تطمیع اعضای مجمع فدراسیون فوتبال توسط باند قدرتمند حاکم

تهران -ایرناپلاس- انتخابات فدراسیون فوتبال موضوع داغ این روزهای فوتبال ماست که اهالی فوتبال با حساسیت بسیار بالا آن را دنبال می‌کنند. اما ثبت نام ۹ نفر برای تکیه زدن به ریاست این فدراسیون، باعث شده تا معادلات انتخابات کمی پیچیده‌تر از قبل شود.

در صورتی‌که همچون نوبت قبلی قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در فدراسیون فوتبال اجرا نشود، انتخابات این فدراسیون به کارزار مدیران بازنشسته تبدیل خواهد شد. برخی مدیران که از این قانون قسر در رفته بودند، بار دیگر با وجود بازنشستگی، برای تصاحب صندلی هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اعلام آمادگی کرده‌اند. نکته مهمی‌که خیلی‌ها به آن توجهی ندارند، این است که قرار نیست انتخابات با ۹ نامزد برگزار شود و دلیل آن، موانع مهم دیگر پیش‌ روی آنهاست.

شرطی که برخی نامزدها ندارند

هرکدام از نامزدهای ریاست فدراسیون، باید ۱۰ فرم تأییدیه از اعضای مجمع داشته باشند و از طرف دیگر تأیید صلاحیت و داشتن ۱۰ سال سابقه مدیریت، مانع دیگر پیش رویشان است. با توجه به اینکه تعداد اعضای مجمع ۷۵ نفر است، حتما امکان حضور هر ۹ نامزد فراهم نخواهد شد و با توجه به آرایش مجمع، حداکثر ممکن است چهار نفر از آنها بتوانند به‌عنوان نامزد نهایی مطرح شوند. در بین نامزدها، به نظر می‌رسد رضا جلالی، امیرمسعود هراتیان و عباس صوفی نمی‌توانند ۱۰ فرم تأییدیه را جمع کنند و وارد انتخابات شوند.

یارگیری مقابل گزینه وزارت ورزش

هدایت ممبینی هم به احتمال زیاد به خاطر نداشتن ۱۰ سال سابقه مدیریت با مشکل مواجه خواهد شد و احتمال انصراف حیدر بهاروند هم وجود دارد. اما محمدحسین قریب، مهدی محمدنبی، محمدرضا کلائی و حبیب کاشانی شرایط‌شان با دیگران متفاوت است. قریب، دو دوره قبل هم با حمایت وزارت ورزش وارد انتخابات شد، اما نتوانست پیروز شود. به نظر می‌رسد آن اتفاق باعث شده تا اعضای مجمع به یارگیری مقابل گزینه وزارت ورزش بیشتر بیندیشند و یکی از دلایل تعدد نامزدها نیز همین موضوع است.

گزینه مورد حمایت گروهی چه کسی است؟

خیلی‌ها تصور می‌کردند مهدی محمدنبی گزینه تیم مدیریتی این سال‌ها به محوریت کفاشیان باشد، اما آمدن حبیب کاشانی که از حمایت مهدی تاج برخوردار است، کمی معادلات را به هم زد. اکنون به نظر می‌رسد حبیب کاشانی برای مقابله با محمدحسین قریب وارد انتخابات شده است! قریب از نظر خیلی‌ها شانس زیادی دارد. مهدی محمدنبی هم احتمال دارد جای خود را به کاشانی بدهد. گزینه مورد حمایت گروهی که رأی خوبی در هیئت‌ها دارند، چه کسی است؟ این مهم‌ترین و اصلی‌ترین موضوع محسوب می‌شود.

آنچه در هیاهوی انتخابات پنهان می‌شود

حمایت گروهی یا همان سبد رأیی که به شهاب‌الدین عزیزی‌ خادم (که انصراف داد) و حیدر بهاروند تمایل داشته و دارند، می‌تواند به خیلی از سؤال‌ها پاسخ دهد. اما آنچه در هیاهوی این انتخابات پنهان می‌شود تلاش برخی از مدیران صاحب قدرت در فوتبال برای ادامه حضورشان در رأس هرم مدیریتی فوتبال کشور است؛ تلاشی که اگر مسئولان ذی‌صلاح هوشیاری به خرج ندهند، احتمال دارد به قیمت حضور افراد بی‌کفایت در رأس کار یا تعلیق فوتبال ما تمام شود!

تطمیع اعضای مجمع با سیاست‌ فشار تعلیق فوتبال

در واقع عده‌ای از افراد صاحب قدرت در فوتبال این روزها تلاش می‌کنند با تطمیع اعضای مجمع یک بار دیگر با سیاست‌ نخ‌نما شده فشار تعلیق فوتبال به اهداف فردی خود برسند! این روزها با توجه به اتفاقات فوتبالی که در تیم‌های ملی و استقلال و پرسپولیس رخ داده، برخی مدیران فوتبال با سوءاستفاده از این موضوع دست به اقدامات پنهانی و گاه پیدا در پروژه انتخاباتی خود می‌زنند که نه‌تنها خطرناک است، بلکه این رفتارها اگر بررسی و پیگیری نشود، می‌تواند زمینه ایجاد رانت و فساد در این حوزه را رقم بزند.

همزمان نامزد شدن و ائتلاف با سایر نامزدها

مجموعه اقداماتی که در یک پازل خطرناک طراحی و توسط برخی افراد سودجو و شناخته‌شده به آرامی و پیوسته در حال اجراست و سمفونی آن نواخته شده است؛ مانند: همزمان نامزد شدن و ائتلاف با سایر نامزدها به توصیه اعضای حاکم بر فوتبال. در واقع طراحان این پروژه به دنبال آن هستند تا ضمن ائتلاف با افرادی که پیش از این در فوتبال حضور داشته و اکنون نیز نامزد شده‌اند، زمینه حضور چند لایه افراد خاصی در انتخابات فوتبال را رقم بزنند؛ اقدامی که عملاً تقابل با قوانین جاری است.

ایجاد فضای دوقطبی در فوتبال

در واقع این ائتلاف آنها به‌نوعی قدرت‌نمایی در برابر دستگاه قضایی و بازرسی به حساب می‌آید. ایجاد فضای دو قطبی در فوتبال یکی دیگر از حرکات طراحی شده آنهاست. باند حاکم بر فوتبال با بهره‌گیری از تجربه‌های خود در سال‌های قبل، به بهانه‌های غیر مستند و ذهنی و بر اساس منافع فردی به فضای دو قطبی استقلال فوتبال و دخالت دولت، با تهدید ارجاع آن به فدراسیون جهانی فوتبال، از یک طرف حاکمیت کشور و از طرف دیگر مدیریت در فوتبال را زیر سؤال می‌برند.

ترساندن هیئت‌ها از دخالت مدیران کل ورزش استان‌ها

آنها با این روش منافع فردی خود را در ساختار فوتبال دنبال می‌کردند و بر اساس همین سیاست همواره تلاش کرده‌اند هیئت‌ها را از دخالت مدیران کل ورزش و جوانان استان‌ها بترسانند، تا این افراد حاضر به همراهی با آنها شوند؛ موضوعی که از مدت‌ها قبل برای انتخابات آتی فوتبال کلید خورده و همچنان تا سرانجام مقصود طراحان آن، بدون توجه به مصالح ملی در حال انجام است. البته نباید از آن به‌سادگی عبور کرد و باید توجه خاصی به آن شود. 

دادن کارت هدیه، بن و ... به برخی از اعضای مجمع

یکی دیگر از اقدامات خارج از شأن و حیثیت انتخابات فوتبال که اخیراً از سوی این افراد برای تطمیع اعضای مجمع فدراسیون فوتبال صورت پذیرفته و از نیت پنهان آنها برای رسیدن به مقصودشان خبر می‌دهد، دادن کارت هدیه، بن کت‌وشلوار و بسته‌های ورزشی به برخی از اعضای مجمع است که اقدام و ورود فوری نهادهای نظارتی از جمله کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال را می‌طلبد تا سلامت انتخابات آتی فدراسیون فوتبال ما تضمین سازد.

حضور بازنشستگان در هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال

جای تأسف دارد که اخیراً برخی از افراد باند حاکم بر فوتبال، با طرح برخی بهانه‌ها تلاش دارند سازمان بازرسی کل کشور را به‌عنوان نماد اجرای عدالت در برخورد با فساد و عدم اجرای مصوبات قانونی وادار به عقب‌نشینی در رابطه با حضور بازنشستگان در هیئت‌رئیسه فدراسیون کنند؛ طبعا لازم است دستگاه قضایی با اقتدار در مقابل قانون‌شکنی و تفسیرهای فردی و منفعت‌طلبانه این افراد ایستادگی کند و درایت و هوشیاری، اقدام قاطع و فوری وزارت ورزش و جوانان، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال و حتی نهادهای نظارتی و قضایی را می‌طلبد تا مانع به تحقق رسیدن اندیشه‌های ناپاک این افراد شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =