سپاهانی نخواستند و به میدان نرفتند؛ قانون‌شکنی هزینه‌ای هم دارد؟

تهران-ایرناپلاس- هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال ایران این‌بار قبل از آن‌که آغاز شود، به حاشیه رفت. جایی‌که سپاهان اصفهان در دیداری خانگی مقابل پرسپولیس به میدان نرفت و ذوب‌آهن، دیگر نماینده این استان در دیداری خارج از خانه مغلوب استقلال تهران شد.

ورزشگاه نقش‌جهان اصفهان، استادیومی که نگاه علاقه‌مندان به فوتبال به‌ویژه هواداران دو تیم پرسپولیس و سپاهان را به‌سوی خود معطوف کرده بود و همه منتظر آغاز این بازی بودند، اما سوت این دیدار به صدا در نیامد تا در کمال تعجب، اتفاق ناخوشایند دیگری در فوتبال ایران رقم بخورد .

مسئولان سپاهان تمایلی به بازی نداشتند

با آن‌که مسئولان باشگاه سپاهان در واکنشی صریح خواستار تعویق زمان این بازی بودند، اما درخواست آنان از سوی کمیته مسابقات و لیگ مورد تأیید قرار نگرفت تا آنها مجبور شوند در ورزشگاه خالی از تماشاگر نقش‌جهان به مصاف صدرنشین لیگ بروند. آنچه از شواهد پیداست و بر اساس مصاحبه‌های مختلفی که در این مدت از سوی افراد مطلع منتشر شده، می‌توان به این نتیجه رسید که از سوی مسئولان و باشگاه سپاهان اصفهان هیچ تمایلی برای برگزاری این بازی نبوده و آنها به هر طریق خواستار تعویق دیدار این هفته لیگ برتر فوتبال بوده‌اند. با توجه به اظهارنظر مسئولان برگزاری مسابقه و فرمانده یگان ویژه اصفهان علت تأخیر نماینده اصفهان به خود این تیم باز می‌گردد و باید پرسید به چه قیمت این تصمیم گرفته شد؟

رد ادعای مسئولان سپاهان از سوی فرمانده یگان ویژه

در شرایطی که مسئولان باشگاه سپاهان اصفهان علت تأخیر و دیر رسیدن به ورزشگاه را، تجمع هواداران این تیم اعلام کرده و عنوان کردند اتفاقاتی افتاده که قابل ذکر نیست، اما فرمانده یگان ویژه اصفهان با رد این ادعا عنوان کرده که هیچ مشکلی برای حرکت اتوبوس این تیم وجود نداشته و خود مسئولان باشگاه در زمان‌بندی و ورود به استادیوم تعلل و تأخیر کرده‌اند.

به گفته سرهنگ نورعلی، از سوی هواداران سپاهان اقدامی که منجر به جلوگیری از حرکت اتوبوس شود، صورت نگرفته و امنیت کامل برقرار بوده است.

اما مسئولان باشگاه سپاهان همچنان تأکید دارند در محل هتل و در زمان حرکت دچار مشکل شده‌اند و برای همین با تأخیر به ورزشگاه نقش‌جهان رسیده‌اند.

بلیت‌فروشی تا آخرین لحظه

در شرایطی که شب قبل از آغاز مسابقه مشخص شد این بازی مانند دیدار استقلال و ذوب‌آهن بدون حضور تماشاگر برگزار می‌شود، اما سایت باشگاه سپاهان، همچنان برای خرید بلیت باز بود و علاقه‌مندان با مراجعه به سایت این باشگاه می‌توانستند بلیت خریداری کنند. این مسئله شاید برای علاقه‌مندان این تیم که در شهر اصفهان حضور داشتند چندان مشکل‌ساز نشد اما برای آنهایی که از شهرهای اطراف مانند کاشان راهی نقش‌جهان شده بودند، به‌هیچ‌عنوان قابل قبول نبود و همچنان بر آتش این بی‌تدبیری، هیزم می‌ریخت.

واقعیت‌هایی که دیده نمی‌شود

هر چه بود تمام شد و حالا باید منتظر تصمیم کمیته انضباطی بود تا نتیجه این بازی اعلام شود. اما اگر یک طرف این بازی تیمی از آسیا بود یا ناظر و داوری غیرایرانی در این بازی حضور، آیا بازهم به همین سادگی همه چیز را به بازی می‌گرفتیم؟

آیا مسئولان باشگاه سپاهان از آنچه در ورزشگاه نقش‌جهان روی داد و تبعاتی که به همراه دارد، اطلاع و اشراف کامل دارند؟ آیا همین عدم حضور برای آنهایی که به دنبال بهانه و حاشیه برای فوتبال ایران و میزبانی تیم‌های کشورمان در لیگ قهرمانان آسیا هستند، خوراک تأمین نمی‌کند؟

سپاهان تیم بزرگی است و تجربیات ارزشمندی در فوتبال ایران و قاره پهناور آسیا دارد، اما باید قبول کرد در این اتفاق علی‌رغم آنچه مطرح می‌کند، تنها خود را دید و منافع ملی و مسائل پیرامونی آن را نادیده گرفت . اتفاقی که باید امیدوار بود به همین‌جا ختم شود و مشکلاتی برای فوتبال ایران، میزبانی تیم‌های باشگاهی و البته ملی به وجود نیاورد.

گلایه جواب نداد، پای استاندار به میان آمد

در شرایطی که مسئولان سپاهان خواستار تعویق این دیدار بودند، اما در نهایت مقرر شد این دیدار بدون حضور تماشاگر برگزار شود. همین مسئله کفایت می‌کرد تا پای استاندار اصفهان هم به میان بیاید و سپاهانی‎‌ها از این طریق به خواسته خود برسند، اتفاقی که جواب نداد و در نهایت ماجرا وارد فاز جدیدی شد.

کرونا فقط روی سکوها نیست

یک سؤال بی‌جواب در این میان باقی مانده است؛ آیا ویروس کرونا فقط روی سکوهای ورزشگاه است؟ آیا عوامل برگزاری مسابقات، بازیکنان، کادر فنی و .... در معرض آلودگی قرار ندارند؟ آیا در جابه‌جایی آنان در هواپیما یا وسایل نقلیه دیگر، امکان آلودگی نیست؟ آیا خبرنگاران و سایر عواملی که برای برگزاری بازی باید حضور فیزیکی داشته باشند از این ویروس مصون هستند و فقط سکوهای استادیوم‌ها در خطر آلودگی قرار دارد؟

حمله به اتوبوس تیم میهمان

دیدار دو تیم سپاهان و پرسپولیس همیشه با حاشیه‌های بسیاری همراه بوده و هست و فرقی ندارد این بازی در کجا برگزار شود و چه تیمی میزبان یا میهمان باشد. مهم این است که تقابل سرخ‌پوشان تهرانی و زردپوشان اصفهانی همیشه آبستن اتفاقات بسیار است و این‌بار نیز این حاشیه‌ها فقط معطوف به مستطیل سبز نبود.

پس از آن‌که تیم فوتبال پرسپولیس به دلیل عدم حضور نماینده اصفهان، استادیوم نقش‌جهان را ترک کرد، از سوی هواداران سپاهان مورد حمله قرار گرفت و پرتاب سنگ از سوی آنها موجب شد تا اتوبوس سرخ‌پوشان آسیب ببیند. یکی از این سنگ‌ها به شیشه‌ای برخورد کرد که بشار رسن در کنار آن نشسته بود، اما خوشبختانه به این بازیکن آسیبی نرسید.

البته با تدابیری که نیروهای پلیس اتخاذ کرده بودند، اتوبوس حامل بازیکنان پرسپولیس اسکورت شده بود، در غیر این صورت شاید این دیدار یک پرده سیاه دیگر هم داشت.

فیلم‌هایی که پخش شد، کی و چه زمانی ضبط شد؟

در شرایطی که دو طرف به کمبود زمان تأکید داشته و دارند اما تصاویری از سوی مسئولان سپاهان منتشر شده است مبنی بر این که تیم آماده بوده و در رختکن صحبت‌های پایانی در حال انجام است. البته باید پرسید این تصاویر در چه زمانی ضبط شده است و اگر این تیم اصفهانی آن‌طور که گفته می‌شود آماده بود، چرا به زمین‌بازی وارد نشد؟

این دیدار ابهامات بسیاری دارد که خیلی ساده هم قابل‌پیگیری است، اما فراموش نکنیم تصمیم نهایی را در این خصوص کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال خواهد گرفت و باید امیدوار بود قانون بدون کوچک‌ترین اغماضی اعمال شود چراکه در غیر این صورت، بدعتی غلط در فوتبال نهادینه می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =