حالا که خانه‌نشینی بچه‌ها ادامه دارد، آموزش آنلاین و آفلاین را تقویت کنید!

تهران-ایرناپلاس- با اعلام تداوم طرح فاصله‌گذاری اجتماعی، احتمال طولانی‌تر شدن تعطیلات دانش‌آموزان که از ۴۲ روز قبل آغاز شده، کم نیست؛ کارشناسان می‌گویند حالا که خانه‌نشینی بچه‌ها ادامه دارد،بهتر است آموزش‌های آنلاین آنها ادامه پیدا کند.

چند سالی است که آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا دانش‌آموزان در عید نوروز دغدغه‌ای برای انجام تکالیف سنگین نداشته باشند و از فرصت فراهم شده برای استراحت و در کنار خانواده بودن استفاده کنند. موضوعی که باعث شده تکلیف نوروزی دانش‌آموزان در عید نوروز بدون مشق و پیک باشد و حتی ارائه پیک از سوی مدارس توسط آموزش و پرورش ممنوع اعلام شود. در چنین شرایطی اغلب مدارس از دانش‌آموزان خود می‌خواستند خاطرات خود از سفرهای نوروزی یا خلاصه کتاب‌هایی که در این مدت مطالعه می‌کنند را به عنوان تکلیف  عید آماده کنند. اما با فراگیر شدن اپیدمی ویروس کرونا در کشور و توصیه دولت به خانه‌نشینی و عدم مسافرت باعث شد که عید نوروز امسال برای اغلب دانش‌آموزان تفاوت چشمگیری نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد، به ویژه آنکه به دلیل سرعت انتشار ویروس دیدوبازدیدهای نوروزی نیز محدودتر شد. در چنین شرایطی سوال اینجاست که دانش‌آموزان باید چگونه تعطیلات نوروزی که به احتمال زیاد ادامه دار نیز خواهد بود، بگذرانند.

تکلیف نوروزی غیرقانونی است

البته وزارت آموزش و پرورش کماکان و همانند سال‌های گذشته اعلام کرده است که تکلیف عید در نوروز ۹۹ غیرقانونی است. ۲۹ بهمن و اوایل شروع اپیدمی کووید ۱۹ بود که رضوان حکیم‌زاده معاونت ابتدایی وزیر اموزش و پرورش در نشست خبری خود اعلام کرد امسال پیک نوروزی نداریم و اگر برنامه‌هایی تحت عنوان عیدانه به دانش آموز تحمیل شود غیر قانونی است و با این مدارس برخورد می‌شود.

البته درحالی وزارت آموزش و پرورش تکلیف نوروزی را ممنوع کرد که هیچ جایگزین و پیشنهادی را برای گذراندن دوران قرنطینه خانگی در عید نوروز به دانش‌آموزان و اولیای آنها ارائه نکرده است. آن هم در شرایطی که در طول سال تحصیلی ۹۸-۹۹ دانش‌آموزان به دلایل مختلف مثل آلودگی هوا، سرما و یخبندان و کرونا تعطیلات زیادی را پشت سرگذاشته و به اعتقاد بسیاری از برنامه‌های درسی در نظر گرفته شده عقب مانده‌اند. تنها اقدام آموزش و پرورش هم این بود که بعد از اپیدمی کلاس درس در صدا وسیما راه ‌بیاندازد و از معلمان بخواهد در فضای مجازی آموزش را ادامه دهند، اما هیچ صحبتی درباره اینکه آیا معلمان و دانش‌آموزان امکانات استفاده از فضای مجازی از جمله اینترنت یا گوشی همراه یا سایر گجت‌های قابل استفاده را دارند یا نه صحبتی به میان نیامده است.

ادامه آموزش‌های آنلاین در نوروز

بهنام بهراد کارشناس مسائل آموزشی با اشاره به این که کشور ما جزو کشورهایی است که میزان زمان آموزش رسمی کمتری نسبت به سایر کشورها دارد و تعطیلی مدارس به دلایل مختلف در طول امسال آن را بیشتر کرده است، در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: البته تعطیلی مربوط به اپیدمی کرونا متفاوت است و منحصر به کشورما نیست. در حال حاضر کشورهایی که با کرونا درگیر هستند مجبور به تعطیلی مدارس شده‌اند و تعداد آنها هم زیاد است.

بهراد با اشاره به اینکه امسال دانش‌آموزان مجبورند برای سلامت خود در کنار خانواده و در خانه بمانند می‌گوید: بهتر است با توجه به عقب ماندگی‌های دانش‌آموزان از کلاس های درس  در طول چند ماه اخیر آموزش‌های آنلاین در تعطیلات عید هم ادامه پیدا کند چرا که دانش آموزان امسال برخلاف سال گذشته کمتر در کلاس درس حضور داشتند. بنابراین فکر می‌کنم بهتر است آموزش‌های آنلاین چه از طریق صداوسیما و چه از طریق فضای مجازی توسط مدارس ادامه پیدا کند. در این میان خانواده‌ها هم با استفاده از مواد کمک آموزشی می‌توانند با فرزندان خود تمرین کنند تا این عقب ماندگی و رکود ادامه پیدا نکند.

نقش مهم خانواده‌ها در نوروز

مهدی بهلولی کارشناس آموزشی نیز با این ایده موافق است و البته به گفته او در این دوران نقش خانواده بیشتر از سال‌های گذشته است. بهلولی در گفت‌وگو با ایرناپلاس می‌گوید: با این شرایط بیش از همه نقش خانواده مهم شده است چون در چنین شرایطی مدرسه و معلم دسترسی مستقیم به دانش آموز ندارند. خانواده باید بتوانند برنامه مشخصی را برای فرزندان خود ترتیب بدهند و در این راه هم از کتاب‌های درسی و هم از کتاب‌های غیردرسی  و سایر امکانات موجود خود که به سود اندیشه دانش‌آموزشان باشند استفاده کنند تا این فرصت به هدر نرود.

غافلگیری آموزش و پرورش

در این میان هر دو این کارشناسان متفق‌القولند که آموزش و پرورش برنامه‌ای برای چنین وضعیتی ندارند. بهلولی می‌گوید: من به عنوان معلمی که سالهاست در آموزش و پرورش مشغول تدریس هستم نوعی غافلگیری از طرف آموزش و پرورش در چنین شرایطی را مشاهده می‌کنم.

 بهراد هم معتقد است که ما در ابزارها و رسانه‌های ارائه دهنده آموزش خلا داریم. چیزی که ما امروز می‌بینیم این است که همه چیز در صداوسیما خلاصه شده است، در حالی که اگر به موازات صداوسیما رسانه‌های خصوصی نیز حضور داشتند و شبکه‌های مختلف با محتوای آموزشی وجود داشت، دانش آموزان در هر دوره و رده‌ای می‌توانستند آموزش‌های مخصوص خود را با کیفیت‌های متفاوت ببینند. در رسانه ملی در زمان کم، دروس به صورت زنده تدریس می‌شود در حالی که ما پایه‌های تحصیلی و دروس مختلفی داریم که به نظر می‌رسد نظم و ترتیب آنها در یک شبکه آموزش که لیست پخش جداگانه ای نیز دارد سخت باشد.  

بی‌توجهی به آموزش‌های آفلاین

موضوع بعدی که بهراد به آن اشاره می‌کند بی‌توجهی به آموزش‌های آفلاین است. به گفته وی با وجود این که ضریب نفوذ اینترنت و موبایل در کشور ما بالاست، اما همچنان ما از همه ظرفیت‌های آن استفاده نمی‌کنیم. در حالی که دروس مختلف درسی می‌تواند توسط بهترین اساتید آموزش داده شده و ضبط شود و بعد در سرورهای خاصی بارگذاری شود. تا دانش آموزان و والدین بنابر نیازهای خود آن را دریافت کنند. در چنین شرایطی دانش آموز می‌تواند یک درس را چندین بار مرور کرده و کامل یاد بگیرد و بعد به سراغ سطح بالاتر یا درس بعدی برود.

به اعتقاد وی دولت باید در این زمینه اقداماتی انجام دهد. مثلا توافقی بین آموزش و پرورش و وزارت ارتباطات صورت پذیرد که این آموزش‌ها به صورت آفلاین در اختیار دانش آموزان قرار گیرد و دانش‌آموزان متناسب با موضوع مدنظر خود آنها را دانلود کنند و ببینند. اما متاسفانه ما در این زمینه ضعف داریم. شاید بحران کرونا و چالشهای ناشی از آن، تلنگری برای آموزش و پرورش باشد تا در این زمینه با برنامه‌های آنلاین و آفلاین به صورت جدی به این موضوع ورود کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha