فیفا در انتظار رفع ایرادهای ماده ۱۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال

تهران- ایرناپلاس- ماجرای اساسنامه فدراسیون فوتبال که اکنون به پاشنه آشیل این فدراسیون تبدیل شده، تاوان سال‌ها سهل‌انگاری و پنهان‌کاری مجموعه فدراسیون‌نشینان است! فیفا دیگر قصد ندارد در این زمینه با کشورمان مماشات کند و فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته رضایت این مرجع بالادستی را جلب کند.

فدراسیون فوتبال ایران که از سال ۱۹۴۸ به عضویت فیفا و ۱۰ سال بعد به عضویت کنفدراسیون فوتبال آسیا درآمده، چرا نمی‌تواند در تدوین اساسنامه‌اش خواسته‌های فیفا را به اجرا بگذارد؟! در بند ۳ ماده ۲ اساسنامه فدراسیون فوتبال ایران آمده است: «احترام به مفاد اساسنامه فیفا و جلوگیری از نقض قوانین، مقررات، کدهای اخلاقی، دستورالعمل‌ها و تصمیمات اتخاذ شده توسط فیفا، کنفدراسیون و فدراسیون و همچنین احترام به قوانین بازی و حصول اطمینان از اینکه کلیه اعضا از قوانین یاد شده تبعیت و پیروی می‌نمایند.»  

احتمال دخالت شخص ثالث
آیا فدراسیون فوتبال به این بند ماده ۲ اساسنامه خود پایبند بوده است؟
فیفا در نامه جدید خود بار دیگر نخستین ایراد را نسبت به تعریف ساختار فدراسیون فوتبال به عنوان «نهاد عمومی غیردولتی» مطرح کرده و خواستار توضیحات بیشتری در این زمینه شده است. فدراسیون جهانی اعتقاد دارد با این تعریف همچنان احتمال دخالت شخص ثالث در امور فدراسیون وجود دارد. از طرفی یکی دیگر از مواردی که به تازگی در نظر فیفا قرار گرفته، شرط سابقه مدیریتی ۱۰ ساله برای نامزدهای پست ریاست فدراسیون فوتبال است که این موضوع نیز یکی دیگر از ایرادهای فیفا به پیش‌نویس اساسنامه است. این نهاد اعلام داشته که لازم است اصلاحات برای رعایت کامل الزامات فیفا انجام شود و برای این هدف نیز تا روز یکشنبه ۲۸ ژوئن(۸ تیرماه) به فدراسیون فرصت داده تا تغییرات مورد نظرش را اعمال کند.

عدم رعایت مفاد ماده ۱۴
فیفا موافقت خود را با حذف وزیر ورزش و معاونش از مجمع انتخاباتی و حضور آن دو فقط به عنوان عضو افتخاری اعلام کرده، اما ایرادهای قابل توجهی را در ادامه مطرح کرده که نیازمند اصلاح و بازنویسی است. همچنین فیفا در این نامه نیز تهدید کرده در صورت عدم اصلاح موارد مورد نظرش، به مقام‌های ذیربط ارجاع خواهد داد.
دکتر غلامرضا رفیعی، کارشناس حقوقی فوتبال در رابطه با نامه ارسالی فیفا به فدراسیون فوتبال به ایرناپلاس گفت: «متاسفانه نامه فیفا را جایی ندیده‌ام، اما شنیده‌ام فیفا به سه بند اساسنامه اصلاح شده ایراد گرفته که یکی بحث حقوقی است، دومی عدم رعایت مفاد ماده ۱۴ که در مورد تفکیک قوا و استقلال ارکان قضایی بوده و سومی نیز بحث شفافیت در امور مالی و مقرراتی است که فیفا از نظر مسائل مالی روی آن حساسیت دارد؛ نهضت مالی، گزارش مالی و بازرس مالی مستقل است. مهمترین آن، فیفا هنوز درباره مفاد ماده ۱۴، چه از نظر استقلال فدراسیون، چه از نظر استقلال ارکان داخلی و استقلال ارکان قضایی به اقناع نرسیده است.»

عدم شفافیت اساسنامه
وی بر این عقیده است که اساسنامه فدراسیون فوتبال از بسیار اسناد مهم دیگر همچون برجام که مهمتر و با اهمیت‌تر نیست؛ سند برجام در آن زمان منتشر شد و نظر دادند. «در اینجا باید بگویم از محتوای تغییرات آن بی‌اطلاعم و تنها همان چیزی که شما شنیده‌اید را شنیده‌ام. هنوز اساسنامه جدید را ندیده‌ام که بخواهم اظهارنظر کنم، زیرا محرم آنها نبودم! اکنون دو عدم شفافیت وجود دارد؛ نخست اینکه ما نمی‌دانیم اساسنامه‌ای که آقایان تنظیم کرده‌اند و به فیفا فرستاده‌اند را برای کدام متخصص فرستاده و تائید شده؛ ما نمی‌دانیم تیمی که روی آن کار کرده‌اند، چه افرادی هستند. حتی برای همه اعضای هیأت رئیسه نیز این اساسنامه ارسال نشده است.»

امکان تغییر هیأت رییسه از سوی فیفا
این وکیل بین‌المللی فوتبال درباره اینکه آیا این کار فدراسیون فوتبال که کسی نداند در اساسنامه چه تغییراتی داده شده، قانونی است یا تصمیم اختیاری؟ به ایرناپلاس چنین پاسخ داد: «البته این کار اختیاری است، اما این یک موضوع مهم برای فوتبال یک مملکت است. «دانا هم می‌داند و هم می‌پرسد، نادان نه می‌داند و نه می‌پرسد!» پیش‌بینی من این است که آنها در این زمان اندک نمی‌توانند خواسته‌های فیفا را انجام دهند و در صورت عدم رفع ایرادهای اساسنامه فدراسیون فوتبال، امکان تغییر هیأت رئیسه از سوی فیفا و جایگزین کردن «کمیته عادی سازی» برای تصویب اساسنامه جدید وجود دارد.» 

مشارکت مردم و نقد رسانه‌ها
رفیعی در پاسخ به این پرسش که چرا فدراسیون فوتبال از افرادی که تجربه بالایی در امر حقوق بین‌المللی فوتبال دارند، دعوت نکرده‌ تا این کار هرچه زودتر به پایان برسد، گفت: «شما باید این سوال را از آنها بپرسید! باید بگویم ما با وجود شعارهایی که در مورد شفافیت می‌دهیم، تنها یک ژست است آن هم برای جلب توجه افکار عمومی! ما در اداره فوتبال مملکت‌مان شفافیت نمی‌بینیم. یواشکی نامه‌های فیفا و نامه‌های این آقایان می‌آید و می‌رود! اتفاقاً من اگر جای این آقایان بودم تغییرات اساسنامه را منتشر می‌کردم تا مردم مشارکت و رسانه‌ها نقد کنند. وقتی رسانه‌ها نقد می‌کنند، فدراسیونی‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. ما هزاران PHD و دکترای حقوق داریم و شاید نزدیک به یکصد دانش آموخته حقوق در مقاطع مختلف کارشناسی ارشد و دکترا داریم که تزشان در مورد موضوع‌های مختلف حقوق فوتبال و حقوق ورزش بوده و آنها می‌توانند از آن نهایت استفاده را ببرند.»

فوتبال منزجر کننده شده است!
وی که به دلیل رفتار فدراسیون‌نشین‌ها در پنهان ساختن کارهای خود از تغییرات اساسنامه تا نامه‌های فیفا ناراحت است و اعتقاد دارد آنها هیچگاه دوست ندارند از همه داشته‌های خود بهره ببرند، در ادامه افزود: «در حال حاضر جوانانی آمده‌اند که از ماها بسیار بیشتر می‌فهمند و مطالعات تطبیقی می‌کنند. ضمن اینکه بیش از هزاران دانش آموخته فرهیخته کارشناسی‌ارشد و دکترای تربیت بدنی داریم که با درجه عالی و تسلط کامل به زبان انگلیسی در رشته‌های مختلف تربیت بدنی هستند. آنها اکنون کجایند؟! اصلاً ما چند دانش آموخته تربیت بدنی در بدنه ورزش کشور داریم؟ چند نفر آنها در هیات مدیره باشگاه‌ها حضور دارند؟ به نظرم وضعیت کنونی ورزش کشور به‌خصوص فوتبال، بسیار منزجرکننده شده است!»

ایران مزرعه حاصل‌خیز فوتبال بانوان در جهان
رفیعی در ادامه با بیان اینکه ایران مزرعه حاصل‌خیز فوتبال بانوان در جهان است، افزود: «شما نگاه کنید اگر آنها به فوتبال بانوان که در رده‌های سنی مختلف با رعایت حجاب و موازین شرعی، فوتبال بازی می‌کنند، توجه کنند تیم ملی فوتبال بانوان ایران در یک دوره پنج ساله در جهان حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت. این یعنی؛ ایران یکی از کانون استعدادیاب فوتبال بانوان جهان است.»

این همه ابهام؟
این کارشناس حقوقی فوتبال ادامه داد: «مساله اصلی این است که بسیاری از کمیته‌های فوتبال در فدراسیون یک یا دو نفره است و اطلاعات دقیقی روی سایت فدراسیون فوتبال نیست تا مردم بدانند آنها چه کسانی هستند و چه کار می‌کنند؟ برنامه‌شان چیست؟ گزارش کار یکی و دو سال گذشته‌شان چیست؟ چرا باید اساسنامه را پنهان کنیم؟ مگر در فوتبال کار سیاسی و امنیتی می‌کنیم؟ اصلاً چرا باید این همه ابهام وجود داشته باشد؟ آنها تا دو روز اخیر می‌گفتند قرارداد ویلموتس محرمانه است؛ تا ویلموتس شکایت نکرده بود، هیچکس از چگونگی بستن قرارداد این مربی خبر نداشت. حتی در مقابل نماینده‌های مجلس هم مقاومت می‌کردند و اطلاعات نمی‌دادند!»

فدراسیون از اندوخته‌های خود استفاده نمی‌کند
رفیعی در پاسخ این سوال که اگر از او می‌خواستند کارگروهی را برای تدوین اساسنامه بر اساس خواسته‌های فیفا انتخاب کند چه افرادی را در نظر می‌گرفت، گفت: «تعدادی از قضات کمیته استیناف، از مدرسان دانشکده‌های حقوق، دانشگاه علوم تحقیقات و دانشگاه تربیت مدرس تهران، افرادی که راهنمایی پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و دکترا در زمینه حقوق ورزش را با موفقیت برعهده داشته‌اند. دو، سه نفر از اعضای انجمن حقوق ورزش ایران، از میان وکلای دادگستری نیز نفراتی هستند که جایشان در این کمیسیون خالی است. از یکی و دو عضو کمیته تعیین وضعیت بازیکنان فدراسیون فوتبال می‌شود استفاده شایسته کرد. جالب است بدانید فدراسیون فوتبال از اندوخته‌های خود استفاده نمی‌کند! در حال حاضر دو عضو کمیته استیناف شایسته کمک و مشارکت در تدوین اساسنامه جدید هستند.»

خیلی ثروت انسانی داریم
او در پایان گفت: «حداقل پنج استاد دانشکده‌های حقوق را می‌شناسم که شایسته حضور در این گروه هستند. حداقل پنج عضو انجمن حقوق ورزش ایران نیز صلاحیت عضویت در کمیته مشورتی دارند. ما داشته‌ها و ثروت انسانی زیادی داریم که تجارب بین‌المللی دارند و زبان انگلیسی‌شان خوب است و می‌فهمند! ما باید از افرادی استفاده کنیم که در عین حال در فضای حقوق ورزش و به زبان بین‌المللی تسلط داشته باشند.»

گرچه گفته می‌شود که احمدرضا براتی، رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات فدراسیون فوتبال به همراه نستوه جعفری حقوقدان(حقوق خصوصی و ورزشی)، محمد هدایتی‌ حقوقدان(حقوق ورزشی، عمومی و کیفری)، مهرداد دالانی حقوقدان (حقوق کیفری و اداری) و پریا شهریاری کارشناس مدیریت ورزشی، تدوین اساسنامه جدید را برعهده دارند، اما شایعه‌هایی نیز به گوش می‌رسد که ظاهراً احمدرضا براتی به همراه پریا شهریاری و محمدمهدی نبی تدوین پیش‌نویس اساسنامه را انجام می‌دهند که امیدواریم در این فرصت اندک تغییرات مورد نظر فیفا را اعمال کنند تا کار به «کمیته عادی سازی» نکشد!
2023

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =