تاخت‌وتاز علیه دولتمردان با کلیدواژه «نظارت میدانی»

تهران- ایرناپلاس- اصطلاح «نظارت میدانی» چند صباحی است که در ادبیات سیاسی و رسانه­‌ای کشور متداول شده است؛ این روزها با سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به خوزستان و رئیس قوه قضائیه به چهارمحال و بختیاری، برخی رسانه­‌های جریان اصولگرا با تبلیغات گسترده، ضمن چشم بستن بر واقعیت‌ها و اقدامات دولت، این بازدیدها را دستاویز تخریب و هجمه علیه دولت قرار داده­‌اند.

به گزارش ایرناپلاس، ماجرا از نخستین سفر رئیس مجلس شورای اسلامی در سه‌شنبه ۱۱ شهریور به خوزستان شروع شد که رسانه­‌های همسو به طور گسترده­ای ضمن پوشش این سفر، «حضور میدانی»، «نظارت میدانی»، «حضور در عرصه عمل»، «حضور میان مردم»، «حضور بی‌واسطه بین مردم»، «درد دل چهره به چهره با مردم» و ... را فریاد زدند.

همزمان با این سفر، کارشناسان به نقد این رویکرد پرداخته و آن را با توجه به جایگاه و وظایف هر مسئول، مورد کنکاش قرار دادند؛ از جمله کامبیز نوروزی، حقوق‌دان به بررسی حقوقی موضوع پرداخت و گفت: اصولا مهم‌ترین و اصلی‌ترین وظیفه مجلس این است که بعد از بررسی طرح‌ها و لوایح، قوانین را تصویب کند.
وی افزود: «اگرچه مجلس وظیفه نظارتی را هم دارد اما اساسا وظیفه نظارتی پایین‌تر از وظیفه قانون‌گذاری تعریف شده است. البته این توضیح لازم است که نظارت باید براساس قاعده‌های مشخصی انجام شود و اینگونه نباشد که نمایندگان به هر شکلی که مایلند، امر نظارت را پیگیری کنند.»
حسین میرزایی نماینده مردم اصفهان در مجلس و عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی نیز نسبت به این سفر واکنش نشان داد و گفت: امیدوارم ریاست مجلس سفرهای انتخاباتی‌اش را کلید نزده باشد. اگر وی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری شود «صدمات جبران­‌ناپذیری به مجلس می‌زند» زیرا «مجلس اولویت‌های مهم‌تری دارد».
برخی رسانه­‌های اصلاح­‌طلب نیز انگیزه­‌های انتخاباتی را از سفر «نظارت میدانی» برجسته کردند و آنچه «پوشش سنگین رسانه‌ای» سفر خوزستان در رسانه‌های اصولگرا خواندند را «آتلیه‌ای برای ۱۴۰۰» توصیف کردند و نوشتند آنچه شاهد بودیم «شبیه کمپین‌های انتخاباتی آمریکا» بود که نامزدها بی‌امان از شهری به شهر دیگر می‌روند و سخنرانی می‌کنند و وعده می‌دهند.
در همین راستا توئیت محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا نیز بازتاب زیادی داشت که گفته بود ظاهرا قصد دارند با این سفر ناکارآمدی مجلسی را بپوشانند که در عمر سه ماهه‌اش فقط ۲ قانون گذرانده و هر دو هم به در بسته شورای نگهبان خورده است». در جبهه مقابل، رسانه­‌های اصولگرا و برخی چهره­‌های طرفدار رئیس مجلس با دفاع از سفر محمدباقر قالیباف، نظارت میدانی را «عالی‌ترین نوع نظارت» توصیف کردند.

بی‌توجهی به دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا
چند روز بعد از پایان آن سفر و همزمان با سفر رئیس دستگاه قضا به استان چهارمحال و بختیاری، برخی رسانه­‌های اصولگرا با عناوینی همچون «مدیران انقلابی در میدان»، از تحسین و مقایسه سفر رئیسان قوای مقننه و قضائیه با رویکرد رئیس جمهوری، دست برنداشته و بی­‌توجه به توصیه‌‍‌های ستاد ملی مقابله با کرونا، سفر نرفتن رئیس جمهوری را با کنایه، «کنترل از راه دور» دانستند.
فارغ از سفر خاص سران قوا، این دوستان ظاهرا توصیه­‌های مکرر در این چند ماهه ستاد ملی مقابله با کرونا را فراموش کرده­‌اند که مدام تاکید دارد سفرهای غیرضروری لغو و مسافرت­‌های لازم هم به حداقل برسد. البته این منتقدان گویا به تاکیدات رهبر معظم انقلاب که بارها بر رعایت توصیه­‌های ستاد کرونا تاکید کرده­‌اند، توجهی ندارند.

رئیسان قوا هرکدام نمایندگان استانی داشته و گاهی نیز فرستادگان­شان پیش از سفر، به شهرهای مقصد می­‌روند. همین فرستادگان و نمایندگان، به راحتی با تهیه گزارش‌های میدانی و ارائه آن به مسئولان قوه، می‌توانند در حل مشکلات و کمک به مجموعه ارکان دولت برای بهبود وضعیت مردم کمک شایانی داشته باشند.
نکته مهم در این میان، این است که رئیسان قوا هرکدام نمایندگان استانی داشته و گاهی نیز فرستادگان­شان پیش از سفر، به شهرهای مقصد می­‌روند. همین فرستادگان و نمایندگان آنها در این سفرها، به راحتی با تهیه گزارش‌های میدانی و ارائه آن به مسئولان قوه، می‌توانند در حل مشکلات و کمک به مجموعه ارکان دولت برای بهبود وضعیت مردم کمک شایانی داشته باشند.
توجه به این رویکرد از این نظر اهمیت دارد که سفرهای مقام‌های بلندپایه از آن جهت متمایز است که معمولا حجم زیادی از اطرافیان، همراهان، مقام‌های محلی و مردم بومی نیز درگیر سفر و استقبال و مراسم مربوطه می­‌شوند و این تجمع‌ها با افزایش خطر شیوع کرونا، در تضاد با توصیه‌های بهداشتی ستاد ملی مبارزه با کروناست.

چشم بستن بر واقعیت‌ها
از سویی دیگر، کسانی که با کنایه‌های مختلف، افتتاح­‌های مجازی و ویدئوکنفرانسی رئیس جمهوری را زیرسئوال می­‌برند، ظاهرا توجه ندارند که در بیشتر موارد، نمایندگان روحانی از معاون رئیس جمهوری تا وزیران مربوطه در سفرهایی با کمترین همراه، همواره برای رسیدگی به مشکلات و افتتاح­‌ها و کلنگ­‌زنی­‌ها در مناطق مختلف کشور حضور دارند و کمتر طرح بزرگ و ملی را سراغ داریم که بدون حضور رده­‌های میانی دولت افتتاح شده باشد.
اما آنچه بیش از پیش سبب تعجب شده آن است که این منتقدان دولت و شخص رییس جمهوری، به اقدامات انجام شده دولت بویژه افتتاحیه‌های مهم طرح‌های بزرگ اقتصادی و عمرانی به صورت هفتگی هیچ توجهی ندارند؛ به طور نمونه فقط در روزهای اخیر ۱۲ طرح صنعتی و کشاورزی در منطقه آزاد ارس با سرمایه‌گذاری چهار هزار و ۱۳۲ میلیارد ریالی و ۷۰.۵ میلیون یورویی با دستور رییس جمهوری افتتاح شد که شامل بهره­‌برداری از بزرگ­ترین مجتمع گلخانه­‌ای خاورمیانه، دو کارخانه بزرگ تولید فولاد، سه واحد تولیدپوشاک، ۵ واحد گلخانه­‌ای تولید صیفی­‌جات به روش هیدورپونیک بود و صدها شغل مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرد.

مرور سریع طرح­‌ها و پروژه­‌هایی که توسط دولت در ماه­‌های کرونایی اخیر به بهره‌برداری رسیده­، نشان می­‌دهد رییس‌جمهوری اگرچه کمتر در سفر و به اصطلاح نظارت میدانی بوده، اما هفته­‌ای نبوده که طرح کوچک و بزرگ اقتصادی افتتاح نکرده باشد، از افتتاح ۵۸ طرح عمرانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تا بهره‌برداری یا کلنگ زنی ۲۷۱ پروژه عمرانی و اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد، ۶۱۱ طرح در لرستان، افتتاح چند پروژه‌ شاخص عمرانی در شهر قدس با اعتبار ۲۵۰ میلیاردی، افتتاح ۱۷۵ پروژه عمرانی در رشت، ۷۶ پروژه عمرانی و اقتصادی در تنکابن در هفته دولت و .... این موارد هیچکدام ظاهرا برای منتقدان مهم نیست و آنچه یاد این دوستان را شاد می­‌کند، بازدید در بحبوحه همه­‌گیری خطرناک ویروس کرونا و نمایش کارآمدی و دلسوزی برای مردمی است که به خوبی دریافته­‌اند، به عمل کار برآید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha