آمار جان‌باختگان تشییع سردار سلیمانی محرمانه نیست؛ اما کمیته ویژه به آن ورود نکرده است

تهران- ایرناپلاس- یک عضو کمیته ویژه بررسی حادثه تشییع سردار سلیمانی در کرمان می‌گوید: برداشت من از بحث معاون وزیر کشور که در جلسه کمیته ویژه بررسی حادثه کرمان حضور داشتند، این بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مسوولیت برگزاری این مراسم را داشته‌است.

بیت‌الله عبدالهی، نماینده مردم اهر و عضو کمیته ویژه بررسی حادثه کرمان به ایرناپلاس می‌گوید: دیروز، دومین جلسه کمیته ویژه بررسی حادثه جان باختن تعدادی از شهروندان در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی برگزار شد. در این جلسه آقای سلمان سامانی معاون وزیر کشور حضور داشتند و آقایان محمدمهدی زاهدی و محمدرضا پورابراهیمی نمایندگان کرمان، توضیحاتی را ارائه دادند و ابعاد مختلف حادثه بررسی شد.

عبدالهی همچنین تاکید می‌کند: از آنجایی که از طرف دولت، وزارت اطلاعات مسئول پیگیری این ماجراست و وزارت کشور هم بازرسی را به وزارت اطلاعات فرستاده‌است؛ در جریان جلسه بنا شد که ظرف یک هفته، گزارش وزارت اطلاعات گرفته شود و  مجددا این گزارش در کمیته مطرح شود، اگر لازم شد مسئولان ذی‌ربط و محلی از جمله استاندار یا سایر مسوولان مرتبط دعوت شوند. بعد هم این گزارش‌ها در صحن علنی مجلس ارائه شود.

این عضو کمیته بررسی حادثه کرمان در پاسخ به این پرسش که مسئول برگزاری مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان کدام نهاد بوده، توضیح می‌دهد: قطعی نشد که چه کسی یا چه نهادی مسوول بوده است. برداشت من از بحث معاون وزیر کشور این بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی مسوولیت برگزاری این مراسم را داشته و بعد مسوولیت برعهده نیروهای امنیتی و انتظامی بود.

او ادامه می‌دهد: درواقع مسوولان باید به کمیسیون بیایند و صورت جلسه‌ها بررسی شود تا ما بتوانیم مشخص کنیم که مسوول برنامه چه کسی بوده است. در این شرایط ما می توانیم مشخص کنیم که اصلا مسوول چه کسی بوده و آیا تهمیداتی اندیشیده شده یا نشده است.

نماینده مردم اهر همچنین در پاسخ به این پرسش که تعداد قطعی کشته‌شدگان چقدر است، اضافه می‌کند: در جلسه درمورد تعداد کشته‌گان هیچ بحثی نشد. من آمار قطعی و رسمی ندارم. وقتی ابعاد قضیه بررسی شود، تعداد کشته‌شدگان هم مشخص می‌شود. الان بررسی‌های ما در مرحله اولیه است.

او در ادامه در پاسخ به پرسش که چرا اسامی کشته‌شدگان اعلام نمی‌شود، می‌گوید: من خبر ندارم. هیچ چیزی که محرمانه نیست. کمیسیون به صورت جدی این قضیه را دنبال می کند و قضاوت ما بعد از بررسی گزارش‌هاست. زیرا این حادثه عمدی نبوده است. تشییع جنازه سرداری بوده که همه عاشقش بودند و هیچ‌کس نمی‌خواسته چنین اتفاقی بیافتد و اتفاقی سهوی بوده است.

مهدی صدفی، رئیس ستاد نمازجمعه کرمان در این باره به ایرناپلاس می‌گوید: من یک عضو از ستاد برگزاری مراسم هستم و در جریان جزییات هم نیستم.

البته این درحالی است که هفته قبل، اصغر سلیمی سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس به ایرناپلاس گفته بود: یکشنبه هفته آینده در جلسه مجدد این گزارش را بررسی می‌کنیم که آیا مراجعه حضوری داشته باشیم یا خیر؟ همچنین بناست که از استاندار کرمان و رییس بنیاد شهید استان و سپاه استان هم دعوت کنیم تا در جلسه حضور داشته باشند.

سخنگوی کمیسیون شوراهای مجلس همچنین در پاسخ به این پرسش که مسئول برگزاری مراسم تشییع در کرمان، کدام نهاد بوده پاسخ می‌دهد: باید از شورای تامین استان که سپاه هم جزو آن بوده‌است بپرسیم. هنوز اطلاعی نداریم که مسئولیت برگزاری با کجا بوده است. از مسئولین استان هم نپرسیدیم؛ خودتان بپرسید.

محمدرضا پورابراهیمی، نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی که در کمیته ویژه پیگیری این حادثه نیز حضور دارد، به ایرناپلاس می‌گوید که اطلاعی ندارم که مسئول برگزاری مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی با کدام نهاد بوده است. از استاندار بپرسید. ما فقط کمیته ویژه تشکیل دادیم تا حادثه را برگزار کنیم.

همچنین به نقل از خبرگزاری شبستان کرمان، بسیج رسانه استان کرمان اعلام کرده‌بود که نخستین کنفرانس خبری در این باره ۲۴ دی‌ماه برگزار می‌شود اما درنهایت ۲۳ دی‌ماه اطلاعیه‌ای از سوی برگزارکنندگان نشست خبری لغو شد.  قرار بود خبرنگاران در نشستی مطبوعاتی با حضور رییس ستاد برگزاری سردار ابوحمزه فرمانده سپاه ثارالله و  مهدی صدفی دبیر ستاد برگزاری و سایر مسئولان کمیته‌ها حاضر شوند.

۱۷ دی ماه، در جریان تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی در کرمان بالای ۶۰ نفر جان خود را از دست دادند و بالغ بر ۲۰۰ نفر مصدوم شدند. اما با وجود گذشت چندین هفته از این اتفاق، آمار قطعی درباره تعداد کشته‌شدگان و اسامی آنها منتشر نشده‌است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha