۱۲ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۴۲
کد خبرنگار: 1906
کد خبر: 83893949
۴ نفر

برچسب‌ها

چاره کم‌شدن اشتباهات داوری چیست؟

تهران- ایرناپلاس- این روزها اشتباهات تاثیرگذار داوری، صدای تیم‌ها را درآورده است؛ از جمله باشگاه ذوب آهن بیانیه صادر کرده و لوکا بوناچیچ سرمربی این تیم پس از بازی گفته، «با این داوری‌ها همیشه علیه ۱۳ نفر بازی می‌کنیم.» این اشتباهات مختص دیروز و امروز نیست و به طور قطع با ادامه همین شیوه، فردا نیز تکرار خواهد شد.

بازی تیم‌های ذوب‌آهن و ماشین سازی تبریز را بخاطر دارید؟ همان دیداری که با اشتباهات پرشمار محمدحسین ترابیان و کمک‌هایش، ۲ گل ذوبی‌ها مورد قبول واقع نشد و باخت این تیم را به همراه داشت.
اشتباهات داوری در آن مسابقه آنقدر مشهود بود که در اقدامی غیرمنتظره از سوی فدراسیون، جلسه فوری برای بررسی این داوری صورت گرفت که این حرکت کمی عجیب به نظر رسید؛ زیرا پیش از این، نمونه‌های با اشتباه‌های شدیدتر نیز رخ داده بود. از طرفی در بازی ذوب‌آهن با نفت مسجدسلیمان، گل حریف در شرایط آفساید به ثمر رسید.

حساسیت کار داوران
اکنون ذوب‌آهن در رتبه دوازدهم جدول رده‌بندی و در جمع فانوس بدستان قرار گرفته و در سه هفته مانده به پایان فصل تنها ۵ امتیاز با منطقه سقوط فاصله دارد. در واقع از رتبه دهم به پایین جدول، هفت تیم سایپا، ماشین‌سازی، ‌ذوب‌آهن، گل‌گهرسیرجان، پارس جنوبی جم، پیکان و شاهین شهرداری بوشهر به صورت جدی خطر سقوط به لیگ دسته اول را احساس می‌کنند و امتیازهای نزدیک تیم‌ها باعث می‌شود حساسیت کار داوران در جدال‌هایی که این هفت تیم در برابر رقبای خود دارند بیش از پیش شود و اسماعیل صفیری به عنوان رئیس کمیته داوران باید توجه خاصی در انتخاب داوران بازی‌های باقیمانده این هفت تیم داشته باشد تا شائبه‌ای ایجاد نشود.

حرف‌های عجیب سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن
احمد جمشیدی سخنگوی باشگاه ذوب‌آهن پس از اشتباهات تیم داوری دیدار این تیم با ماشین‌سازی گفت: اطمینان داشته باشید داور این دیدار به منفورترین چهره برای مردم اصفهان تبدیل شده است و آنها هرگز آنچه با بی‌عدالتی علنی انجام داد را فراموش نخواهند کرد. اگر این داور در یکی از برنامه‌های سراسری و پربیننده فوتبال رسماً از مردم اصفهان عذرخواهی نکند، تندیس او را به عنوان یک چهره منفور در شهر اصفهان به نمایش عموم مردم خواهند گذاشت! حرف‌های قشنگی از سخنگوی باشگاهی که در لوگوی خود از کلمه فرهنگی ورزشی استفاده شده، زده نشد.

افکار آماتورگونه
از جواد محمدی مدیرعامل ذوب‌آهن که خود در عرصه داوری فوتبال فعالیت می‌کرده، انتظار می‌رفت با جمشیدی به دلیل حرف‌های تندی که زده بود، برخورد کند، اما نکته اینجاست او نیز مانند جمشیدی تهدید به شکایت بردن به فیفا را پیش کشیده است. این موضوع افکار آماتورگونه آنها را نشان می‌دهد زیرا محمدی به خوبی می‌داند که فدراسیون جهانی فوتبال هرگز در چنین اموری دخالت نخواهد کرد، زیرا موضوع داخلی بوده و باید با قوانین داخلی حل و فصل شود. اینکه چرا احساسی با این موضوع برخورد می‌کنند نیز جای سوال دارد.

کوتاهی فدراسیون در استفاده از VAR
به نظر می‌رسد با توجه به اتفاقاتی که در بحث داوری در طول این فصل رخ داده است، باید به هر نحوی شده در فصل جدید، فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ استفاده از کمک داور ویدئویی وی‌ای‌آر- VAR را در اولویت کاری خود قرار دهند تا دیگر هیچ باشگاهی معترض نباشد. استفاده از این فناوری موجب می‌شود اشتباهات داوری به حداقل برسد. گفته می‌شود که یک شرکت ایرانی با دریافت لایسنس از شرکت‌های مربوطه خارجی حاضر به مجهزسازی ورزشگاه‌ها به این فناوری بوده، اما فدراسیون فوتبال در تائید این مساله کوتاهی کرده است.

داوران سیبل شده‌اند
در حالی‌ که داوران فوتبال کشورمان با وجود شرایطی که بر این حرفه حاکم است همه تلاش خود را برای انجام بهترین قضاوت به عمل می‌آورند، اگر کوتاهی یا اشتباه بزرگی هم رخ می‌دهد باید به حساب عدم مهارت آنها یا اتفاقات درون بازی گذاشت. اگر فدراسیون فوتبال به جای انتشار بیانیه‌ و جلسه‌ها مانند آنچه پس از دیدار ذوب‌آهن و ماشین‌سازی رخ داد، برای تجهیز ورزشگاه‌ها به VAR تلاش می‌کرد، اکنون فشار زیادی روی دوش داوران نبود و آنها می‌توانستند در حداقل موقعیت، اشتباه‌های مشهود خود را تصحیح کنند. این موقعیتی است که از داوران فوتبال ایران گرفته شده و اکنون آنها سیبل انتقادها شده‌اند.

نوشه‌ور: دیاباته حرفه‌ای پنالتی گرفت!
گل نفت مسجدسلیمان به ذوب آهن و پنالتی استقلال در جدال حساس با سپاهان سبب شد تا نظر سیدحسن نوشه‌ور، کارشناس داوری فوتبال کشور را در این رابطه بدانیم. او درباره پنالتی استقلال به ایرناپلاس گفت: «ابتدا شیخ دیاباته مهاجم استقلال روی شایان مصلح مدافع سپاهان مرتکب خطا شد؛ آنچه که به آن بی‌احتیاطی و یا بی‌پروایی هم می‌گویند. در این برخورد هر دو بازیکن سرنگون شدند که در این صحنه بازیکن استقلال با هوشیاری و کاملاً حرفه‌ای در لحظه سرنگونی خود را پیش انداخت و داور دچار اشتباه شد. شایان مصلح نمی‌توانست خطا کند چون کمی جلوتر از شیخ دیاباته بود.»

گل نفت مسجدسلیمان آفساید بود
این پیشکسوت داوری درباره صحنه‌های بحث برانگیز در جدال ذوب‌آهن با نفت مسجدسلیمان و دیدار با ماشین‌سازی حق را به ذوبی‌ها داد و افزود: «با توجه به دیدن چندین باره تصاویر تلویزیونی و همچنین تصویری که باشگاه ذوب‌آهن ارسال کرده، آفساید حسین ابراهیمی بازیکن نفت مسجدسلیمان مشهود بود و یک بدن جلوتر از بازیکنان ذوب آهن قرار داشت. در اینجا مقصر کمک داور است و در بازی با ماشین‌سازی نیز هر دو کمک اول و دوم اشتباهات جبران‌ناپذیری را مرتکب شدن و دو گل سالم ذوب‌آهن را مردود اعلام کردند. در واقع ذوب آهن در این دو دیدار بیشترین ضرر را کرد.»

علیپور شبیه‌سازی کرد
نوشه‌ور اضافه کرد: «با مشاهده فیلم بازی نساجی با پرسپولیس مشخص شد داور به اشتباه پنالتی اعلام کرد؛ در واقع علی علیپور شبیه‌سازی کرد و پایش را به دروازه‌بان تیم نساجی زد و خود را سرنگون کرد. با توجه به نوع جاگیری داور، مشخص بود که دید خوبی نداشت و در اینجا کمک داور اول می‌توانست به داور کمک کند که نکرد. در این صحنه حتی داور می‌توانست به علت رفتار غیرورزشی یا همان شبیه‌سازی و فریب دادن داور به بازیکن خاطی اخطار بدهد.»

چهار سال دریافتی داوران تغییری نکرده
نوشه‌ور با حمایت از داوران عقیده داشت آنها تحت فشار پای در این میادین می‌گذارند. وی گفت: «دریافتی آنها بسیار ناچیز است و آن را هم تاکنون دریافت نکرده‌اند؛ حق‌شان نیست مورد این هجمه قرار گیرند، اما با این حال این موضوع دلیلی بر اشتباهات‌شان نیست و نباید دیگر تکرار شود. چهار سال دریافتی داوران تغییری نکرده و در این سال‌ها به داوران ظلم شده است. ما باید اول بسترسازی کرده و بتوانیم حق و حقوق داوران را به موقع بپردازیم تا آنها بدون دغدغه به کار قضاوت بپردازند. اگر واقعیت‌ها بیان شود، دیگر هیچکس به خود اجازه نمی‌دهد تا یک مسئول به داوران توهین کند.»

از آقای جواد محمدی گله‌مندم
این کارشناس که سابقه کمک داوری دارد، اضافه کرد: «من از دوست خود آقای جواد محمدی گله دارم. چطور زیرمجموعه او به خود اجازه می‌دهد به داوران توهین کند و بگوید تندیس داور را به عنوان منفورترین چهره در شهر اصفهان به نمایش عموم مردم خواهد گذاشت! از آقای محمدی که خود از جامعه داوری بوده و اکنون مدیرعامل باشگاه ذوب‌آهن است، انتظار بیشتری می‌رود. او از مشکلات داوران باخبر است؛ چرا هیچ واکنشی نسبت به صبحت‌های سخنگوی باشگاه خود نشان نداد؟ آیا ذوب‌آهن هیچگاه از داوری‌ها سودی نبرده و فقط زیان دیده است؟»

روی آوردن به VAR
نوشه‌ور گفت: «می‌توانم شرایط آن کمک داور را درک کنم، زیرا ممکن است در آن لحظه ناخواسته محو بازی شده و غفلت کرده، که البته قابل قبول نیست، باشگاه ذوب‌آهن در این دو دیدار متضرر شده و هیچکس منکر آن نیست، اما داوران مستحق توهین از سوی سخنگوی باشگاهی که روی سر در آن فرهنگی - ورزشی نوشته شده، نیستند. با توجه به مشکلات عدیده داوری و کمتر شدن اشتباهات داوری مانند دیگر لیگ‌های جهان باید از کمک داور ویدیویی VAR استفاده کنیم. ورزشگاه‌های ما باید مجهز به این فناوری شوند تا دیگر هیچ باشگاهی متضرر نشود.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha