کاوازاکی و کووید ۱۹؛ پزشکان تا چه حد ارتباط بین این دو را جدی گرفته‌اند؟

تهران- ایرناپلاس- اخیرا اخباری از ابتلای کودکان در سراسر جهان به ویژه آمریکا و اروپا به یک بیماری التهابی مولتی سیستمی شبیه کاوازاکی که با کووید ۱۹ در ارتباط است، منتشر شده. پزشکان در آمریکا و اروپا با انتشار مقالاتی شواهد خود را از ارتباط جدی این دو بیماری مطرح می‌کنند. سازمان جهانی بهداشت نیز امروز دومین هشدارش در این باره را منتشر کرد.

نزدیک به یک هفته پیش سازمان جهانی بهداشت در مورد تظاهرات غیرمعمول سندرم التهابی شبیه بیماری کاوازاکی مرتبط با کووید ۱۹ هشدار داد. این هشدار در پی ابتلای کودکان در کشورهای مختلف با علائم تب، بثورات پوستی، قرمزی چشم که علائم بیماری کاوازاکی هستند صادر شد که در عین حال تست ابتلا به کووید ۱۹ نیز در این کودکان مثبت اعلام شده بود. هشداری که البته تا به امروز در کشور ما چندان جدی گرفته نشده است.

در حالیکه در چند روز گذشته پزشکان در کشورهای مختلف درباره شواهدی از ارتباط جدی بین بیماری کاوازاکی و کووید ۱۹ صحبت می‌کنند، علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا و یک عضو دیگر این ستاد آن را رد کرده و در مصاحبه‌های خود اعلام کردند که این دو ارتباطی به هم ندارند. حالا امروز بار دیگر تئودور آدهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت (WHO) در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرده سندرم التهابی مولتی سیستمی در کودکان ممکن است به بیماری کووید۱۹ مربوط باشد.

به گفته وی طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی از کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی به دست آمده است که براساس آن کودکانی در بخش‌های مراقبت‌های ویژه به دلیل یک بیماری التهابی مولتی سیستمی دارای برخی از علائم مشابه بیماری کاوازاکی و سندرم شوک سمی بستری شده‌اند. گزارش‌های اولیه این فرضیه را ایجاد کرده که این سندرم احتمالاً مربوط به بیماری کووید ۱۹ باشد.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از همه پزشکان در سراسر جهان خواسته است با مقامات ملی خود و سازمان جهانی بهداشت همکاری کنند تا با هوشیاری این سندرم را در کودکان، بهتر و زودتر تشخیص دهند.

 شواهد بیماری در ایتالیا

پزشکان ایتالیایی در مقاله‌ای که روز چهارشنبه در هفته‌نامه پزشکی لنست به چاپ رسیده، شواهدی را منتشر کرده‌اند که ارتباط  کووید ۱۹ با بیماری کاوازاکی را نشان می‌دهد. بر اساس سوابق پزشکی بیمارستان Papa Giovanno XXIII بین نیمه فوریه و تا اواسط آوریل امسال ۱۰ مورد ابتلای کودک به کاوازاکی گزارش شده است که ۸ مورد از این ۱۰ مورد، کووید ۱۹ مثبت بوده‌اند. به اعتقاد این پزشکان احتمال تست دو مورد دیگر نیز به صورت کاذب منفی هستند. همچنین یکی از این بیماران دوز بالایی از ایمونوگلوبولین دریافت کرده بود که می‌تواند تشخیص آنتی بادی‌های کرونا را دشوار کند.

 این مطالعه همچنین شامل بررسی وضعیت ۱۹ کودک دیگر مبتلا به کاوازاکی در طول ۵ سال گذشته (یک مورد ابتلا در هر سه ماه) نیز است. پزشکان می‌گویند همین نشانگر افزایش ۳۰ برابری ابتلا به بیماری کاوازاکی پس از ایپدمی کووید ۱۹ است.

دکتر لورنزو مدیر بخش سلامت کودکان این بیمارستان و نویسنده اصلی این مقاله گفته است: مطالعه ما اولین شواهد واضح از ارتباط بین عفونت 2 Sars-CoV- و این بیماری التهابی را ارائه می‌دهد. ما امیدواریم که به پزشکان در سراسر جهان کمک کنند تا با این ویروس ناشناخته روبه‌رو شویم. من شک ندارم بیماری کاوازاکی در این بیماران ناشی از Sars-CoV-2 است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد ۵ کودک از ۱۰ کودک در گروه جدید علائم کلاسیک بیماری کاوازاکی را داشتند. در حالی که ۵ کودک دیگر کمتر از سه علامت بالینی این بیماری را داشتند و بزرگتر بودند.

همه کودکان مبتلا به کاوازاکی در این مطالعه زنده ماندند اما کسانی که در طول اپیدمی کووید ۱۹ تشخیص داده شده‌اند علائم  شدیدتری نسبت به مبتلایان دیگر داشتند؛ به‌طوری که ۶ نفر از ۱۰ نفر (۶۰ درصد) دارای عوارض قلبی  بودند در حالی که تنها در طول ۵ سال گذشته ۲ مبتلا از ۱۹ مبتلا (۱۱ درصد ) چنین  مشکلی پیدا کرده بودند.

همچنین ۵ مورد مبتلا به این بیماری در دوران اپیدمی کرونا یعنی ۵۰ درصد مبتلایان علائم سندروم شوک سمی را داشتند در حالی که هیچ یکی از مبتلایان پیش از اپیدمی چنین علائمی نداشتند. سندروم شوک سمی یک بیماری نادر و خطرناک است که ناشی از عفونت باکتریایی است و علائم شایع آن شامل تب بالا، فشار خون پایین و بثورات است.

در این مقاله آمده است تمام بیماران تحت درمان با ایمونوگلوبولین قرار گرفتند اما ۸ نفر از ۱۰ نفر (۸۰ درصد) که  بیماری آنها در طول اپیدمی تشخیص داده شد نیاز به درمان استروئیدی نیز داشتند  در حالی که فقط ۳ نفر از ۱۹ مبتلا (۱۶ درصد ) پیش از اپیدمی چنین درمانی را نیاز داشتند.

همچنین کودکانی که در طول اپیدمی کرونا  به دلیل ابتلا به بیماری کاوازاکی در بیمارستان بستری شدند نسبت به مبتلایان قبلی مسن‌تر بودند( میانگین سنی 5.7 سال در مقابل ۳ سال)  همچنین ۷ نفر از ۱۰ نفر پسر بودند.

یک متخصص کودک هم تاکید کرده است اگرچه تعداد بسیار کمی از کودکان آلوده به کووید ۱۹  علائم بیماری کاوازاکی را داشته‌اند اما درک عواقب این ویروس در کودکان بسیار مهم است.

مرگ مشکوک یک کودک در انگلستان

بر اساس گزارش سرویس ملی بهداشت انگلستان حدود ۲۵ درصد از کودکان مبتلا  به بیماری کاوازاکی عوارض قلبی را تجربه می‌کنند. این بیماری عمدتاً در کودکان زیر ۵ سال دیده می‌شود و علائم آن شامل تب،  بثورات چشم،  قرمز شدن چشم،  دست و پای قرمز و پف و درد شکم است.همچنین فقط از هر ۱۰۰۰ کودک یک نفر به‌طور عادی از این بیماری رنج می‌برند و فقط تعداد کمی از آنها نیاز به مراقبت‌های ویژه دارند.

اما گزارش‌ها در بریتانیا نشان می‌دهد در حال حاضر بین ۷۵ تا ۱۰۰ کودک تحت درمان بیماری کاوازاکی قرار دارند. رسانه‌های محلی در انگلستان روز سه‌شنبه هفته گذشته گزارش داده‌اند که یک پسر ۱۴ ساله بدون شرایط اساسی در اثر یک بیماری نادر در ارتباط با کووید ۱۹  درگذشته است.

این پسر یکی از هشت موردی بود که در بیمارستان کودکان Evelina  لندن در طی یک دوره ۱۰ روزه در ماه آوریل تحت معالجه قرار گرفت. وی شش روز در بخش  مراقبت‌های ویژه بستری شد و پس از مرگ، تست کووید ۱۹ وی مثبت اعلام شد.

طبق مقاله پزشکان این بیمارستان که در لنست منتشر شده است، این بیمارستان تا هفته گذشته ۲۰ مورد از این بیماری را در کودکان دیده بود که جوان‌ترین آنها چهار سال داشت که همه بچه‌ها به جز پسر ۱۴ ساله زنده ماندند.

دکتر سارا هانا، مدیر پزشکی این بیمارستان نیز در گفت‌وگو با روزنامه دیلی میرور (Daily Mirror) گفته است ما احتمالا اولین مورد را در اواسط ماه مارس دیدیم. ما کودکی داشتیم که به چیزی شبیه کاوازاکی مبتلا شده بود- کمی شبیه چیزی که ما آن را سندرم شوک سمی می‌نامیم. در دو هفته گذشته، ما این گروه از کودکان را داشتیم که علائم بعضی از آنها بسیار شبیه کاوازاکی هستند. آنها تب مداوم، چشم قرمز و بثورات دارند و دست و پاهایشان متورم شده است. به گفته دکتر هانا این روند در زمان شیوع  ویروس کرونا مشکوک است.

اما گزارش‌ها نشان می‌دهد این روند محدود به انگلستان و ایتالیا نبوده و ایالات متحده آمریکا، فرانسه اسپانیا  و سوئیس نیز مواردی را از این بیماری گزارش داده‌اند.

شواهد بیماری در آمریکا

هفته پیش هم فرماندار نیویورک از جان باختن سه کودک در این ایالت خبر داد که بیماریشان در ارتباط با کووید ۱۹ در حال بررسی است. به گفته وی سه کودک خردسال در نیویورک در اثر سندروم التهاب شوک توکسین که با کرونا ارتباط دارد، جان باخته‌اند. این یک پدیده جدید و در حال تحول است.

بنا بر گزارش‌ها، بیش از ۷۳ کودک در نیویورک به بیماری نادری مبتلا شدند که برخی به بیماری کاوازاکی شباهت دارد. به گفته فرماندارد نیویورک بسیاری از این کودکان که بعضی از آنها ۲-۳ ساله هستند، علائم تنفسی را که به‌طور معمول با ویروس کرونا همراه است هنگام مراجعه به بیمارستان‌های منطقه نشان ندادند اما  تست کووید ۱۹ همه آنها یا مثبت بود یا پادتن مربوطه را داشتند.

وی همچنین گفته بود: دولت ایالتی با مرکز ژنوم نیویورک و دانشگاه راکفلر همکاری خواهد کرد تا علت این بیماری را مشخص شود.

ثبت نخستین مرگ مشکوک کودکان در فرانسه

 در این میان در روزهای اخیر فرانسه نیز نخستین مرگ و میر کودکان ناشی از بیماری نادر مربوط به کووید ۱۹ را ثبت کرده است. به گزارش فرانس ۲۴ یک پسر نه ساله در فرانسه در اثر بیماری نادری که گفته می‌شود با ویروس کرونا مرتبط است درگذشت. پزشک وی روز جمعه گفت اولین مرگ در این کشور به دلیل تلفات مشابه کودکان در نیویورک و لندن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فابریس میشل، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه کودکان در بیمارستان «لا تیمون» در بندر مدیترانه مارسی گفته است: این کودک پس از آسیب عصبی مربوط به ایست قلبی روز شنبه درگذشت. همچنین این پسر که تست کروناویروس وی مثبت بوده، هفت روز در بیمارستان تحت مداوا قرار گرفته است.

براساس اعلام آژانس بهداشت عمومی فرانسه، بین ۱ مارس تا ۱۲ ماه مه، ۱۲۵ مورد گزارش ابتلا در فرانسه وجود داشته و سن بیماران بین یک تا ۱۴ سال بوده است.

همچنین این آژانس اعلام کرده، التهاب رگ‌های خونی و آسیب‌های قلبی در مواردی که مظنون به کووید ۱۹ هستند در مقایسه با بیماران کلاسیک کاوازاکی در گذشته بسیار مشهود است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha