به دنبال مقصر

تهران- ایرناپلاس- عملکرد تیم داوری در دو بازی اخیر تیم‌های استقلال - سپاهان، همچنان از موضوع‌های مهم این روزهای فوتبال کشور است. در این رابطه نقدهای مختلفی وارد شده از جمله اینکه کمیته داوران مستقل نیست و نمی‌تواند پاسخگو باشد و باید از روابط عمومی فدراسیون فوتبال مجوز پاسخگویی به اصحاب رسانه را بگیرد.

به گزارش ایرناپلاس، بعد از پایان سوت بازی دو تیم استقلال و سپاهان در جام حذفی که به برتری دو بر صفر آبی‌پوشان مقابل حریف خود همراه بود، فضای رسانه‌ای به سمت نقدداوری این دیدار رفت. هر کدام از کارشناسان داوری، درباره این بازی و اتفاقات آن بویژه پنالتی برای استقلال، استدلال‌های خود را مطرح کردند. برخی آن را اشتباه دانسته و برخی هم تصمیم داور را درست اعلام کردند.

در پایان این بازی، نقد تیم داوری این بازی شامل محمدحسین زاهدی‌فرد، بیژن حیدری و موعد بنیادی‌فر حسابی گرم شد و برخی چینش داوری کمیته داوران را عامل این مسایل عنوان کردند. بخصوص بعد از استعفای امیر قلعه‌نوعی از سرمربی‌گری سپاهان، این مساله را در نتیجه اشتباه تأثیرگذار تیم داوری دانستند.
از نگاه کارشناسان فوتبال، امیر قلعه‌نوعی در چیدمان اولیه خود در بازی جام حذفی اشتباهاتی داشت با این حال، در توجیه استعفای او، تصمیم‌های تاثیرگذار داوری در دو دیدار اخیر مقابل استقلال را عامل این کناره‌گیری اعلام کرده‌اند.

زرینچه: نمی‌دانم چگونه پنالتی گرفته شد
جواد زرینچه از پیشکسوتان استقلال که در کارنامه‌اش کاپیتانی، مربیگری و سرپرستی این باشگاه را نیز دیده می‌شود، این روزها دور از فوتبال بسر می‌برد و اتفاقات را از دور رصد می‌کند. زرینچه در رابطه با اینکه ۲۵۶ روز پیش به عنوان سرپرست آبی‌ها شاهد اشتباه محمدحسین زاهدی‌فرد در نگرفتن پنالتی استقلال در برابر سپاهان بود و گویا حالا در دو دیدار اخیر با سپاهان،‌ شاهد دو پنالتی بحث برانگیز بودیم،‌ به ایرناپلاس گفت: «باور می‌کنید که من این بازی را ندیدم. البته باید بگویم این سپاهان مدت‌هاست که خیلی سرحال نیست و قابل مقایسه با آن دیداری که ما با مربیگری استراماچونی با آنها انجام دادیم، نیست!
من صحنه‌های حساس دیدار را در اخبار دیدم؛ واقعیت اینکه نمی‌دانم داور چگونه پنالتی گرفت چون بازیکن سپاهان کاری نکرد. یک سوت اشتباه باعث می‌شود نتیجه تغییر کند. اما اگر تیمی نتیجه نگیرد حال روی اشتباه بازیکن باشد و یا اشتباه داور، سرمربی مقصر شناخته می‌شود. ببینید استراماچونی خیلی خوب توانسته بود استقلال را به اوج برساند و شک نکنید که اگر بود استقلال قهرمان می‌شد، اما معلوم نشد چرا او را فراری دادند و استقلال را به این روز انداختند. برای مجیدی و استقلال هم در جام حذفی و هم در لیگ قهرمانان آسیا آرزوی موفقیت می‌کنم.»     

دزفولی: پنالتی درست بود
هادی دزفولی کارشناس داوری فوتبال کشور در خصوص عملکرد داور دیدار استقلال با سپاهان به ایرناپلاس گفت: «داوری نسبتاً خوب بود. حتی خطای اولی را نیز می‌توانست پنالتی بگیرد. به عقیده من پنالتی‌ درست بود. زیرا مدافع سپاهان مهاجم استقلال را شارژ کرد. چون در حال سرعت بودند، بازیکن سپاهان با دست چپ بازیکن حریف را شارژ کرد و در چنین شرایط یک اشاره کوچک باعث سرنگونی مهاجم می‌شود. در مجموع اشتباهی نداشت که بخواهد سرنوشت بازی را عوض کند! این داور توانست از پس بازی برآید. از طرفی در فوتبال ما اپیدمی شده که مربیان به داور اعتراض کنند و این اعتراض باید از بین برود. دیگر نباید شاهد این مساله باشیم. حالا آقای مجیدی کار قشنگی کرده و تیمش توانسته سپاهان را حذف کند، اما جوان است و باید آرامش خود را کنار زمین به هنگام سوت داور چه تشخیص درست و چه تشخیص غلط حفظ کند.» 

رودنیل: به هیچ وجه پنالتی نبود
نوذر رودنیل در مورد شیوه قضاوت موعد بنیادی‌فر در بازی استقلال و سپاهان، به ایرناپلاس گفت: «در دقیقه ششم بازی هیچ خطایی روی مهدی قائدی صورت نگرفت و حتی باید داور به او به خاطر شبیه‌سازی اخطار می‌داد. اما اشتباه بزرگ بنیادی‌فر در اعلام پنالتی بود. در این صحنه مصلح کاری نکرد و قائدی به نوعی از داور پنالتی گرفت. به هیچ وجه پنالتی نبود. من از آقای منصوری کمک اول این دیدار هم تعجب می‌کنم. اوکه از کمک‌های باتجربه داوری محسوب می‌شود، چرا به بنیادی‌فر نکرد. در قدیم کمک‌ها اجازه نداشتند تا در داوری دخالت کنند، اما اکنون به آنها اجازه داده شده تا به داور مشورت بدهند.
یکی از ایرادهای بزرگ داوران ما در گرفتن یا نگرفتن پنالتی است که باید به این موضوع بیشتر توجه داشته باشند. در این بازی که خیلی هم پربرخورد بود در همان صحنه خطای اول که فرهاد مجیدی دست به اعتراض زد، این داور خود را باخت. من از کمیته داوران و شخص آقای صفیری که دوست من است  یک سوال می‌پرسم؛ چرا موعد بینادی‌فر که یک ماه از قضاوت‌ها دور بوده برای چنین دیداری انتخاب شده است؟ او برای قضاوت در چنین دیداری آماده نبود.»

یزدانی: رفتار داور و داور چهارم زیبنده بازی دیشب نبود
علیرضا یزدانی رئیس سابق کمیته داوران هیات فوتبال استان تهران در رابطه با عملکرد تیم داوری دیدار استقلال و سپاهان به ایرناپلاس گفت: «یکی از ایرادهای بزرگ داوران ما این است که یکنواخت قضاوت نمی‌کنند و همین موضوع موجب شده تا مهاجمان شبیه‌سازی‌های خود را بیشتر کنند و خودشان را به مدافعان بزنند.
در دقیقه ششم به هیچ عنوان خطایی رخ نداد و بنیادی‌فر حتی باید به قائدی اخطار نیز می‌داد. یک نکته مهم آنکه، داوری که چهره‌ برافروخته‌ای از همان شروع بازی دارد نمی‌تواند بازی را خوب مدیریت کند و کنترل بازی از دستش خارج می‌شود. در این بازی موعود بنیادی‌فر، پرخاشگرانه با بازیکنان برخورد می‌کرد. همین طور داور چهارم نمی‌تواند به هیچ عنوان رفتار غیر مسئولانه داشته باشد. در واقع باید تیم داوری در مقابل بازیکنان، کادر فنی و مسئولان بازی رفتار مسئولانه داشته باشند. رفتار داور وسط و داور چهارم که با چهره افروخته و با دست صحبت می‌کردند زیبنده و شایسته قضاوت بازی دیشب نبود.»

قائدی پنالتی را از داور گرفت
این کارشناس داوری با تاکید براینکه انتخاب موعود بنیادی‌فر از نظر تجربی با توجه رتبه‌اش در فهرست فیفا برای این دیدار درست بود، افزود: «ای کاش به دلیل اسمی که داشت می‌توانست بازی را کنترل و مدیریت کند. ای کاش کمیته داوران هم در دیدار استقلال با شهرخودرو و هم بازی اخیر این تیم با سپاهان، از داورانی که به هر علتی از جمله پیچیدگی مچ پا، محرومیت، آسیب‌دیدگی و .. استفاده نمی‌کرد. آنها ابتدا باید یک بازی‌ای را قضاوت کنند که شرایط روحی و روانی قضاوت در یک بازی سنگین را داشته باشند. قاعدی از هنر پنالتی گرفتن خود استفاده کرد و بعد از تماس دست مصلح، خود را به زمین انداخت. مدافع سپاهان در این صحنه شارژ نکرد.»  

گزارش از: مجید روان‌ستان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha