حاشیه‌سازی‌های بولتون می‌تواند آرای ترامپ را بسوزاند؟

تهران- ایرناپلاس- یک تحلیلگر مسائل سیاسی آمریکا، درباره تأثیر حواشی اخیر کتاب جان بولتون بر انتخابات پیش روی این کشور می‌گوید: اینگونه اتفاقات در آمریکا تازه نیست و باوجود کاهش محبوبیت ترامپ، بسته آرای جمهوری‌خواهان به دلیل تعلقاتی که دارند، تغییر چندانی نخواهد کرد؛ ازاین‌رو، معتقدم ترامپ پیروز انتخابات آتی است.

«علی بیگدلی» کارشناس مسائل آمریکا درباره چالش‌های اخیر کاخ سفید و دولت ترامپ با جان بولتون بر سر کتاب خاطراتش و آثار آن بر انتخابات پیش روی ریاست جمهوری این کشور به ایرناپلاس می‌گوید: این‌گونه کارها در آمریکا متداول است و نخستین بار نیست که چنین اتفاقی رخ‌داده است. ناشران، مخصوصاً ناشران نزدیک به حزب مخالف، همواره به دنبال افرادی از این‌دست هستند که خاطراتشان را بنویسند تا با فروش بالایی که دارند، به سود کلانی دست پیدا کنند.

وی ادامه می‌دهد: روی دیگر این ماجرا این است که آرای ترامپ مجموعه ثابتی را تشکیل می‌دهد که تغییرات آن محدود است؛ در مجموع جمهوری‌خواهان ۴۰ تا ۴۵ درصد از آرای ایالات‌متحده را تشکیل می‌دهند. با توجه به همبستگی‌های عاطفی، ساختاری، مذهبی و سرمایه‌ای آنها در ایالات متحده، این قبیل حوادث نمی‌تواند بر آرای جمهوری خواهان تأثیر چندانی داشته باشد.

استاد دانشگاه بهشتی با بیان اینکه ممکن است آمارها نشان دهد محبوبیت ترامپ سقوط کرده است، می‌گوید: محبوبیت او از ۴۸.۵ به ۳۴ درصد کاهش‌یافته است، اما این به معنای کاهش آرای جمهوری‌خواهان در انتخابات نیست. در مجموع، پکیج آرای جمهوری‌خواهان به دلیل تعلقاتی که دارند، تغییر چندانی نخواهد کرد. اینکه برخی تصور می‌کنند حوادث اخیر مرتبط با سیاهپوستان آرای ترامپ را به خطر می‌اندازد، واقع‌بینانه نیست؛ هرچند ممکن است بر فضای عمومی اثر بگذارد. در انتخابات گذشته ترامپ، ۶۱ میلیون رأی داشت که در دوره آتی به قطع آن رأی را نخواهد داشت.

بیگدلی با بیان اینکه تمایل عمومی مردم آمریکا به مشارکت سیاسی کاهش‌یافته است، تأکید می‌کند: این موضوع برای دموکرات‌ها که به دنبال جذب آرای پراکنده‌اند، مهم و مؤثر است؛ زیرا حجم آرای آنها را افزایش داده است اما این به معنای جذب حجم چشمگیر آرای جمهوری‌خواهان نیست.

 این تحلیلگر مسائل آمریکا در پاسخ به اینکه آیا در تاریخ سیاسی آمریکا، رئیس‌جمهور دیگری شرایطی مشابه ترامپ را تجربه کرده و این شرایط چه تأثیری بر آرای انتخاباتی‌اش داشته است، می‌گوید: آنچه جمهوری‌خواهان بر آن تأکیددارند، موضوع‌های اقتصادی است. زمانی که ترامپ به ریاست جمهوری رسید، جمعیت بیکاران آمریکا ۹.۲ درصد بود و او توانست این رقم را به ۲.۴ درصد برساند که این موفقیت بالایی برای آنها به شمار می‌رود. علاوه‌بر این اقدامات دولت ترامپ در زمینه مالیات بسیار مؤثر بود و به احتمال زیاد بر حجم مالیات جمهوری‌خواهان اثرگذار باشد. ترامپ توانست سرمایه‌های خارج از آمریکا را به داخل این کشور بازگرداند و از این طریق حجم اشتغال را افزایش داد.

وی ادامه می‌دهد: در زمان جنگ جهانی اول، ویلسون رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده از حزب دموکرات بود و به دلیل آشفتگی‌های ناشی از جنگ در اروپا، از جمله اعلامیه ۱۴ ماده‌ای که تعهدهای بی‌حساب‌وکتابی بر دوش آمریکا نهاده بود، باوجود حضور در انتخابات، به دلیل انتقادهای کنگره از او، محبوبیتش به‌شدت کاهش یافت و سرانجام براثر فشار افکار عمومی دق کرد و مرد.
در جریان جنگ جهانی دوم نیز، هوور رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده از حزب جمهوری‌خواه بود و به دلیل ناتوانی در حل بحران اقتصادی کنار رفت. توجه داشته باشید، موضوع اقتصاد برای جمهوریخواهان همواره مهم بوده است.

بیگدلی با بیان اینکه ترامپ نیز با توجه به همین موضوع وعده داده که در چهار ماه باقی‌مانده تا پایان دولتش، میزان بیکاری را کاهش خواهد داد، می‌افزاید: اینکه تا چه حد موفق شود، بحث دیگری است. به همین دلیل، با در نظر گرفتن همه مؤلفه‌ها همچنان معتقدم ترامپ پیروز انتخابات آتی است.

به تازگی نیویورک‌تایمز بخش‌های از کتاب خاطرات جان بولتون، مشاور امنیت ملی پیشین رئیس‌جمهوری آمریکا، با عنوان «اتاق حوادث: یک خاطره از کاخ سفید»  را منتشر کرده است که از اختلاف‌های وزیر امور خارجه این کشور با رئیس‌جمهوری در برخی امور و درخواست‌های پشت پرده ترامپ از مقام‌های چین خبر می‌دهد. علاوه‌براین، در بخش‌های دیگری به وزیر دارایی این کشور تاخته شده است. همین موضوع موجب افزایش تنش‌ها در سیاست داخلی ایالات‌متحده شده است.
وزارت دادگستری آمریکا نیز  با تنظیم شکایتی تلاش دارد مانع از انتشار کتاب جان بولتون شود. براساس این دعوی، کتاب بولتون به دلیل آنکه حاوی «اطلاعات محرمانه» است، نباید منتشر شود. پیش‌تر نیز رئیس‌جمهوری این کشور از احتمال برخورد قضایی با این کتاب خبر داده بود.  

بولتون شهریورماه سال گذشته و بعد از حدود یک سال و نیم همکاری با کاخ سفید، از سوی تراممپ برکنار شد.
2023

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha