۲۵ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۵۵
کد خبرنگار: 1911
کد خبر: 84146007
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

جایگاه بخش فرهنگ در لایحه بودجه ۱۴۰۰

تهران- ایرناپلاس- فرهنگ و هنر در سال ۹۹ به دلیل شرایط بحرانی ناشی از کرونا آسیب شدیدی دیده اما به گفته محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ برای تقویت و جبران این زیان‌ها برنامه‌های در نظر گرفته شده است.

به‌ گزارش ایرناپلاس، اواسط آذرماه معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد؛ اعتبارهای تخصیص یافته در این لایحه بودجه به سازمان‌های مختلف از جمله بخش‌های فرهنگی، با بحث‌های مختلفی همراه شده است. اما واکاوی آن نشان می‌دهد، تقویت بخش فرهنگ، موضوعی است که از دید دولت در بودجه،‌ نادیده گرفته نشده است.

محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه بودجه معاونت امور فرهنگی، در بودجه پیشنهادی به مجلس رشد ۵۰ درصدی داشته‌، به روزنامه ایران گفت: تلاش شده‌ در سال ۱۴۰۰ در راستای تحقق شعار «ایران تهران نیست» در قالب امضای تفاهم‎نامه با استان‏‌ها نسبت به توزیع عادلانه بودجه کشور در استان‌ها و حمایت از فعالیت‏‌های فرهنگی در خارج از پایتخت اقدام لازم انجام شود. در سال ۱۳۹۹ رقم تفاهم‏نامه با استان‏‌ها نزدیک به ۶۲ میلیارد تومان بود که نسبت به سال پیش از آن ۸۴ درصد رشد داشت.‌

هر سال میان نمایندگان مجلس بحث‌های گوناگونی پیرامون بودجه سالیانه تخصیص یافته برای حوزه فرهنگ در می‌گیرد. در شرایطی که همه حوزه‌های فرهنگی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ آسیب دیده‌اند و در انتظار روزنه امیدی برای حفظ موقعیت خود هستند، میزان بودجه اختصاص داده شده به بخش‌های فرهنگی موجب اعلام نظرهای موافق و مخالف شده است.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره بودجه ۱۴۰۰ به ایرنا گفته، سهم حوزه فرهنگ در بودجه سال ۹۹، هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شد که حدود ۳۳ صدم درصد بودجه عمومی دولت است.

افزایش ۳۰۰ میلیاردی بودجه وزارت فرهنگ و ارشاد
در لایحه بودجه سال آینده، اعتبارات هزینه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یک هزار و ۲۵۵ میلیارد تومان (۱۲,۵۵۰,۸۴۰ میلیون ریال) برآورد شده‌ است. رقم مصوب امسال نیز حدود ۸۸۸ میلیارد ریال (۸,۸۷۸,۱۱۰ میلیون ریال) بوده که از افزایش حدود ۳۰۰ میلیارد تومانی در لایحه بودجه حکایت می‌کند.

امسال در بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ علاوه بر این بودجه، مبلغ ۳۷۷ میلیارد تومان یارانه برای حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات در نظر گرفته شده است. البته امسال برخلاف پیشنهاد بودجه حدود ۳۰۰ میلیون تومانی، یارانه‌ای به این بخش تعلق نگرفته است. از میزان بودجه پیشنهادی وزارت ارشاد ۱۸۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای برنامه توسعه نشر و ترویج کتاب‌خوانی در نظر گرفته شده است.

 در ادامه بودجه پیشنهادی ۱۴۰۰ برای فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ۴۶ میلیارد و ۳۳۸ میلیون تومان (۴۶۳,۳۸۰ میلیون ریال) است که این میزان امسال ۲۸ میلیارد و ۷۳۵ میلیون تومان (۲۸۷,۳۵۸  میلیون ریال) است.
همچنین برای بنیاد دایره‌المعارف اسلامی ۱۴ میلیارد تومان، برای بنیاد سعدی ۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده و مبلغ پیشنهادی برای نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ۲۸۱ میلیارد و ۹۳۸ میلیون تومان (۲,۸۱۹,۳۸۰ میلیون ریال) است. 

بودجه ۱۴ میلیاردی نمایشگاه کتاب
در این لایحه، اعتبارات هزینه‌ای برای ترویج کتاب و کتاب‌خوانی نیز به طور مجزا در نظر گرفته شده که می‌توان به ۱۴ میلیارد تومان برای حمایت از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، ۱۴ میلیارد برای کمک به برگزاری مراسم، جشنواره‌ها، نشست‌ها، هفته کتاب و مسابقات کتاب و کتاب‌خوانی، ۴ میلیارد و ۵۸۱ میلیون تومان برای توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی با اولویت مناطق کمتر توسعه‌یافته، ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای حمایت از حضور بین‌المللی نویسندگان، حدود ۳ میلیارد تومان برای حمایت از تبلیغ و اطلاع‌رسانی کتاب (عنوان کتاب)، ۵ میلیارد تومان برای نظارت بر موسسه‌های انتشاراتی، ۱۱ میلیارد تومان برای بررسی کتاب (میلیون صفحه)، ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای حمایت و ساماندهی انجمن‌های ادبی و فرهنگی، ۵ میلیارد تومان برای برنامه‌ریزی در حوزه نشر و کتاب،  ۸ میلیارد تومان برای کمک به برگزاری نمایشگاه‌ استانی کتاب، ۵۰ میلیارد تومان برای کمک به خرید کتاب برای تقویت کتابخانه‌ها و موسسه‌های فرهنگی و پژوهشی غیردولتی، ۱۶ میلیارد تومان برای کمک به شبکه توزیع کتاب، ۹ میلیارد تومان برای تخفیف در بهای کتاب در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، ۶۶ میلیارد تومان برای کمک به خرید کتاب توسط دانش‌آموزان، دانشجویان و طلاب از طریق انتشار کارت اعتباری اشاره کرد.

با در نظر گرفتن اینکه بودجه سال گذشته سازمان امورسینمایی 210 میلیارد تومان بوده، امسال رقم پیشنهادی دولت 275 میلیارد تومان شده است. در بخش حمایت و گسترش هنرهای نمایشی - حوزه تئاتر- 120 میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار ثبت شده‌است که سال پیش این رقم کمی بیش از ۸۴ میلیارد تومان بود.
در لایحه بودجه 1400 حدود 126 میلیارد تومان به بخش‌های هنرهای تجسمی و موسیقی اختصاص داده شده‌ است. این رقم سال گذشته بیش از 89 میلیارد تومان بود. 

ضرورت‌های طراحی بودجه مناسب
حسین میرزایی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی درباره بودجه پیشنهادی دولت در سال ۱۴۰۰ در حوزه فرهنگی به خبرنگار ایرناپلاس گفت: امروز فراگیر شدن بیماری کرونا آسیب بزرگی بر همه بخش‌های فرهنگی وارد کرده است. آموزش و پرورش، دانشگاه، گردشگری، تئاتر، سینما و... ضربه‌های مهلک خورده؛ به همین دلیل دستگاه‌های فرهنگی و وزارتخانه‌ها باید برنامه‌های قابل قبول ارائه کنند که متناسب با آن بودجه در نظر گرفته شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha