۱۹ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۹:۴۹
کد خبرنگار: 3042
کد خبر: 83706560
۱ نفر

برچسب‌ها

نماینده یزد: هم‌زمانی انتخابات و کرونا باعث کم‌توجهی اولیه به این بحران شد

تهران- ایرناپلاس- نماینده مردم یزد در مجلس با بیان اینکه توقف گردشگری در یزد حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت برجای می‌گذارد، می‌گوید: با وجود اینکه چین از شرکای تجاری ایران است و وضعیت ابتلا به کرونا در این کشور، بحرانی شده بود، اما شاید به دلیل اینکه مسئولان کشوری و استانی درگیر انتخابات بودند به این موضوع کم‌توجهی شد.

به‌دنبال اشاعه ویروس کرونا در استان‌های مختلف کشور، ابوالفضل موسوی نماینده مردم یزد درباره چگونگی مدیریت بحران در این خصوص می‌گوید: وقتی کرونا در چین اشاعه پیدا کرد، چون مسئولان گمان نمی‌کردند این ویروس به ایران هم برسد، پیشگیری نکردند. درصورتی که چین، یکی از شرکای تجاری ایران است. ما در چین دانشجو و تاجر داریم و پروازهای فی‌مابین سبب انتقال این ویروس شد.

موسوی ادامه می‌دهد: البته در حال حاضر اقدامات زیادی در این رابطه در حال انجام است، اما اگر پیش از ایجاد بحران، به فکر بودیم خیلی بهتر بود. شاید از دیگر دلایلی که این مسئله جدی گرفته نشد و به آن کم‌توجهی شد، هم‌زمانی این بحران با انتخابات بود؛ چرا که مسئولان کشوری و استانی درگیر انتخابات بودند و کمتر به بحران کرونا توجه شد.

این نماینده مجلس همچنین معتقد است حاکمیت باید با مردم ارتباط برقرار کند؛ یعنی در اطلاع‌رسانی، ایجاد خدمات، توزیع و پوشش امکانات، شفاف باشد. حتی مسئولان با شدت گرفتن این بحران بالاخره باید از مردم خواهش کنند در خانه‌های خود بمانند تا این بحران، شدت بیشتری نگیرد؛ چرا که ما وقتی به حل این بحران برآمدیم که چندین نفر، فوت شدند. درصورتی که می‌شد پیش از ابتلا، برخی ارتباطات قطع شده و اقدامات پیشگیرانه برای توزیع وسایل بهداشتی و درمانی انجام گیرد.

او می‌افزاید: ستاد مقابله با کرونا اقدامات خود را انجام می‌دهد، اما از آنجایی که رئیس‌جمهوری، مسئول اجرایی کشور است، باید مسئولیت این بحران را بر عهده می‌گرفت. در واقع دولت و همه دستگاه‌های اجرایی در کشور و استان‌ها باید با همه قوا بر این مسئله متمرکز باشند.

نماینده مردم یزد درباره راه‌های مقابله با این بحران می‌گوید: در حال حاضر با کمبود ماسک و دستکش روبه‌رو هستیم و حالا که صنایع درصدد تولید برآمده‌اند، مواد اولیه وجود ندارد. من از چندین بیمارستان یزد بازدید داشته‌ام، اما متأسفانه ماسک، دستکش و امکانات برای پرسنل فراهم نبود. در سطح شهر یزد هم وقتی به داروخانه‌ها سر زدم، یا این لوازم را نداشتند یا خیلی کم موجود بود که مردم نمی‌توانستند تهیه کنند. 

او با تأکید بر اینکه بحران کرونا علی‌رغم شیوع زیاد در چین، اینجا جدی گرفته نشد، توضیح می‌دهد: برای اطلاع‌رسانی آمار مبتلایان، تا زمانی که جواب تست افراد مثبت نشود، نمی‌توان آمار رسمی اعلام کرد.

موسوی همچنین درباره نحوه کنترل این بحران در استان یزد، اضافه می‌کند: در استان یزد از پنج‌شنبه گذشته تازه مدیران و صنایع به خط شدند. هرچند می‌شد که زودتر این اتفاق می‌افتاد، اما بالاخره اقدامات خوبی در حال انجام است. همچنین مدیران صنعت قول دادند که ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده تا آخر این هفته به میزان لازم تولید شود و در دسترس قرار خواهد گرفت. البته مسئولان استان می‌توانستند این موارد را زودتر از این ابلاغ کنند.

نماینده مردم یزد می‌گوید که مدیرکل سازمان میراث گردشگری یزد به من گفته که گردشگری در یزد متوقف شده‌ است، اما همین توقف در استان یزد ۱۰۰۰ میلیارد تومان خسارت دارد که این نوع خسارات برای اقشار مختلف کشور خصوصاً قشر ضعیف رخ می‌دهد، اما چاره دیگری وجود ندارد. موظفیم که جلوگیری کنیم.

موسوی همچنین در پایان تصریح می‌کند: استان یزد برخلاف بسیاری از استان‌های دیگر، با بلایای طبیعی همچون سیل و زلزله درگیر نیست و کرونا جدی‌ترین بحرانی است که مدیریت استان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در واقع در حال حاضر باید از مردم خواهش کرد که در قرنطینه بمانند و ساکن شوند، چراکه همچنان در سطح شهر فعالیت مردم دیده می‌شود که این موضوع خطرناک است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =