۱۱ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۰۵
کد خبرنگار: 1906
کد خبر: 83696505
۷ نفر
۱۳ امتیاز پرسپولیس در ۳۲ روز؛ بدون نتایج مهندسی‌شده

تهران- ایرناپلاس- کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درخصوص دیدار سپاهان با پرسپولیس رأی به برتری ۳ بر صفر سرخ‌پوشان پایتخت داد. گرچه این رأی قابل اعتراض از سوی سپاهانی‌ها در کمیته استیناف است تا این کمیته اقدام به تأیید یا نقض رأی کمیته انضباطی نماید، اما یک چیز واضح است! این رأی قانونی و بی‌نقص بوده و اصفهانی‌ها نیز باید آن را بپذیرند.

در روزهایی که ویروس کرونا همه چیز را تحت‌الشعاع خود قرار داده، برخی مالکان، مدیران، مربیان، بازیکنان و البته طرفداران تیم‌ها صحبت از مهندسی نتایج به سود یک تیم خاص می‌کنند و این تیم خاص، پرسپولیس صدرنشین بلامنازع این فصل لیگ برتر است که در حال حاضر با توجه به رأی کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال درخصوص دیدار سپاهان با این تیم، اکنون با اختلاف ۱۰ امتیاز از همان تیم‌هایی که چنین ادعایی را مطرح ساخته‌اند، یکه‌تاز لیگ نوزدهم است.

نبرد با مدعیان

بد نیست برای از بین بردن شبهاتی که مطرح شده، نتایج پنج دیدار اخیر این تیم‌ها را بررسی و بر اساس آن، جدول را مرور کنیم. وقتی یحیی گل‌محمدی هدایت پرسپولیس را برعهده گرفت، این تیم با ۳۴ امتیاز صدرنشین بود و تیم‌های سپاهان با ۳۱، تراکتور و صنعت نفت با ۳۰، استقلال با ۲۹ و شهرخودرو با ۲۸ امتیاز پشت سر این تیم قرار گرفتند. یحیی باید در ۳۲ روز در پنج بازی اول خود با تیم‌های تراکتور، صنعت نفت، استقلال، سپاهان و شهرخودرو مصاف می‌کرد که همگی مدعی بودند!

بهره بردن از لغزش تیم‌های مدعی

بدون تردید ریشه افزایش اختلاف امتیاز پرسپولیس را باید در همین پنج بازی اول این تیم با دیگر تیم‌های مدعی جستجو کرد. در واقع شاگردان گل‌محمدی از لغزش تیم‌های مدعی بهره بردند، نه از نتایج مهندسی شده و ... آنها ابتدا تیم‌های تراکتور و صنعت نفت را شکست دادند، مقابل استقلال به تساوی رسیدند و سپس دیدارشان با سپاهان به دلیل حاضر نشدن این تیم با رأی کمیته انضباطی به سودشان اعلام شد و تا قطعی شدن این رأی، بنا را به برد قرمزها می‌گذاریم. در پنجمین بازی هم پرسپولیس توانست شهرخودرو را مغلوب کند.

ناتوانی طلایی‌پوشان

این تیم از ۱۵ امتیاز ممکن ۱۳ امتیاز گرفت تا بدون رقیب باقی بماند. سپاهانی‌ها در پنج بازی آخر خود عملکرد خوبی نداشتند. شاگردان امیر قلعه‌نوعی، ابتدا مقابل ماشین‌سازی متوقف شدند، سپس فولاد را بردند، با نفت مسجدسلیمان و ذوب‌آهن به نتیجه تساوی رسیدند و با توجه به عدم حضور در زمین، مقابل پرسپولیس هم بازنده شدند. آنها از ۱۵ امتیاز ممکن تنها ۶ امتیاز گرفتند که این بیانگر ناتوانی طلایی‌پوشان در این بازی‌ها بوده و باعث شد تا اختلاف امتیازشان با پرسپولیس به عدد ۱۰ برسد!

تراکتور خوب بود، صنعت نفت خیلی بد!

تراکتور با سرمربی جدید خود ساکت الهامی عملکرد قابل قبولی داشت. آنها ابتدا مغلوب پرسپولیس شدند، سپس ذوب‌آهن را بردند، مقابل گل‌گهر به تساوی رسیدند و در برابر سایپا برنده از زمین خارج شدند و به پارس جنوبی جم باختند تا از ۱۵ امتیاز ممکن، ۷ امتیاز بگیرند. صنعت نفت آبادان که در رتبه چهارم قرار داشت، چهار بازی متوالی خود را مقابل تیم‌های نفت مسجدسلیمان، پرسپولیس، ذوب‌آهن و گل‌گهر باخت و سایپا را برد تا از ۱۵ امتیاز، تنها ۳ امتیاز نصیبش شود و از جمع مدعیان دور شود و به رده هفتم سقوط کند.

جهش استقلال و شهرخودرو

اما استقلالی‌ها با فرهاد مجیدی تنها تیمِ مدعی بودند که چهار بازی انجام دادند و حاصل آن دو پیروزی برابر نفت مسجدسلیمان و ذوب‌آهن، یک تساوی با پرسپولیس و شکست مقابل گل‌گهر بود. آبی‌پوشان از ۱۲ امتیاز ممکن، ۷ امتیاز گرفته‌اند. آنها این شانس را دارند که در صورت پیروزی در بازی معوقه با فولاد تا رتبه دوم بالا بیایند. شهرخودرو به‌رغم از دست دادن یحیی گل‌محمدی حتی یک پله صعود داشت و در رتبه پنجم ایستاده است. آنها ابتدا با شاهین به تساوی رسیدند، ماشین‌سازی را بردند و به فولاد باختند.

سپس نفت مسجدسلیمان را مغلوب کردند و مقابل پرسپولیس شکست خوردند تا از ۱۵ امتیاز ممکن، ۷ امتیاز بگیرند.

جالب است بدانید شاهین، پارس جنوبی و گل‌گهر، تیم‌هایی که در منطقه سقوط قرار داشتند، موفق به کسب پیروزی و امتیاز مقابل رقبای مستقیم پرسپولیس شدند، آیا این تیم‌ها برای فرار از سقوط، در آنچه برخی افراد مهندسی نتایج لیگ می‌خوانند، سهیم هستند؟!

با در نظر گرفتن پنج دیدار آخر، اکنون پرسپولیس ۱۳ امتیازی است. تیم‌های استقلال، شهرخودرو و تراکتور هرکدام با ۷ امتیاز، سپاهان با ۶ امتیاز و صنعت نفت با ۳ امتیاز به ترتیب اول تا ششم هستند. نکته قابل توجه اینکه تیم‌های گل‌گهر، پارس جنوبی و شاهین بوشهر روی هم ۱۳ امتیاز از تیم‌های مدعی گرفته‌اند تا پرسپولیس یکه‌تاز لیگ برتر باقی بماند.

گزارش و تحلیل از مجید روان‌ستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =