۱۴ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۰۵
کد خبرنگار: 1911
کد خبر: 83701123
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

رضا امیرخانی تکذیب کرد؛ کتاب هنوز از چاپ بیرون نیامده است

تهران-ایرناپلاس- خبر انتشار و توزیع سفرنامه‌ای از رضا امیرخانی با عنوان «نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ» توسط نشر افق در حالی منتشر شده است که این نویسنده می‌گوید کتاب هنوز از چاپ بیرون نیامده است.

روز گذشته خبر انتشار سفرنامه‌ای از رضا امیرخانی با عنوان «نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ» توسط نشر افق، در رسانه‌ها منتشر شد. خبرگزاری مهر در خبری نوشت: نشر افق تازه‌ترین اثر رضا امیرخانی را با عنوان «نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ» روانه بازار کتاب کرد. اما رضا امیرخانی به خبرنگار ایرناپلاس اطلاع داد که این کتاب امروز (۱۴ اسفند) پخش نخواهد شد.

او می‌گوید: کتاب هنوز اعلام وصول وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ندارد. یک نفر از چاپخانه این عکس را بیرون داده است و هنوز کتابی وجود ندارد. من خودم هنوز کتاب را ندیده‌ام. کتاب در حال انتشار است، اما هنوز منتشر نشده است.

روز گذشته خبرگزاری‌ها نوشته بودند: امیرخانی طی سال جاری از سفرش به کشور کره شمالی در سال ۹۷ و نگارش اثری در قالب سفرنامه درباره این کشور خبر داده بود. این سفر نخستین سفر یک نویسنده ایرانی به این کشور محسوب می‌شود. کتاب «نیم دانگ پیونگ یانگ» را نشر افق با قیمت ۵۰ هزار تومان عرضه کرده است.

همچنین در صفحه اینستاگرام نشر افق این مطلب منتشر شده است:
«تازه‌ترین اثر رضا امیرخانی منتشر شد.

تقریبا این آمادگی را داشتم که در جایی به هویت واقعی‌م کسی اشاره کند. این خیلی طبیعی بود و احتمالا با یک جست‌وجوی ساده همه‌چیز لو می‌رفت. اما در این دیدار آخر و در این سطح اصلا انتظار نداشتم...

رضا امیرخانی در تازه‌ترین اثر خود، تجربه‌هایش را از سفر به کره شمالی ثبت کرده که نقطه‌ی ابهامی در ذهن بسیاری از مردم جهان است و کوشیده چهره‌ی حقیقی آن کشور را کشف کند. کتاب شامل سه بخش کیم‌چی، قاشق‌چی و چیطولی ‌است.

نام کتاب: نیم دانگ پیونگ یانگ/ نویسنده: رضا امیرخانی

شما می توانید به زودی این کتاب را از کتابفروشی ها و وب‌سایت نشر افق تهیه کنید.»

از طرفی، خبرگزاری ایبنا درباره بخش‌های این کتاب توضیح داده است:

«کیم‌چی، بخش اول کتاب نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ: کیم‌چی شرح سفر اول امیرخانی به کره شمالی است که شرایطش اتفاقی و با پیشنهاد فرزندان محمود دعایی پیش می‌آید. خردادماه ۹۷ او در پوشش مستندنویس و در همراهی با جمعی از اعضای حزب مؤتلفه اسلامی راهی پیونگ‌یانگ می‌شود. این فصل شامل توصیف فضای جامعه، چارچوب‌ها و قوانینی که مردم ناچار و گاه مشتاق به رعایت آن‌ها هستند، عدم دسترسی به تکنولوژی روز دنیا، نبود فردیت و فضای امنیتی حاکم و همچنین کنجکاوی‌های نگارنده و تلاش او برای کشف نادیده‌ها و برقراری رابطه با مردم است.

قاشق‌چی، بخش دوم کتاب نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ: قاشق‌چی روایت حال و هوای امیرخانی بعد از بازگشت است. ته‌نشین شدن هیجانات و تحلیل عقلانی دیده‌ها و مقایسه‌ حقایق با فیلم‌ها و کتاب‌هایی که درباره‌ کره شمالی وجود دارد او را متقاعد می‌کند سفر دیگری به این کشور داشته باشد و با چشم دیگری زندگی در آن نقطه از جهان را ببیند. کشمکش‌ها و تلاش‌های او برای مجاب کردن کنسول کره شمالی برای صدور ویزا و البته چند خاطره‌ی پراکنده از سفرهایش محتوای این فصل را شامل می‌شود.

چیطولی، بخش سوم کتاب نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ: درنهایت چیطولی روایت سفر دوم به کره شمالی است که بهمن ۹۷ آغاز می‌شود و موافقت حزب کارگر کره شمالی برای ارتباط نزدیک‌تر امیرخانی و هم‌سفرانش با زندگی مردم عادی و مواجهه با مناسک تولد، ازدواج و مرگ جریانی متفاوت‌تر از سفر اول پیش می‌آورد. این فصل از کتاب نیم‌دانگ پیونگ‌یانگ شامل بازگویی موارد ذیل است: ملاقات با نویسندگان که در ادامه متوجه می‌شوند هیچ‌کدام کتابی منتشر نکرده‌اند، بازدید از یک مدرسه و مواجهه با نقص‌های آموزشی در آن سیستم، یک زایشگاه و مواجهه با کمبود امکانات وحشتناک پزشکی، یک مجتمع مسکونی و دکوراسیون داخلی منازل، فروشگاه‌ها و تنوع محدود اجناس و شرح گفت‌وگوها با دو سه نفر از اعضای حزب که برای همراهی با مسافران ایرانی تعیین‌شده‌اند.»


رضا امیرخانی نویسنده محبوبی است که آثارش با استقبال زیاد مخاطبان مواجه می‌شود. او در کارنامه خود سفرنامه افغانستان را نیز دارد و از قرار معلوم به سفرنامه‌نویسی علاقه خاصی دارد. به هر حال در این روزهای سخت که خیلی‌ها به کتاب پناه برده‌اند، علاقه‌مندان به کتاب‌های امیرخانی منتظر هستند تا سفرنامه کره شمالی او را بخوانند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha