توضیح سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان درباره شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی

تهران- ایرناپلاس- با وجود اینکه محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس می‌گوید اظهاراتش درباره دریافت وجه برای تایید صلاحیت نامزدهای انتخاباتی، در جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ثابت شده و این هیئت اعلام کرده اظهاراتش در راستای وظایف نمایندگی بوده، سخنگوی این هیئت می‌گوید: من اینکه اظهارات آقای صادقی در راستای وظایف نمایندگی‌اش بوده را نه تکذیب و نه تصدیق می‌کنم.

محمدجواد جمالی نوبندگانی، نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی و سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به ایرناپلاس می‌گوید: به دنبال اظهارات محمود صادقی و شکایتی که شورای نگهبان از ایشان کرده بودند، ما به‌عنوان هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، درخواست جلسه دادیم و درخواست کردیم آقای صادقی به جلسه بیایند. ایشان آمدند و ادعاهایی مبنی بر اظهارات شهود، مطرح کردند.

جمالی ادامه می‌دهد:‌ نزدیک به پنج نفر شاهد را با خود به جلسه آورده بودند اما در آن جلسه، شهود نتوانستند ادعای خود را اثبات کنند؛ یعنی نتوانستند از فرد خاصی نام ببرند که از آن‌ها مطالبه وجه کرده‌است. درواقع گفتند به ما تلفن‌هایی از فرد ناشناسی می‌شده که طلب وجه می‌کرده‌است، اما گفتند که ما پولی ندادیم. بنابراین ما با معاونت حقوقی شورای نگهبان صحبت کردیم و قرار شد که آقای صادقی و شهودشان جلسه‌ای با سرپرست معاونت حقوقی شورای نگهبان داشته باشند تا آنها ادعاهای خود را ارائه کنند. اما این هماهنگی‌ها طول کشید.

سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس همچنین درباره سخنان محمود صادقی در گفت‌وگو با روزنامه شرق مبنی بر اینکه هیئت نظارت اظهارات وی را در راستای وظایف نمایندگی خود دانسته و برهمین اساس، شکایت شورای نگهبان را رد کرده، توضیح می‌دهد: نمی‌توانم بگویم که ما گفتیم این صحبت‌ها در راستای وظایف نمایندگی ایشان بوده است یا نه! چون مسئله به چند ماه قبل برمی‌گردد و بنده بعد از بررسی می‌توانم به این سوال پاسخ بدهم. اما آنها نتوانستند اثبات کنند، فقط می‌گفتند تلفن‌هایی به آنها شده است. بنابراین من این موضوع که اظهارات آقای صادقی در راستای وظایف نمایندگی‌اش بوده را نه تکذیب می‌کنم و نه تصدیق.

ادعای نرخ چهار میلیاردی برای تایید صلاحیت

چندی پیش محمود صادقی،‌ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در صفحه توییتر خود نوشته بود:  در این دوره از انتخابات واسطه‌ها نرخ تایید صلاحیت‌ها را بعضا تا چهار میلیارد تومان بالابرده‌اند؛ چه می‌شود این مجلس یازدهم!

صادقی درحالی این ادعا را مطرح کرد که عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده‌بود علت اغلب ردصلاحیت‌های مجلس، مربوط به سوء استفاده اقتصادی است.

بعد از توییت این نماینده مجلس، سخنگوی شورای نگهبان نیز در توییتی نوشت:‌ «فارغ از درخواست‌های شورای نگهبان از نماینده حقوقدان، این سوال جدی مطرح است که اگر مستنداتی دال بر تخلف وجود داشت، چرا تاکنون ارسال نشده و یکباره رسانه‌ای می‌شود؟ انتظار عمومی اصل حسن نیت نیز ایجاب می‌کرد بدون تعلل به نهاد مربوطه یا دستگاه قضایی جهت رسیدگی تحویل می‌شد.»

در واکنش به این اظهارات، صادقی هم در نامه‌ای به  سخنگوی شورای نگهبان نوشت:«بنده اظهار کرده بودم که برخی اطلاعات وجود دارد مبنی بر اینکه برخی از مرتبطان یا کسانی که ادعای ارتباط با اعضای شورای نگهبان را می‌کنند، برای تایید صلاحیت از نامزدهای انتخابات درخواست پرداخت پول کرده‌اند. من البته این موضوع را در همان جلسه که آقای کدخدایی پیش از انتخابش برای مذاکره به هیئت رئیسه فراکسیون امید آمد، گفتم و انتظار داشتم دوستان به این علت که صحبت‌های من از سر دلسوزی بود، دعوتم کنند و اطلاعاتم را بخواهند و اگر فاقد اطلاعات بودم، شکایت کنند؛ چراکه من این مسئله را به دنبال صحبت‌های آیت‌الله جنتی مطرح کردم که فرموده بودند مجلس در حال تبدیل شدن به محل اغنیاء است.»

 شکایت شورای نگهبان از یک نماینده مجلس

پس از آن بود که شورای نگهبان از محمود صادقی شکایت کرد و این شکایت برای بررسی به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارسال شد.

همچنین کدخدایی در نشست خبری با اصحاب رسانه تاکید کرد: «ایشان تهمتی را مطرح کردند و ما هم به کمیته نظارت بر عملکرد نمایندگان اعلام کردیم که ایشان باید اتهام خود را اثبات کنند.»

امروز نیز این نماینده مردم تهران در گفت‌وگو با روزنامه شرق مطرح کرده که بنده افرادی را به عنوان شهود به جلسه هیئت نظارت بردم. آنها شهادت دادند که برای تایید صلاحیت از آنها مطالبه وجه شده و مستندات به قدری واضح بود که هیئت نظارت، شکایت شورای نگهبان را رد کرد و اظهارات من را در راستای وظایف نمایندگی دانست.

بر اساس اصل هشتاد و چهارم قانون اساسی هر نماینده‏ در برابر تمام‏ ملت‏ مسوول‏ است‏ و حق‏ دارد در همه‏ مسائل‏ داخلی‏ و خارجی‏ کشور اظهار نظر نماید.

کدخدایی: متأسفانه هیئت نظارت مجلس به شکایت ما رسیدگی صحیح نکرد

ادعای درخواست ۴ میلیاردی از نامزدها به اندازه‌ای پخش شده که دیشب بخش خبری بیست و سی به آن پرداخت، اما عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به صحبت‌های محمود صادقی اعلام کرد: «در هیئت نظارت مجلس هم شکایت متأسفانه رسیدگی صحیح نکردند و البته به قوه قضاییه مجدداً شکایت کردیم و حتماً پیگیری می‌کنیم تا کسانی که به نهاد شورای نگهبان تهمت می‌زنند، مجازات شوند.» صحبت‌هایی که نشان‌دهنده رد اتهام شورای نگهبان به محمود صادقی در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان و آغاز طرح شکایت از این نماینده مجلس در قوه قضاییه است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha