۲۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۷:۰۰
کد خبرنگار: 3042
کد خبر: 83853076
۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نه «برجام» غرب‌گرایی است،‌ نه «توافق با چین» شرق‌گرایی

تهران- ایرناپلاس- این روزها درحالی رسانه‌های معاند و برخی تندروهای داخلی بر موج مخالفت با سند همکاری ایران و چین سوار شده و افکار عمومی را نگران می‌کنند که کارشناسان اقتصادی و امور بین‌الملل معتقدند همکاری با کشورهای مختلف به معنای وابستگی نبوده و می‌تواند مسیری برای حرکت موتور اقتصادی کشور باشد.

در روزهای اخیر مجادله‌های زیادی در فضای مجازی پیرامون سند همکاری بلندمدت ایران و چین شکل گرفته است. شائبه‌هایی که از منابع خبری نزدیک به ایالات متحده آمریکا آغاز و با موج‌سواری برخی در داخل ادامه یافت. هرچند که بارها اعلام شد این سند همکاری، موضوعی نبوده که مخفی شود و مسئولان بویژه رهبری نیز در جریان آن قرار دارند.

هجمه به دولت به بهانه تلاش برای به سرانجام رساندن این سند همکاری بلندمدت ۲۵ ساله، فقط معطوف به داخل نبوده و کشورهای غربی که تلاش خود را برای انزوای ایران و فشار اقتصادی دوچندان کرده‌اند نیز با انتشار اطلاعات کذب با عنوان توافقی یک طرفه به سود پکن، ناخرسندی و عصبانیت خود را به شیوه‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

مخالفان جمهوری اسلامی در غرب، اهداف دیگری را برای به حاشیه کشاندن این سند همکاری دنبال می‌کنند. در کشاکش تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران، تلاش جمهوری اسلامی برای همکاری‌های بلندمدت با متحدان خود، ضربه بزرگی به سیاست‌های آمریکا علیه هر دو کشور ایران و چین محسوب می‌شود.
این موضوع آنقدر شفاف است که حتی برخی رسانه‌های آمریکایی نیز این زمینه واکنش نشان داده‌اند. روزنامه نیویورک‌تایمز دیروز(یکشنبه) در تحلیلی نوشت: «بی‌شک این برنامه همکاری، فصل جدید نوع مناسبات میان چین و آمریکا را آغاز می‌کند؛ روابطی که همین حالا هم در شرایط چندان مناسبی قرار ندارد. علاوه بر این، این توافق ضربه بزرگی به سیاست تهاجمی دولت ترامپ در مقابل ایران می‌زند که از زمان خروج از برجام، سیاست فشار حداکثری را علیه آن آغاز کرده است.»
در ادامه این گزارش آمده:«حال در بحبوحه تقلای واشنگتن با رکود اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا و انزوای بین‌المللی، پکن ضعف آمریکا را درک کرده است. درواقع، پیش‌نویس برنامه همکاری چین با ایران نشان می‌دهد که برخلاف بیشتر کشورها، پکن خود را در موقعیتی می‌داند که می‌تواند با واشنگتن مخالفت کند و از توان خود برای ایستادگی در برابر مجازات‌ها و تحریم‌های آمریکا آگاه است.»


ایران به دنبال شرق‌گرایی نیست
در همین رابطه دیاکو حسینی، تحلیلگر ارشد مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری درباره این سند همکاری بلندمدت به ایرناپلاس می‌گوید: تحلیل‌هایی که این روزها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌شود کاملا مردود است. رسانه‌های نزدیک به آمریکایی‌ها با چین‌هراسی و دو قطبی کردن فضای جهان به غرب و شرق در تلاشند تا نشان دهند اگر ایران وارد توافقی با چین می‌شود، ارتباطش را با کشورهای غربی مسدود کرده است آن هم در حالی که ما با برجام تلاش کردیم با کشورهای اروپایی و ... وارد مناسبات بین‌المللی شویم اما آمریکایی‌ها با نقض غیرقانونی برجام، بی‌اعتمادی ایجاد کردند.

وی می‌افزاید: بنابراین همانطور که امضای برجام به معنای غرب‌گرایی نبود، امضای این سند همکاری نیز به معنای شرق‌گرایی نیست. دولت به دنبال راهی برای قدرت گرفتن موتور اقتصادی و مقابله با جنگ اقتصادی است که آمریکا علیه ایران به راه انداخته؛ چنین نگاه‌هایی نباید نسبت به سند همکاری ایران و چین وجود داشته باشد.

چرایی هراس آمریکا
این تحلیلگر مسائل بین‌الملل تاکید دارد: اجرای این سند همکاری اگر ادامه‌دار باشد، به توسعه اقتصادی ایران در طرح راه ابریشم کمک می‌کند. در واقع آمریکا با نقض برجام و تشدید تحریم‌ها در تلاش است ایران را دچار انزوای سیاسی و اقتصادی کند؛ بنابراین برقراری توافق بلندمدت ۲۵ ساله، می‌تواند به راهبرد منافع کشور کمک کند و این خود سبب ترس آمریکایی‌ها شده است.

حسینی همچنین درباره مخالفت برخی در داخل کشور با این سند آن هم در حالی که نهایی نشده و مجلس نیز درباره آن اعلام نظر خواهد کرد، می‌گوید: برخی در داخل کشور که اغلب آنها را طیف تندروی مخالف دولت تشکیل می‌دهند، به جای سنجیدن منافع این توافق، به موج‌سواری پرداخته و مسائلی را مطرح می‌کنند از دل رسانه‌های دشمنان خارجی بیرون آمده است. رسانه‌های بیگانگان و معاندان، فضای رسانه‌ای را به گونه‌ای شکل داده‌اند که حتی برخی کشورهای منطقه نیز از این توافق هراس دارند؛ درحالی که با برقراری چنین توافقی، زمینه شکل‌گیری همکاری‌های دوجانبه با دیگر کشورهای همسایه و منطقه نیز هموار می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اضافه می‌کند: در حال حاضر آمریکایی‌ها نوعی چین‌هراسی را در دنیا بوجود آورده و افکار عمومی را نیز به همین واسطه تحریک کرده‌اند درحالی که چین اکنون یکی از ابرقدرت‌های دنیاست و با توان خود در برابر تحریم‌های ایالات متحده مقاومت کرده است؛ بنابراین همراهی و همکاری با این کشور در زمینه‌هایی که هنوز به طور کامل جزئیات آن مشخص نشده، نقش مهمی در حرکت موتور اقتصادی کشور و مقابله با تحریم‌ها دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha