۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۵۳
کد خبرنگار: 1911
کد خبر: 83782340
۳ نفر
ما ام.اس داریم!

تهران-ایرناپلاس- نخستین جشنواره ادبی در حوزه بیماری‌های خاص با عنوان «ما ام.اس داریم» در حال جمع‌آوری آثار است تا به این شکل بتواند مشکلات این بیماران را مطرح و برای آنها راه حلی پیدا کند.

جشنواره ادبی «ما ام.اس» داریم، برای نخستین بار با هدف شناسایی و معرفی استعدادهای بیماران، ارتقای توانایی‌ها، تولید محتوای مناسب درباره بیماری ام.اس، گسترش سطح آگاهی عمومی، چاپ و نشر آثار منتخب و معرفی مشکلات بیماری به پزشکان و سیاستگذاران با زبانی ادبی و مطالبه‌گری غیر مستقیم، در حال برگزاری است.

مریم پیمان، دبیر جشنواره «ما ام.اس داریم»، درباره این جشنواره به خبرنگار ایرناپلاس گفت: بیماران، بستگان، آشنایان و تمامی افرادی که تجربه مستقیم و غیر مستقیم از مواجهه با این بیماری دارند می‌توانند با ارسال اثر به دبیرخانه در قالب‌های نثر ادبی، یادداشت روزانه و داستان کوتاه در این مسابقه شرکت کنند.

او که خود نویسنده کتاب «من ام.اس دارم» است، گفت: کتاب من با نام «من ام.اس دارم» توسط انتشارات هزاره ققنوس منتشر شد و به چاپ دوم رسید. این کتاب تک‌نگاری و تجربه زیسته من از این بیماری بود. اما این بار به دنبال تک‌نگاری برای تولید و صرفاً نشر کتاب نیستیم بلکه  متون ادبی که از سوی  شرکت‌کنندگان ارسال می‌شود، در نهایت پالایش شده و در موارد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جشنواره بخشی از یک ایده بزرگ است

دبیر جشنواره ما ام.اس داریم با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره فقط بخشی از یک ایده بزرگ است، ادامه داد: در مرحله نخست در نظر داریم، در روز جهانی ام.اس تعدادی از آثار ارسال شده، را انتخاب کنیم و به آنها جایزه دهیم. هدف ما این است که آثار منتخب را در قالب کتاب دو زبانه انگلیسی و فارسی منتشر کنیم. اما باید در نظر داشت هدف اصلی شناختن مشکلات بیماری و افزایش آگاهی عمومی است که می‌تواند در قالب‌های نقد ادبی و یادداشت‌های روزانه نوشته شده باشد. هر شرکت‌کننده می‌تواند سه اثر، هر اثر هزار کلمه برای جشنواره ارسال کند و فقط نباید این آثار پیش از این در جشنواره‌ای منتشر شده باشد. 

به گفته پیمان، هیات داوران جشنواره افرادی متشکل از اعضای انجمن ام.اس، تیم ادبی انتشارات هزاره ققنوس و حداقل یک نفر فرد مبتلا به ام.اس خواهد بود.

پیمان با اشاره به هدف گسترده‌تر در نظر گرفته شده با جمع‌آوری افرادی که مبتلا به ام.اس هستند یا به نوعی این بیماری در زندگی آنها نقشی دارد، توضیح داد: در مرحله بعد به دنبال راه‌اندازی کلوپ نویسندگان ام.اس هستیم. برای مثال انجمن نویسندگان مبتلا تشکیل شود و بتوانند تولید محتوا کنند. در نتیجه می‌توانیم مشکلات را با عموم مردم در میان بگذاریم تا بتوانیم برای آنها راه حل پیدا کنیم.

پیش از این، دو ماهنامه پیام ام.اس و انجمن ام.اس ایران به مشکلات افراد مبتلا پرداخته است و با شروع این جشنواره، برخی از ارگان‌ها در از آن حمایت کرده‌اند. فراخوان جشنواره ادبی ما «ام.اس» داریم روز شنبه ۲۰ اردبیهشت منتشر شد. مهلت ارسال آثار تا اول خرداد است و برگزیدگان در مراسم روز جهانی «ام.اس» معرفی خواهند شد.

علاقه‌مندان می‌توانند متن‌ها، مشخصات کامل نویسنده و شماره تماس خود را برای دبیرخانه ارسال کنند. ارسال به ایمیل انتشارات هزاره ققنوس nashr_۱۰۰۰@yahoo.com ، ارسال پیام به دایرکت انتشارات در اینستاگرام با شناسه  Hezarehpub@، ارسال اثر از طریق پیامک به شماره  ۰۲۱۰۰۰۰۳۶۵ و تحویل آثار به دبیرخانه جشنواره: تهران–‌ خ انقلاب– بعد ایستگاه مترو دروازه دولت– خ رامسر- پلاک۱ – واحد۵.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =