۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۹
کد خبرنگار: 1906
کد خبر: 83778354
۸ نفر
از بوندس لیگا و لالیگا تا لیگ ایران، ادامه یا تعطیلی مسابقات فوتبال؟

تهران-ایرناپلاس- در حالی که همه‌گیری کووید-۱۹، شرایط فوتبال جهان را تغییر داده و تمامی رقابت‌های معتبر ورزشی را ملغی کرده، در کشورها و لیگ‌های مختلف جهان تصمیم‌گیری‌های متنوعی درباره تعیین تکلیف و پایان یا ادامه لیگ‌های قبلی گرفته می‌شود.

فیفا در حال حاضر در حال تهیه مستنداتی بر اساس توصیه‌های پزشکی است که به آن عمل کند و با پیشنهاد افزایش تعویض‌ها در این فصل بعد از سرگیری مسابقات موافقت کرده است. این درخواستی بود که اتحادیه فوتبال انگلیس داده و فیفا هم برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی بازیکنان می‌خواهد آن را به اجرا بگذارد. یکی دیگر از پیشنهاداتی که به فیفا داده شد، کم شدن زمان هر نیمه از ۴۵ دقیقه بود، اما فیفا این موضوع را کاملاً غیرقابل قبول دانست، چون اعتقاد دارد این طرح باعث تغییرات اساسی در فوتبال خواهد شد. بسیاری از لیگ‌های معتبر دنیای فوتبال هرکدام با روش‌های مختلف خود قصد دارند به بازی‌های خود ادامه دهند و شاید هم لیگ‌هایشان ناتمام باقی بماند.

از چند لیگ معتبر دنیا خبرهایی مبنی بر آغاز تمرینات و مسابقات به گوش می‌رسد. بوندس‌لیگا و لالیگا پیش‌قدم شده‌اند و احتمالاً مسابقات را بدون تماشاگر پی بگیرند. یکی از سخنگویان سازمان لیگ آلمان گفته که در حال بررسی برنامه‌های مختلف هستند و تصمیم نهایی به عوامل خارجی زیادی بستگی خواهد داشت.

یکی از برنامه‌های پیشنهادی سازمان لیگ آلمان، برگزاری مسابقات پشت درهای بسته است؛ به نحوی که در هر بازی تنها ۱۲۶ نفر اجازه حضور در ورزشگاه را خواهند داشت که شامل بازیکنان، کادر فنی، کادر پزشکی دو باشگاه، توپ جمع‌کن‌ها، مأموران حراست ورزشگاه، نمایندگان دو باشگاه و حداکثر ۳۰ روزنامه‌نگار خواهد بود. انگلیسی‌ها نیز با توجه به بازگشایی مجموعه‌های تمرینی در این کشور امیدوارند بتوانند ادامه فصل را از ۸ ژوئن -‌۱۹ خردادماه- از سر بگیرند. اولیور دودن، یکی از وزیران حاضر در مجلس این کشور گفت: «من شخصاً با لیگ برتر در حال مذاکره هستم. هدف ما این است که فوتبال هر چه زودتر از سر گرفته شود تا به این ترتیب کل خانواده فوتبال بتواند دوباره فعال شود، اما هر حرکتی در این زمینه باید با دستورالعمل‌های سلامت عمومی هماهنگ باشد.»

یکی از کشورهایی که تأکید زیادی روی تعطیل نشدن بازی‌ها یا اعلام نکردن قهرمان دارد، اسپانیا است. فدراسیون فوتبال این کشور و اتحادیه لالیگا در نظر دارند از ۵ ژوئن -۱۶ خرداد- بازی‌ها از سر گرفته شود. در همین رابطه، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا معتقد است تعیین قهرمان و تیم‌های صعود کننده به لیگ قهرمانان بر اساس جدول فعلی غیرمنصفانه است و منطقی نیست.

در این حال،رقابت‌های سری ‌A نسبت به سایر لیگ‌های معتبر اروپا در وضعیت قرمز به سر می‌برد و ممکن است تعطیلی فوتبال در ایتالیا دوباره تمدید شود. در لوشامپیونا، پاری ‌سن ‌ژرمن به‌واسطه یک بازی کمتر و ۱۲ امتیاز اختلاف نسبت به مارسی قهرمان اعلام و پرونده این لیگ بسته شد. در ژوپیر لیگ، بلژیکی‌ها در شرایطی که یک هفته مانده به پایان مسابقات این فصل و با توجه به اختلاف فاحش کلوب بروژ با خنت،  قهرمان را معرفی کردند و در هلند بدون اعلام قهرمان مهر بایگانی را بر اردیویسه این فصل زدند.

کنفدراسیون فوتبال آسیا به تمام اعضای خود با ارسال نامه خواهان تعیین زمان از سرگیری مسابقات لیگشان در این فصل شده است. در کشور ما نیز حواشی لغو یا ادامه رقابت‌های این فصل لیگ برتر داغ داغ است و خیلی از نزدیکان باشگاه‌های حاضر در لیگ نوزدهم با حرف‌های ضد و نقیضی که در رسانه‌های مختلف بیان می‌کنند، موجب سردرگمی اهالی فوتبال شده‌اند. انتشار بیانیه کانون مربیان فوتبال ایران خطاب به وزیر ورزش و جوانان، نه رئیس سازمان لیگ، مبنی بر تعطیل کردن مسابقات این فصل لیگ برتر، واکنش‌های مختلفی را به‌دنبال داشت و حتی به بی‌احترامی‌ در فضای مجازی نیز کشیده شد!

فارغ از جنجال‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد، باید با واقعیت و منطق جلو رفت. شاید هر راهی جز تعطیلی لیگ موجب شود در آینده علامت سؤال‌های زیادی به وجود بیاید. برخی معتقدند جنگ بر سر منافع است و موافقان ناتمام ماندن بازی‌های لیگ نوزدهم و تنها موافق ادامه مسابقات، هرکدام دلایل قانع‌ کننده خاص خود را دارند. اما، در مقایسه با سایر لیگ‌های اروپایی که جنگ حامیان لیگ‌ها، اسپانسرها، حق پخش و ... در جریان است که پول داده‌اند و به دنبال منفعت هستند، این‌جا در لیگی که شاید نمی‌توان آن را لیگ حرفه‌ای نامید، همه بر زیان‌ده بودن آن وفاق دارند! در واقع تمام جدل‌هایشان برای یک جام فلزی است که تنها افتخاری داخلی محسوب می‌شود. جام فلزی‌ای که سود چندانی هم ندارد و اگر داشت، پرسپولیس پس از سه بار فتح آن نباید تا این اندازه گرفتار مسائل و مشکلات مالی می‌شد! مگر می‌شود تیمی که در سه فصل گذشته، مجموعاً هفت جام را برده، هنوز گرفتار دخل و خرج روزانه‌ خود باشد؟

شاید هنوز به‌خوبی نمی‌دانیم که منفعت ما در منفعت جمعی است. باید ابتدا ببینیم اصولاً سلامتی بازیکنان و کادر فنی تیم‌ها در چنین شرایط بحرانی چقدر برای فدراسیون‌نشین‌ها اهمیت دارد؟ اگر دارد می توان با هم‌اندیشی و حضور تمامی مدیران تیم‌های حاضر در رقابت‌های لیگ نوزدهم، تصمیم گرفت. به هر حال هر تصمیمی بهتر است با حضور نمایندگان تمام تیم‌ها و با رأی‌گیری از آنها صورت بپذیرد تا در آینده حرف و حدیثی به‌وجود نیاید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =