ایران می‌تواند از کاهش قیمت نفت برای بهبود روابط دیپلماتیک استفاده کند

تهران- ایرناپلاس- یک کارشناس مسائل خاورمیانه می‌گوید که باتوجه به پایین آمدن قیمت نفت و وابسته بودن کشورهای منطقه به درآمد نفتی، ایران می‌تواند روابط دیپلماتیکش را با این کشورها بهبود ببخشد تا هزینه‌های نظامی این کشورها کاهش پیدا کند.

قاسم محبعلی، دیپلمات سابق و کارشناس مسائل خاورمیانه درباره کاهش قیمت نفت و ابعاد سیاسی آن به ایرناپلاس می‌گوید: فکر نمی‌کنم در حال حاضر ایران نفت زیادی صادر کند. ایران به طور معمول برای انتقال منابع ارزی با مشکلاتی مواجه بود که تشدید می‌شود. اما کشورهای دیگر مانند عربستان، امارات و کویت که عمدتا به صادرات نفت وابسته‌اند، به‌خصوص در شرایط کرونا با مشکلات اقتصادی زیادی مواجه خواهند شد.

محبعلی ادامه می‌دهد: این کشورها نمی‌توانند منابع لازم را برای کمک به اقشار ضعیف فراهم کنند و در کنار آن بیکاری افزایش و رشد اقتصادی کاهش می‌یابد. بنابراین زمینه‌های اعتراضات اجتماعی و مخالفت‌ها شکل می‌گیرد مانند آنچه در بهار عربی اتفاق افتاد. خصوصا الان که به خاطر کرونا صنایعی مثل توریسم و غیره، نیز دچار مشکل شده‌اند.

این دیپلمات سابق با تأکید بر اینکه نوعی جنگ نفتی برپا شده، درباره رابطه عربستان و آمریکا توضیح می‌دهد: تولید بیش از حد آمریکا، عربستان را دچار مشکل می‌کند و بازار نفت آمریکا نیز که دچار مشکل شود، سیاست‌های ترامپ به مشکل می‌خورد. اما وضعیت مناسبات سیاسی بین این کشورها چندان روشن نیست زیرا هیچکدام تا به الان علائمی بروز نداده‌اند.

او همچنین اضافه می‌کند: البته عربستان به آمریکا وابسته است و تلاش می‌کند رابطه دیپلماتیکش را حفظ کند. اما حالا در شرایطی که به‌خاطر کاهش شدید قیمت نفت، همه نگران هستند، ایران می‌تواند روابط دیپلماتیکش را با کشورهای دیگر بهبود ببخشد تا با کاهش تنش‌ها هزینه‌های نظامی این کشورها نیز کاهش پیدا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =