مجلس، مردم را از دور خارج نکند

تهران- ایرناپلاس- برخی از فعالان سیاسی با توجه به رویه مجلس در «طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری» معتقدند روند این اصلاحات با نگاهی سیاسی پیش می‌رود در حالی که نباید به سمتی رفت که نقش مردم در انتخابات کمرنگ ‌شود.

به گزارش ایرناپلاس، سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری، ششمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، ششمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری و انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس یازدهم شورای اسلامی ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.
مدتی است نمایندگان مجلس یازدهم،‌ مشغول اصلاح قانون انتخابات ریاست‌جمهوری هستند و تغییرات انجام شده از سوی آنها، خبرساز بوده و با واکنش‌های مختلفی همراه شده است.

ماده ۱۱ طرح اصلاح قانون انتخابات بیانگر آن است که در راستای سیاست‌های کلی انتخابات مبنی بر شناسایی اولیه توانایی و شایستگی داوطلبان، شورای نگهبان سه ماه پیش از صدور دستور شروع انتخابات ریاست جمهوری و در صورت مشخص شدن داوطلبی افراد می‌تواند از آن‌ها دعوت کند تا برنامه‌های آنان را براساس شرایط موضوع این قانون و شاخص‌های مورد نظر شورای سیاست‌های کلی انتخابات بررسی کند.

مطرح شدن موارد مختلفی در اصلاحیه این قانون، دغدغه‌هایی از جمله «خلاف مبانی جمهوریت نظام» و «بی‌توجهی به نقش مردم در انتخابات» را در ذهن کارشناسان ایجاد کرده است.

اصلاح قانون با رویکرد سیاسی
«محمدرضا خباز» از نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی و فعال سیاسی در مورد بررسی سوابق داوطلبان ریاست جمهوری سه ماه پیش از شروع انتخابات به ایرنا پلاس گفت: افرادی با انگیزه‌های متفاوت در سنوات گذشته در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام می‌کردند و روزهای ثبت‌نام انتخابات، بازار مضحکه‌ای را برای رسانه‌های مخالف نظام فراهم می‌کرد که نیاز بود این قانون اصلاح شود.

وی افزود: در ابتدا تصور می‌شد که این قانون با رویکرد منطقی اصلاح می‌شود اما روند اصلاح به‌گونه‌ای شده که چنین قصدی وجود ندارد؛ اکنون این روند با انگیزه‌های خاص پیش می‌رود و مشکلات دیگری بر قانون انتخابات ریاست جمهوری می‌افزاید.
نماینده سابق مجلس با بیان اینکه مجلس با نگاه سیاسی و حذف رقیب، سعی در اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری دارد، ادامه داد: در این زمینه به‌اندازه‌ای ناشیانه پیش رفته‌اند که این اقدامات موجب مضحکه سیاسیون شده است. 

خباز افزود: مجلس با این اصلاحات مسئولت خود را برعهده شورای نگهبان می‌اندازد زیرا قصد دارد سخت‌گیری‌ها را در انتخاب نامزدها افزایش دهد و داوطلبان را به مرور از صحنه رقابت خارج کند. آن هم در حالی که اصل برگزاری انتخابات بر حضور حداکثری مردم استوار است و رئیس‌جمهوری که با حداکثر رای پیروز انتخابات شود، در مجامع بین‌المللی نیز با اقتدار و پشتکار فعالیت می‌کند.

نماینده سابق مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: انتخابات حداقلی، سمی مهلک برای هر جامعه‌ای محسوب می‌شود و باید برنامه‌ریزی‌های مجلس در راستای حذف این سم در جامعه پیش رود.
وی بیان کرد: مشخص است که این اصلاحات کارشناسی نیست و بعید به نظر می‌رسد کاری پژوهشی روی این طرح‌ها انجام شده باشد.

خباز گفت: انتخابات باید با رویکرد مردمی انجام شود و مردم نیز احساس کنند با دست خود، آینده کشورشان را رقم می‌زنند.

اصلاح یا دور زدن قانون
«داریوش قنبری» از دیگر نمایندگان ادوار و از فعالان سیاسی در این رابطه به ایرناپلاس گفت: فلسفه انتخابات این است که مردم از بین دیدگاه‌ها و سلایق مختلف، نامزد مورد نظر خود را انتخاب کنند و بررسی صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری سه ماه پیش از شروع انتخابات، در عمل دست شورای نگهبان را برای رد نامزدها بازتر میکند.

وی به نقش مردم در انتخابات اشاره کرد و گفت: شرکت آگاهانه، پرشور و فعال در انتخابات حق قانونی، تکلیف اجتماعی و وظیفه شرعی تک‌تک افراد جامعه است و در برهه کنونی، مسئولیت سنگین انتخابات ریاست جمهوری بر دوش مردم است.
این فعال سیاسی ادامه داد: احزاب در نظام‌های سیاسی توسعه یافته برای انتخابات برنامه ارائه می‌دهند و این مردم هستند که براساس برنامه و رویکرد داوطلبان، انتخاب و نقشی محوری در این زمینه ایفا می‌کنند.

وی با ببان اینکه ذات این اصلاحات با قانون اساسی در تضاد است، گفت: قانون اساسی شروطی را برای داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری مشخص کرده و نقش مردم را پررنگ در نظر گرفته اما این اصلاحات، روح این قوانین را خدشه‌دار می‌کند.

قنبری ادامه داد: اینگونه اصلاحات، دورزدن قانون اساسی است در صورتی که وظیفه مجلس تصویب قوانین عادی است نه تغییر قانون اساسی.
وی بیان کرد: یکی از فواید احزاب آن است که در نظام حزبی تعداد نامزدهای انتخاباتی کاهش می‌یابد و نامزدها فقط از طریق حزب معرفی می‌شوند. این اقدام موجب کاهش هزینه‌های ناشی از تعدد کاندیداهای انتخاباتی و افزایش قدرت تشخیص مردم می‌شود؛ بنابراین اینگونه اصلاحات فراتر، کاهش قدرت احزاب را موجب می‌شود.
نماینده ادوار مجلس بیان کرد: این مصوبه‌های جدید سبب می‌شود برخی از رقبای انتخاباتی، توانمند، جوان و اندیشمند از دایره انتخابات کنار گذاشته شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha