۲۰ اسفند ۱۳۹۸،‏ ۱۹:۱۰
کد خبرنگار: 1906
کد خبر: 83707367
۱۰ نفر

برگزاری لیگ مهم است یا مهار ویروس کرونا؟

یادداشت از مجید روان‌ستان
برگزاری لیگ مهم است یا مهار ویروس کرونا؟

تهران -ایرناپلاس- تعطیلی مسابقات فوتبال در همه رده‌ها و سطوح، موافقان و مخالفانی دارد و برخی از کارشناسان با این تعطیلی مخالفت می‌کنند. حال آن که کرونا فراتر از یک ویروس، جنگی است که نه تنها ما، بلکه بسیاری از کشورهای آسیا و حتی اروپا را درگیر خود کرده و باید در نظر داشته باشیم مسئله اصلی امروز ما عبور از این بحران است.

سهیل مهدی، سرپرست کمیته مسابقات سازمان لیگ می‌گوید: «ما بر اساس روند شیوع ویروس و مشاوره و دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا تمام موارد را پیش‌بینی کردیم. آنها تشخیص دادند مسابقات را از چهاردهم فروردین آغاز کنیم. این یک پدیده است که باید به سرعت از سطح جامعه جمع شود. اگر زودتر این موضوع را جمع کنیم، مسابقات در زمان تعیین شده برگزار می‌شود و در غیر این صورت ابتدا باید ویروس را کنترل کنیم و سپس به مسائلی مانند فوتبال بپردازیم.»

تعطیلی مسابقات لیگ برتر برای مدت نامعلوم، باعث شده تا زمزمه‌هایی مبنی بر لغو کامل مسابقات شنیده شود، اما این شایعات موجب واکنش قاطع محمدحسن انصاری‌فرد مدیرعامل باشگاه پرسپولیس شده است. او اعتقاد دارد در صورت تعطیلی لیگ، باید با توجه به اختلاف امتیاز پرسپولیس با دیگر تیم‌ها و برگزاری دو سوم بازی‌های لیگ نوزدهم‌، قهرمانی را به پرسپولیس بدهند! حرف‌های انصاری‌فرد تعجب‌آور است، زیرا هیچ جای دنیا، در صورت تعطیلی یک لیگ، جام قهرمانی را به یک تیم نمی‌دهند!

اگر لیگ موقتاً تعطیل شود و قرار باشد در آینده این بازی‌ها به صورت فشرده پیگیری شود، فشار مضاعفی به بازیکنان و مربیان خواهد آمد. بهتر است به موضوع تعطیلی کامل لیگ نیز بیندیشیم. زیرا مسئله این روزهای کشور ما شکست دادن این ماشین مرگ است، نه برگزاری منظم فوتبال! وقتی قرنطینه خانگی یکی از مؤثرترین راه‌های غلبه بر این ویروس است، چرا فوتبالیست‌ها و مربیان باید درگیر تمرین و مسابقه شوند؟ این اتفاق هم خود آنها را در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار می‌دهد و هم باعث می‌شود چرخه انتقال قطع نشود.

اکنون مهم‌ترین مسئله‌ای که کشور ما هم اینک با آن دست به گریبان است، پشت سر گذاشتن بحران ویروس کرونا بوده و باید همه آحاد در این زمینه همکاری کنند. رقابت‌های سری A و دسته‌های پایین‌تر ایتالیا در آستانه تعطیلی قطعی قرار گرفته است. فدراسیون فوتبال ایتالیا چند روز پیش اعلام کرد که به مدت سه ماه تمام رقابت‌های فوتبال، پشت درهای بسته و بدون حضور تماشاگر برگزار خواهد شد، اما پس از قرنطینه ۱۶ میلیون نفر، حالا این امکان وجود دارد که فوتبال در این کشور به طور کامل متوقف شود.

دامیانو تومازی رئیس اتحادیه فوتبالیست‌های ایتالیا در توئیتر خود نوشت: «‌فوتبال را تعطیل کنید» در پاسخ به این توئیت، گابریله گراوینا رئیس فدراسیون فوتبال ایتالیا گفت: «‌این هم یک گزینه است و نمی‌توانم تعطیلی قطعی را رد کنم. باید واقع‌بین باشیم. این گزینه کاملاً محتمل خواهد بود.» در این کشور هم یوونتوس باید مدعی دریافت جام قهرمانی در این فصل باشد؟! نه ! اینگونه نیست و هیچ‌گاه سران باشگاه یوونتوس چنین درخواستی را از فدراسیون فوتبال خود نخواهند داشت.

در حالی‌که لیگ برتر انگلیس هنوز تصمیمی درباره تغییر برنامه لیگ به‌خاطر ویروس کرونا نگرفته، اما گفته می‌شود احتمال دارد به زودی بعضی بازی‌های این لیگ بدون تماشاگر برگزار شود. البته پیش از این اتحادیه فوتبال انگلیس دست دادن قبل و بعد از بازی را ممنوع کرد. با وجود گسترش روزافزون ویروس کرونا، سازمان لیگ فوتبال آلمان در تلاش است بزودی جلسه میان «دی اف ال» و باشگاه‌های حاضر در لیگ‌های این کشور برگزار کنند تا در این باره تصمیم‌گیری نمایند.

مدیرعامل باشگاه پرسپولیس در حالی می‌گوید اگر لیگ برتر برگزار نشود، پرسپولیس با این وضعیت قهرمان است و باید جام قهرمانی را به پرسپولیس بدهند که پیش از این دوبار رقابت‌های فوتبال در کشور ما نیمه تمام باقی مانده و به تیم‌های صدرنشین آن جامی تعلق نگرفته است! اولین بار در سال ۱۳۵۷ ششمین دوره جام تخت جمشید که در یک گروه ۱۶ تیمی از اسفند ۱۳۵۶ آغاز شده بود، در مرداد ماه ۱۳۵۷ به دلیل وقوع انقلاب نیمه‌تمام تعطیل شد. شهباز تا پایان هفته دوازدهم پیشتاز این جام بود.

اما در آن سال به تیم شهباز جامی داده نشد و یا در ۱۷ مهر ۱۳۶۳، در جریان بازی پاس و پرسپولیس در رقابت‌های جام باشگاه‌های تهران، ورزشگاه شیرودی به محل اغتشاش تماشاگران بدل شد. هجوم تماشاگران به زمین چمن ورزشگاه، آتش زدن تشک‌های دوومیدانی در پیست ورزشگاه، کندن تیر دروازه‌های زمین فوتبال و شکستن شیشه‌های ورزشگاه، نه تنها مانع از برگزاری این دیدار شد، بلکه کل مسابقات قهرمانی باشگاه‌های تهران در آن سال را به تعطیلی کشاند.

پرسپولیس و استقلال هرکدام با ۶ برد و ۱۲ امتیاز صدرنشین بودند و باز هم به هیچ‌کدام از این تیم‌ها جامی داده نشد.

اکنون ویروس کرونا در جهان ورزش زلزله به پا کرده است، وقتی ویروس تفکیکی بین رشته‌های ورزشی قائل نیست، چرا باید فوتبال استثنا باشد؟ فدراسیون فوتبال چین، جایی‌که ویروس کرونا ابتدا از آنجا شایع شد و از همه جا گسترده‌تر است، تصمیم گرفت مسابقات سوپر لیگ خود را فعلاً لغو کند. در ژاپن جی لیگ لغو شده و جام حذفی برگزار نخواهد شد.

در کره جنوبی کی لیگ لغو شده و از طرفی کنفدراسیون آسیا نیز تمامی بازی‌های لیگ قهرمانان آسیا را تا اطلاع ثانوی لغو کرده است. وضعیت برگزاری المپیک ۲۰۲۰ توکیو هم در هاله‌ای از ابهام است و احتمال دارد بدون تماشاگر برگزار شود یا این‌که به جای تابستان اواخر سال میلادی برگزار گردد. تعویق بازی‌های المپیک به راحتی یک بازی لیگ فوتبال که نیست! چرا به تعطیلی لیگ نوزدهم فکر نکنیم تا در آینده دچار مشکل نشویم. این تعطیلی باعث خواهد شد تا مدیرعامل باشگاه پرسپولیس بیشتر ذهن خود را درگیر بدهی‌های باشگاه کند، نه گرفتن جام قهرمانی!

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =