رئیس سازمان زندان‌ها فوت بر اثر کرونا در زندان قرچک را تکذیب کرد

تهران- ایرناپلاس- رئیس سازمان زندان‌ها ضمن تکذیب فوت تعدادی از زندانیان زندان بزرگ تهران و قرچک بر اثر ابتلا به کرونا، اعلام کرد: درباره اعتراض روز گذشته زندان تبریز در سیما توضیح خواهم داد. 

اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها درباره انتشار خبری مبنی بر ابتلای چند تن از زندانیان دو زندان قرچک و تهران بزرگ به بیماری کرونا و مرگ آنها، به ایرناپلاس می‌گوید: چنین خبری صحت ندارد و آن را تکذیب می‌کنم. به تازگی برخی رسانه‌ها مدعی فوت دو زندانی مبتلا به کرونا در زندان قرچک ورامین شده بودند.

شورش زندان تبریز، از تکذیب روابط عمومی تا توضیح رئیس سازمان زندانها
رئیس سازمان زندان‌ها درباره خبر شورش روز گذشته در زندان تبریز نیز می‌گوید: توضیحات تکمیلی را تا ساعتی دیگر در سیما اعلام می‌کنم. 

روز گذشته، ویدیویی از اطراف زندان تبریز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که صدایی شبیه تیراندازی در آن به گوش می‌رسید و در توضیح آن نوشته شده بود «تعدادی از زندانیان در بندهای هفت و ۹ زندان مرکزی تبریز از روز گذشته در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و خطر ابتلا به ویروس کرونا در محیط زندان از تحویل غذا خودداری کرده‌اند و این امر منجر به درگیری در این زندان شده است». در همین راستا روابط عمومی این زندان خبر درگیری را تکذیب کرد؛ با این‌حال، خبرگزاری فارس طی خبری مدعی شد « تعدادی از زندانیان بااعتراض به عدم اعطای مرخصی، با آتش زدن پتوهای‌شان به اعتراض خود ادامه دادند که این امر منجر به ورود نیروهای امنیتی زندان به بند زندانیان شد. گفته می شود زندانیان به سوی افسر نگهبان حمله ور شدند و وی را خلع سلاح کرده‌اند و نیروهای امنیتی در این دو بند برای آرام کردن اوضاع مجبور به تیراندازی شدند که چند نفر از زندانیان زخمی شده که به بیمارستان ارتش و نیروی انتظامی تبریز منتقل شدند. براساس این گزارش در دو بند ۷ و ۹ زندان مرکزی تبریز بیشتر زندانیان اعدامی، اراذل و اوباش و خطرناک نگهداری می‌شوند».  

بخشنامه مرخصی‌ زندانیان
از اوایل اسفندماه سال گذشته و شیوع بیماری کوید۱۹ در کشور، رئیس قوه قضائیه طی دو بخشنامه دستور داد با رویکرد کاهش ورودی افراد به زندان‌ها از صدور قرارهای تأمین منجر به بازداشت جز در موارد ضروری اجتناب شود. دربخش دیگری از این بخشنامه نیز آمده است «با رعایت ضوابط و مقررات قانونی در اتخاذ تصمیمات قضایی از تأسیسات ارفاقی مندرج در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی از قبیل اعمال مجازات‌های جایگزین حبس، تعویق اجرای مجازات، تعلیق تعقیب و تعلیق مجازات در حد امکان قانونی استفاده شود». علاوه براین، در این بخشنامه تأکید شده است«محکومانی که آرای محکومیت آنها قطعیت یافته و در حال حاضر با قرار تأمین آزاد هستند جز در موارد ضروری از معرفی آنها به زندان‌ها تا پایان فروردین ۹۹ خودداری شود».  به گفته جهانگیر در شورای‌عالی قضایی که اسفند ماه گذشته برگزار شد «برای پیشگیری و مقابله با شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها و تأمین سلامت زندانیان، حدود ۷۰ هزار نفر از زندانیان سراسر کشور از مرخصی بهره‌مند شدند»؛ مرخصی شمار زیادی از زندانیان با بخشنامه حجت‌الاسلام رئیسی، باعث آرامش خانواده بسیاری از زندانیان شد. با این‌حال به گفته خانواده برخی از زندانیان ازجمله سپیده فرهان، فرزندان آنها علی رغم موافقت اولیه با مرخصی، همچنان در زندان به سر می‌برند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha