌ترین و جنجالی‌ترین‌ اجراهای چند سال اخیر این ارکستر، تبدیل شد و حاشیه‌هایش هنوز ادامه دارد.

ماجرا از این قرار بود که شهرداد روحانی، رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلات جسمی،  چند روز قبل از برگزاری کنسرت پنجشنبه شب، اعلام کرده بود که قادر به اجرا نیست. به همین دلیل مدیران بنیاد رودکی، منوچهر صهبایی را به عنوان رهبر مهمان انتخاب کردند.

اما در اجرای پنجشنبه شب، صهبایی در سخنانی به انتقاد تند و عجیب از شهرداد روحانی پرداخت. بخشی از صحبت‌های او به این شرح است: «من به هیچ عنوان قرار نبود در این کنسرت ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان رهبر حضور داشته باشم اما گویا رهبر ارکستر سمفونیک تهران به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده بود، دو هفته پیش بدون اینکه با مسئولان بنیاد رودکی صحبتی کرده باشد، از ایران فرار کرده است! بنابراین اگر چیز دیگری همچون دلایل پزشکی و از این دست مسائل نوشته‌اند، من قبول ندارم.»

مرخصی با اطلاع بنیاد رودکی بود

در روزهای گذشته بنیاد رودکی با منتشر کردن بیانیه‌هایی توضیح داد که شهرداد روحانی از ۲۶ دی ماه رسماً اعلام کرده به دلیل بیماری و انجام امور درمانی امکان رهبری ارکستر سمفونیک تهران را در تاریخ سوم و ششم بهمن ماه نداشته و او با اطلاع بنیاد رودکی در مرخصی است. همچنین بردیا کیارس به عنوان رهبر مهمان برای اجراهای بعدی معرفی شد. شهرداد روحانی هم با انتشار مطلبی کوتاه در اینستاگرام نوشت: «امیدوارم فضای موسیقی ما همچون گذشته در مسیر صلح و دوستی در حرکت باشند.»

در آن شب یک سوء تفاهم به وجود آمده بود

به همین بهانه از کیوان ساکت درباره چرایی بروز چنین اتفاقی و همچنین ویژگی‌های یک رهبر ارکستر سوال کردیم.

کیوان ساکت آهنگساز و نوازنده تار درباره آنچه در کنسرت پنجشنبه شب ارکستر سمفونیک تهران رخ داد، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: نقش رهبر ارکستر خیلی مهم است. یعنی از نگاه من مقبولیت، اعتبار و نقش کاریزمای رهبری چه برای رهبری یک کنسرت در یک یا دو شب و چه رهبر دائم که برگزیده می‌شود، خیلی مهم است. در آن شب یک سوء تفاهم به وجود آمده بود. یعنی سوء تفاهمی که با تدبیر و درایت آقای سهرابی برطرف شد. آنچه که در طی بیماری شهرداد روحانی رخ داد، باعث شد یک سری سوء تعبیر به وجود آید و تا جایی که من اطلاع دارم این سوء تعبیر با مدیریت و درایت آقای افضلی مدیر عامل بنیاد و حسن سهرابی (معاون تولید هنر و آموزش بنیاد رودکی) حل شد.

چهار ویژگی برای رهبر ارکستر

این آهنگساز در پاسخ به این پرسش که رهبر ارکستر باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد، عنوان کرد: اول اینکه رهبر ارکستر باید یک سابقه جهانی یا قابل قبول ملی و تسلطی کامل بر کار خود داشته باشد و در عین حال که تسلط دارد، مورد تایید دیگر بزرگان و هنرمندان جامعه موسیقی باشد. دوم اینکه کاریزمای شخصیتی داشته باشد؛ گاهی اوقات این کاریزمای شخصیتی از سابقه، تجربه و مهارت مهم‌تر می‌شود. در برخی موارد این کاریزما بیشترین نقش را در کار ایفا می‌کند. به هر حال همه ما عضو خانواده موسیقی هستیم و باید در هر شرایطی پشت هم بایستیم و اجازه ندهیم چیزی به جمع هنرمندان صدمه بزند. البته مرادم هنرمندان راستین و دلسوز و مردمی است. این چهار ویژگی یعنی؛ حمایت از همکاران و هنرمندان در جهت ارتقاء موسیقی، دوم شخصیت کاریزماتیک داشتن، سوم؛ تسلط بر کار خود و تجربه کافی و چهارم مورد قبول واقع شدن از طرف مردم و هنرمندان صاحب‌نظر است که کشتی هنر را به ساحل امنی می‌رساند. چنانکه حافظ در این باره می‌گوید: بس نکته غیر حسن بباید که تا کسی/ مقبول طبع مردم صاحب نظر شود.

وی گفت: خوشحالم که امروز در بنیاد رودکی کسانی مانند آقای افضلی مدیرعامل هستند که بسیار حسن نیت دارند و فرهنگ دوست هستند. یا فردی مانند آقای سهرابی که شخصیت بسیار مهربان و فارغ از هر گونه تنگ‌نظری و نگاه ویژه به کسی، در این بنیاد حضور دارد و فعالیت می‌کند. یا بانوان فرهیخته‌ای چون بانو سعیدی یا بانو خسروی که حضور این هموطنان فرهنگ‌دوست به رشد هنر و ایجاد انگیزه برای هنرمند کمک می‌کند.

 بهتر بود این سخنان را در آنجا نمی‌گفتند

کیوان ساکت در ادامه با اشاره به ماجراهای پیش آمده و با اعلام اینکه نباید خیلی به این مسئله دامن بزنیم، درباره عملکرد منوچهر صهبایی در کنسرت سوم بهمن افزود: برای آقای صهبایی به عنوان یک هنرمند احترام  قائل هستم. ولی گمان می‌کنم بهتر بود این سخنان را در آنجا نمی‌گفتند.

شهرداد روحانی همچنان رهبر ارکستر

وی در پایان درباره رهبر موقت ارکستر  گفت: بردیا کیارس از طرف خود آقای شهرداد روحانی انتخاب شده و گویا بناست است تا هنگامی که شهرداد روحانی برگردد، به عنوان رهبر ارکستر فعالیت کند. آقای روحانی تا این لحظه‌ که من خبر دارم،  هنوز رهبر هستند و گویا  بازخواهند گشت و کارشان را با ارکستر ادامه خواهند داد.

گزارش از هنگامه ملکی

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =