۱۵ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۴
کد خبرنگار: 1893
کد خبر: 83897827
۲ نفر

برچسب‌ها

 ناآرامی‌ها؛ معیاری برای سنجش میزان صداقت بی‌بی‌سی

تهران- ایرناپلاس- صبح امروز(چهارشنبه) با وجود آنکه تیتر رسانه‌های جهان به انفجار مهیب دیشب در بیروت اختصاص داشت، سایت بی‌بی‌سی فارسی ساعت‌ها تیتر یک خود را به اعدام عامل قتل یکی از نیروهای سپاه در اصفهان اختصاص داد: «مصطفی صالحی از معترضان دی ۹۶ اعدام شد.»

به گزارش ایرناپلاس، با وجود برگزاری دو جلسه محاکمه مصطفی صالحی که همواره از او در رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی و معاند به عنوان «یکی از معترضان دی‌ماه سال ۱۳۹۶» یاد می‌شود و اجرای حکم قصاص بیش از یک سال بعد از محاکمه، بی‌بی‌سی تاکید دارد «او به قتل یکی از نیروهای سپاه پاسداران متهم بود و در جریان محاکمه اتهام قتل سجاد شاه‌سنایی را رد کرده بود.»

طبق اعلام دادگستری استان اصفهان، مصطفی صالحی در دی‌ماه سال ۱۳۹۶ پاسدار سجاد شاه‌سنایی را به ضرب به شهادت رساند و حکم قصاص او به تقاضای اولیای دم اجرا شد.
دادگاه علنی قاتل شهید سجاد شاه‌سنایی بهمن ۹۸ در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان برگزار و این حکم پس از رسیدگی در شعبه اول دادگاه کیفری یک استان و تأیید دیوانعالی کشور و انجام دیگر تشریفات قانونی اجرا شد.

جلسه علنی دادگاه مصطفی صالحی


سال ۹۶ شهید شاه‌سنایی در کهریسنگ اصفهان هدف شلیک گلوله اسلحه شکاری گرفت و به شهادت رسید. او هنگام شهادت ۳۲ ساله بود و دو کودک ۳ و ۵ ساله دارد.

بی‌بی‌سی در حالی برای قاتلی که با سلاح شکاری اقدام به قتل کرده از عنوان «معترض» استفاده می‌کند که همین رسانه در ناآرامی‌های لندن، از افرادی که به خیابان آمده و برخی نقاط را آتش زدند، با عنوان «آشوبگر» یاد می‌کرد؛ آن هم در حالی که منشا ناآرامی در انگلیس، قتل یک شهروند به دست پلیس بوده است.
 

در این خبر که درباره بریتانیا و نه ایران است، آمده: «آشوبگران یک انبار بزرگ توزیع لوازم الکترونیک را به آتش کشیده‌اند و گزارش‌ها نیز بیانگر ادامه غارت فروشگاه‌ها در غرب لندن است.»

«آشوب و ناآرامی در لندن که در پی کشته شدن یک شهروند به دست پلیس آغاز شد، وارد سومین شب خود شده است... پلیس در حالی با آشوبگران درگیر شده که چند فروشگاه در محله‌های مختلف لندن غارت شد و یک فروشگاه بزرگ لوازم خانه و چند ساختمان به آتش کشیده شده‌اند... گروهی از آشوبگران بعدازظهر دوشنبه با سنگ و سطل‌های زباله به پلیس در هکنی حمله کرده بودند.»

کودکان به یادگار مانده از شهید شاه‌سنایی

استانداردهای دوگانه بی‌بی‌سی در پوشش اخبار مربوط به ایران، پیش از این نیز مورد انتقاد ناظران رسانه‌ای قرار گرفته بود. چندی پیش یکی از کاربران توئیتر به نام رمضان‌نژاد با مقایسه دو خبر بی‌بی‌سی از پوشش اعتراض‌های ایران و انگلستان نشان داد از نظر این رسانه، در ایران نیروهای دولتی با مردم درگیر می‌شوند و در انگلستان، معترضان با پلیس. او هم‌چنین به مسأله نامگذاری نیروهای دولتی و امنیتی و پلیس نیز در توئیت خود اشاره کرده است.

مصطفی مسجدی نیز پیش از این در گزارشی در ایرناپلاس، شیوه پوشش خبری بی‌بی‌سی به اعتراض‌های مرداد ۹۷ در گوهردشت کرج را فقط با قواعد خود بی‌بی‌سی در بخش Editorial Guidelines سایت بی‌بی‌سی مقایسه و پنج تناقض جدی را احصا کرده بود.

به گفته او، در اغلب گزارش‌های بی‌بی‌سی، نامی از پلیس ایران برده نشده و به‌جای آن به وفور از کلماتی مانند نیروهای دولتی یا مأموران امنیتی و مأموران لباس شخصی استفاده شده است. به طور نمونه در گزارش ۱۲ مرداد تارنمای بی‌بی‌سی فارسی با عنوان اعتراض‌های امنیتی؛ جو امنیتی در چند شهر، اینگونه آمده است:‌ «شاهدان عینی می‌گویند مأموران امنیتی با خشونت با معترضان برخورد کرده‌اند.» اما در کل این گزارش نامی از پلیس برده نشده است.

این اقدام بی‌بی‌سی در حالی به شیوه‌های مختلف درباره ایران تکرار شده که این رسانه در بخشی از راهنمای خبری خود حتی در مورد خطاب قرار دادن تروریست‌ها نیز قواعدی دارد (بخش ۱۱.۴.۵) و می‌گوید نباید بدون ارجاع به یک سند رسمی به کسی لقب منفی تروریست را داد اما حالا معلوم نیست که چرا و به چه دلیل به این غلظت از عناوین دیگری به جز پلیس استفاده شده است.

البته به این نکته باید اشاره کرد که شیوه بی‌بی‌سی در برخورد با دیگر کشورها اینگونه نیست. به طور مثال در گزارشی که ۲۸ تیر ۱۳۹۳ درباره تظاهراتی ضد رژیم صهیونیستی در پاریس منتشر شده، آمده است: «امروز شنبه (١٩ ژوئیه) در پاریس پایتخت فرانسه، پلیس برای متفرق کردن معترضان به حملات اسرائیل به غزه از گاز اشک‌آور استفاده کرد... رویترز می‌گوید امروز معترضان در پاریس اشیایی به سوی پلیس پرتاب کردند.»
 


امروز بی‌بی‌سی، قصاص مصطفی صالحی را به موضوع اعدام ۳ تن از بازداشت‌شدگان ناآرامی‌های آبان ۹۸ گره زده است. بعد از انتشار اخباری درباره صدور حکم اعدام برای این سه تن و شکل‌گیری پویشی در این زمینه با عنوان اعدام نکنید، قوه قضائیه اعلام کرد درخواست بازنگری وکلای این افراد را بررسی خواهد کرد. در همان زمان دونالد ترامپ با انتشار یک توئیت به زبان فارسی، از هشتگ #اعدام‌_نکنید استفاده کرد؛ اقدامی که بسیاری آن را تلاش ترامپ برای تحریک دستگاه قضایی به واکنش تفسیر کردند و البته این نهاد با درایت توجهی به این اقدام ترامپ نکرد. با این وصف، به نظر می‌رسد ایجاد تنش در افکار عمومی ایرانیان، در صدر ارزش‌های خبری رسانه‌های فارسی‌زبان بیگانه قرار دارد که بی‌بی‌سی نیز در این دسته جای گرفته است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha