عملکرد مجلس یازدهم در یک نگاه؛ آیا قرار این بود؟!

تهران- ایرناپلاس- هفتم آذرماه یعنی حدود ۱۰ روز دیگر، عمر فعالیت مجلس یازدهم به ۶ ماه می‌رسد و اکنون زمان مناسبی است نگاهی نقادانه داشته باشیم به عملکرد نمایندگانی که خود را انقلابی خوانده و مهمترین اولویت‌شان را بهبود اوضاع اقتصادی و وضعیت معیشتی مردم اعلام کرده بودند.

به گزارش ایرناپلاس، نهم خرداد، دو روز بعد از افتتاح مجلس یازدهم، محمدباقر قالیباف در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها «تلاش ویژه‌ برای معیشت طبقات ضعیف» را وعده داده و پیام رهبر معظم انقلاب را «نقشه راه مجلس» معرفی کرده بود. حال با نزدیک شدن به ششمین ماه فعالیت مجلس یازدهم، کدام بخش از این وعده‌ها محقق شده است؟

حاشیه های پررنگ تر از متن
هنوز یک هفته از آغاز به کار نمایندگان جدید نگذشته بود که قرائت اشعار حسین عباس‌زاده نماینده چناران و بینالود حاشیه‌ساز شد؛ اشعاری که سرشار از تملق و مدح رئیس جدید مجلس بود و گرچه واکنش منفی بسیاری از رسانه‌ها را همراه داشت اما قالیباف به جز اشاره‌ای کوتاه و گذرا در توئیتر خود، واکنش خاصی به آن نداشت.

روند انتصاب رئیس دیوان محاسبات که با انتقاد برخی چهره‌های مهم اصولگرا نیز مواجه شد، ماجرای درخواست یک نماینده برای دریافت خودروی شاسی‌بلند به جای خودروی تعیین شده، انتشار خبر اختصاص ۱۵۰۰ دوز واکسن آنفلوآنزا به مجموعه مجلس در شرایطی که هنوز در داروخانه‌ها توزیع نشده بود، برخی از مهمترین حاشیه‌های مجلس جدید بودند که کمتر نسبتی با شعارهای انقلابی و اصولگرایی داشت.

در همین رابطه، محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا در واکنش به سخنان اخیر رئیس مجلس در توئیتی نوشت: اگر به آقای قالیباف دسترسی داشتم می‌پرسیدم در این پنج‌ماه و نیم، مجلس غیر از دناپلاس،‌ واکسن کرونا و وام چند صد میلیونی چه کرده؟

توهین و تقابل با دولت
از ابتدای آغاز به کار مجلس یازدهم، برخی نمایندگان متعلق به طیف اقلیت و تندروی مخالف دولت، به جای تعامل و همکاری با قوه مجریه، بنا را بر تقابل گذاشتند و گاهی به وادی تهمت و توهین و به تعبیر رهبر معظم انقلاب «هتک حرمت» مقام‌های اجرایی افتادند؛ چه در نطق‌های پیش از دستور، چه در زمان حضور دولتی‌ها در صحن و چه در رسانه‌ها. از عبارات توهین‌آمیز به محمدجواد ظریف در جلسه ۱۵ تیرماه صحن علنی تا توهین‌های بی‌سابقه‌ای که به شخص رئیس‌جمهوری داده شد.

محمد مهاجری فعال رسانه‌ای اصولگرا در واکنش به سخنان اخیر رئیس مجلس در توئیتی نوشت: اگر به آقای قالیباف دسترسی داشتم می‌پرسیدم در این پنج‌ماه و نیم، مجلس غیر از دناپلاس،‌ واکسن کرونا و وام چند صد میلیونی چه کرده؟این رفتار البته ادامه یافت و تقابل جریانی خاص با دولت در ۲۲ مردادماه، به حسین مدرس‌خیابانی وزیر پیشنهادی رئیس‌جمهوری برای وزارتخانه مهم «صمت» رسید که گزینه دولت علاوه بر رای عدم اعتماد، با عباراتی نظیر «بازداشتی فتنه، هندوانه درباز، قانون‌شکن، اخلالگر نظام اقتصادی» بدرقه شد! این رفتارها سبب شد رهبر معظم انقلاب در کمتر از سه ماه، دوبار به صراحت، لعن، تهمت و توهین را نهی و آن را حرام شرعی اعلام و ضمن تائید حق انتقاد و پرسشگری مجلس، آنان را به همکاری بیشتر و کمک به دولت توصیه کنند.
در همین رابطه شاید یکی دیگر از مصادیق تقابل با دولت، مخالفت گسترده بزرگان مجلس با طرح معروف به گشایش اقتصادی از طریق فروش نفت به مردم باشد که در عمل سبب شد از دستور خارج شود.

برخی ناظران سیاسی حرکت رئیس مجلس را که با عنوان «نظارت میدانی» و سفر به استان‌ها یا حضور سرزده به بیمارستان امام خمینی تهران را در ادامه برنامه‌های تقابلی با دولت و شخص رئیس‌جمهوری دانسته و البته از جنبه‌های تبلیغاتی و انتخاباتی آن برای ریاست جمهوری۱۴۰۰ غافل نبودند.
سفر و حضور در بیمارستانی که با رعایت کمترین شیوه‌نامه‌های بهداشتی مربوط به کرونا همراه بود و با انتقاد گسترده کارشناسان بهداشتی مواجه شد.

اما بعد از همه نصایح و سفارش‌های حکیمانه رهبر معظم انقلاب به مجلس برای همکاری با دیگر قوا و گره گشایی در شرایط سخت کنونی که دشمن با همه توان به جنگ اقتصادی برخاسته است، شاید اوج رفتار تقابلی، تبلیغاتی، سیاسی، انتخاباتی و عوامگرایانه در این حوزه مربوط باشد به نطق اخیر رئیس مجلس که به‌تازگی از جنگ با ویروس کرونا برگشته بود و چنان تاخت که گویی تحریم هیچ نقشی در دشواری‌های اقتصادی کشور نداشته و همه ارکان اجرایی کشور بی‌تفاوت و بیکار چشم به انتخابات آمریکا دوخته و مملکت را رها کرده‌اند.

نطق جدید قالیباف با واکنش‌های مستدل بسیاری از جمله پاسخ رئیس کل بانک مرکزی مواجه شد و  یک روزنامه اصولگرا در سرمقاله‌اش نوشت: «آقای رئیس مجلس که می‌گوید آمریکا سهمی در پدید آمدن مشکلات ندارد، خودش هم می‌داند که حرف درستی نمی‌زند. مردم هم بر نادرستی این سخن واقف‌اند. بنابراین، کسی که بر مسند ریاست قوه مقننه تکیه زده است، بهتر است سخنی نگوید که در نادرستی آن کمترین تردیدی وجود ندارد.»

معیشت، اقتصاد و سیاست
از اوایل خرداد که رئیس مجلس از عزم و «تلاش ویژه برای معیشت مردم» گفت و ابتدای تیرماه که هیات رئیسه مجلس از اعلام وصول ۱۴ طرح اقتصادی خبر داد و آن را «بیانگر توجه منتخبان ملت به مشکلات و دغدغه‌های مردم» دانست تا امروز، هیچ طرح و مصوبه مهمی برای سامان اقتصاد و کمک به دولت در شرایط سخت تحریم و کرونا از سوی قوه مقننه ارائه نشده جز انتقاد و ایراد و تهمت و افترا.

دو ماه بعد از سروصدای زیاد درباره «بسته اقتصاد مردمی»، در ۲۹ مردادماه گذشته، محمدحسن آصفری نماینده اراک درباره سرنوشت آن بسته گفت: «سرنوشت آن را از خود آقای قالیباف بپرسید! ما که چیزی ندیدیم»!

در یک نگاه کلی، همه تلاشی که مجلس در حدود ۶ ماه اخیر انجام داده شامل موارد زیر است:

۱. سفر به استان‌های خوزستان، مازندران و سیستان و بلوچستان به همراه گروهی از نمایندگان با نام «نظارت میدانی» آن‌هم در زمان افزایش شیوع کرونا که یکی از پیامدهای آن، ابتلای رئیس مجلس به این ویروس بود و در عمل هیچ دستاورد و مصوبه‌ای برای مردم این مناطق به همراه نداشت.
۲. احضار مکرر وزیران و مسئولان برای گزارش‌دهی به نمایندگان که جز توهین و تخریب در جلسه‌های علنی به آنها، هیچ نتایجی برای حل مشکلات اقتصادی مردم نداشته است.
۳. «تصویب طرح پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی که به کوپن الکترونیکی مشهور و به دلیل بار مالی آن، از سوی شورای نگهبان رد شد.
۴. بی‌توجهی به تاکیدات و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب در همراهی با دولت برای حل مشکلات و در پیش گرفتن مسیر تقابل و سنگ‌اندازی در زمینه فعالیت دولت.

البته بررسی‌ها نشان می‌دهد  ٦٦ لایحه با درخواست دولت و براساس ماده ١٣٧ آیین‌نامه داخلی مجلس از مجلس گذشته به مجلس یازدهم ارجاع شده که برخی نقش مهمی در گره‌گشایی اقتصادی و مالی کشور دارند، اما مجلس انقلابی درچنین شرایطی، اولویت مردم و نظام را در اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری می‌داند.

با این تفاسیر، حداقل انتظار افکار عمومی از مجلس و هیات رئیسه این است که به تشریح و پاسخگویی عملکرد خود بپردازد؛ هفتم آذرماه در ۶ ماهگی آغاز به کار مجلس یازدهم، زمان خوبی برای نشست خبری با رسانه‌هاست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha