اتمام حجت رهبری با تندروی‌ها؛ اکنون نوبت عقلای جناح‌هاست

تهران- ایرنا- تندروها همیشه آب را گل‌آلود کرده‌اند؛ نعل وارونه زده‌ و از کاه، کوه ساخته‌اند تا در فضای غبارآلود، اهداف جناحی خود را به نام ملت، کشور و انقلاب قالب کنند و در این راه از هیچ توهین، افترا و خشونتی در کلام ابایی نداشته‌اند اما بیانات امروز رهبر معظم انقلاب،‌ حجت را بر آنها تمام کرد.

به گزارش ایرناپلاس، تندروهای سیاست کشور این روزها الفاظ شخصی خود را کلامی جمعی و برآمده از خواست اکثریت جلوه می‌دهند تا پوششی برای منافع جناحی و گروهی خود بسازند و در این مسیر، دیگر به زیان‌هایی که مصلحت عمومی کشور متحمل می‌شود، نمی‌اندیشند؛ آن‌ها اگر چه در اقلیت‌اند اما سر و صدای‌شان همیشه بیشتر از دیگران است زیرا منفعت‌شان در فضای آرام نیست.

تندروها به خوبی می‌دانند در فضایی آرام، عقلانی و همراه با انتقادهای مستدل، جایی ندارند و مردم نیز در چنین فضایی می‌توانند سره را از ناسره، دلسوز را از سودجو و کارآمد را از ناکارآمد تشخیص دهند، به همین دلیل، همواره به دنبال جنجال‌آفرینی، جوسازی و تخریب می‌روند.

این روزها فضای سیاسی کشور متاثر از مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و بحران کرونا، فرصت مناسبی را برای گروه‌های تندرو فراهم آورده تا سنگ خود را به سینه بزنند و آن را سوگواری برای مردم و معیشت‌شان جلوه دهند. این گروه‌ها حالا نام و نشان‌ و تریبون‌هایی هم در برخی نهادها به دست آورده‌اند و هر چه در توان دارند برای همراه کردن دیگران با خود به کار می‌بندند.

صداهای تفرقه‌افکنانه و جنجالیِِ هفته‌ها و روزهای گذشته از سوی برخی نمایندگان مجلس، از همان‌دست صداهایی است که یک روز توهین به دولت منتخب مردم را فریاد می‌زنند و روز دیگر در اقدامی عجیب، اعدام رئیس‌جمهوری را خواستار می‌شوند تا بیش از پیش، صدای واحد ملت ایران در عرصه بین‌المللی را دچار خدشه کنند و در این میان دام انتخاباتی خود را بگسترند.

ناگفته پیداست که چنین جنجال‌آفرینی‌هایی وقتی با رنگ و پوشش فریبنده حل مشکلات مردم و دفاع از معیشت آن‌ها به فضای رسانه‌ای روانه می‌شود، می‌تواند عده‌ای را نیز دچار جوگیری‌های سیاسی کند، بی‌دلیل نبود که «نیت الهی و خالص»، «کار برای مردم» و «پرهیز از جوزدگی»، نخستین توصیه رهبر معظم انقلاب به نمایندگان مجلس یازدهم در ارتباط تصویری با آن‌ها بود.

هتک حرمت، روش آمریکایی‌هاست
سخنان امروز رهبر معظم انقلاب در دیدار حضوری با حسن روحانی رئیس جمهوری و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا در ادامه همان توصیه‌ها و تاکیدات گذشته و اتمام حجتی بود بر کسانی که با تندروی‌ها، هیچ توجهی به مصالح ملی ندارند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم اتحاد و انسجام درونی در کشور، به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهوری اشاره کردند و گفتند: اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را بطور صریح اعلام می‌کنم.
ایشان، انتقاد را غیر از هتک حرمت دانستند و افزودند: هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور. ممکن است انتقاد درستی داشته باشید، انتقاد کنید اشکالی ندارد اما انتقاد با اهانت و هتک حرمت متفاوت است؛ اینگونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌هاست که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آنها می‌گوید، دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: روش ما اسلامی و قرآنی است، یعنی انتقاد بیان می‌شود اما هتک حرمت انجام نمی‌گیرد. باید حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور که در عرصه خدمت‌رسانی به مردم هستند، حفظ شود.

کار اصلی مسئولان چیست؟
بی‌تردید انتظار مردم از مسئولان، رفع مشکلات و بهبود وضعیت زندگی‌شان است، مشکلاتی که مردم به خوبی از دلایل آن آگاهند و می‌دانند تحریم‌های بی‌سابقه ایالات متحده با شعار فشار حداکثری، عزت و استقلال کشور را نشانه گرفته است؛ مردم آگاه هستند که بحران همه‌گیر کرونا مشکلات مضاعفی را به کشور تحمیل کرده اما با این حال انتظاراتی از مسئولان دارند که متناسب با بضاعت امروز کشور است.

بضاعت امروز کشور با توجه به تحریم‌ها و بحران کرونا، به‌گونه‌ای است که فقط با همدلی، وحدت و در کنار هم بودن می‌تواند مشکلات مردم را به حداقل برساند؛ با چنین نگاهی است که حسن روحانی چهارشنبه گذشته در جلسه هیأت دولت گفت: «قوه قضاییه، قوه مقننه، ارکان دیگر، نیروهای مسلح همه باید کنار هم باشیم و من خواهش می‌کنم این همکاری‌ها و هم‌افزایی‌ها بیشتر شود. مردم ما توجه نکنند به برخی از نکات حاشیه‌ای، اینها را باید رها کنیم. به هرحال گاهی وقت‌ها پیش می‌آید فردی، افرادی، گروهی، جمعی، جناحی، حزبی، رسانه‌ای ممکن است حرفی بزند باید از آن بگذریم، وارد مسائل حاشیه‌ای نشویم.»

اکنون آزمون بزرگی پیش روی عقلای اصولگرایی است، به ویژه آن‌هایی که مسئولیت‌های مهمی برعهده دارند و به طور قطع از شرایط و واقعیت‌های کشور نیز به خوبی آگاهند تا جوسازی‌ها و جنجال‌آفرینی‌های تفرقه‌افکنانه تندروها را به حاشیه برانند و رفع مشکلات مردم و اعتلای کشور را با همکاری همه نهادها و قوا در دستور کار قرار دهند.
تردیدی نیست که جریان‌های دلسوز کشور، نسبت به شرایط حساس امروز آگاهی کامل دارند و با شناخت درست از تهدیدهای موجود، راه درست را در همدلی و وحدت و هم‌افزایی می‌دانند.

با توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب، در این روزهای سخت فشار اقتصادی و مشکلات بحران کرونا، وظیفه هر مقام و مسئولی در کشور در هر جایگاهی این است که با درایت، ابتدا مراقب باشند در دام تندروها و جوسازی‌های آن‌ها گرفتار نشوند و در گام دوم، همه تلاش خود را برای رفع مشکلات مردم و کشور، با همکاری دیگر نهادها و قوا به‌کار گیرند.

آنچه امروز رهبری با نمایندگان و سیاسیون کشور از هر دو جناح مطرح کردند، به تعبیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یک «هشدار و نهیب» بود مبنی بر اینکه تا سال ۱۴۰۰ و زمان پایان فعالیت دولت تدبیر و امید، از تنش و جنجال‌آفرینی و سنگ‌اندازی علیه دولت دست بردارند و اجازه دهند دولت با آرامش به تلاش خود برای رفع مشکلات مردم ادامه دهد. این نهیب را همه سیاسیون باید به یاد داشته باشند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha