۱۲ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۷
کد خبرنگار: 879
کد خبر: 84193344
T T
۲ نفر

برچسب‌ها

واکاوی برآشفتگی تندروها از حمایت رئیس‌جمهوری از وزیر کابینه

تهران- ایرناپلاس- حالا دیگر پس از ۷ سال و نیم از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید همه می‌دانند که تدبیر رئیس جمهوری در مواجهه با فشارها و سنگ‌اندازی‌های داخلی، رویکردی مبتنی بر حفظ آرامش ملی و عدم واکنش تند متقابل است.

به گزارش ایرناپلاس، حسن روحانی بارها با مداومت بر این روش به دوست و دشمن نشان داده برای او، حفظ ثبات و هم‌گرایی حداکثری و بازی نکردن در زمین تندروها، اصلی اساسی در راستای مصالح عالی نظام و کشور است. از همین روی رئیس جمهوری چند روزی صبر کرد تا جنجال‌ها پیرامون احضار وزیر جوان کابینه‌اش فروکش کند و با بیانی مستدل و البته قاطع، واکنشی درخور شخص دوم نظام نشان دهد؛ اما همین رویکرد دوراندیشانه، از سوی برخی مخالفان تندرو با واکنشی پرخاشگرانه و چنان تحریف‌آمیز مواجه شد که شگفتی بسیاری از ناظران را برانگیخت!

اما روحانی دقیقا چه گفت که اصولگرایان تندور را چنین برآشفت؟

رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته ۸ بهمن در جلسه هیات دولت با تشکر از تلاش‌های وزیر ارتباطات گفت: «افزایش پهنای باند کار عظیم و بزرگی برای کشور است. کسی را برای پهنای باند نباید محاکمه کنند. این مساله دستور من بوده است و اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید. پهنای باند یعنی آزادی مردم در کسب و کار الکترونیکی؛ پهنای باند یعنی از ثبت سفارش تا بانک مرکزی تا گمرک تا ورود کالا و انبارها، همه را مردم ببینند. پهنای باند یعنی مبارزه با فساد. کسی نمی‌تواند با مبارزه با فساد مخالف باشد. اگر کسی را می‌خواهید برای مبارزه با فساد احضار کنید، باید مرا احضار کنید، نه وزیر مرا».  

نگاهی به واکنش‌های شتابزده و خارج از عرف برخی مخالفان دولت به این سخنان، نشان می‌دهد عمده مباحث آنان حول چند محور عجیب و گاهی نامربوط است؛ از ارتباط دادن به احضار برخی منسوبان دولتی تا متهم کردن دولت و رئیس آن به عدم مبارزه با فساد، بی‌تدبیری، حاشیه‌سازی، گرانی ارز و کالا تا بالا و پایین شدن‌های بورس و البته عقده بزرگی به نام «برجام» که گویا تا سال‌ها قرار است در دل افراطی‌ها بماند!

به جز برجام که ماجرای دشمنی با آن بر همگان آشکار شده، درباره هر یک از این موارد یادشده، نکات و ملاحظاتی مطرح است که امیدواریم حداقل مخاطبان بی غرض را به تامل وادارد:

۱. وعده رئیس جمهوری درباره فضای باز رسانه‌ای و آزادی اطلاع‌رسانی در هر دو انتخابات ۹۲ و ۹۶ از مهم‌ترین دلایل اقبال میلیونی مردم به دولت اوست؛ هر ناظر بی‌طرفی می‌تواند گواهی دهد که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، پایمردی و ایستادگی ستودنی رئیس‌جمهوری و وزیران ارتباطات، مانع از محدودیت بیشتر فضای مجازی شده است.

۲. اگر تا پیش از همه‌گیری ویروس کرونا کسی در سودمندی اینترنت و دسترسی مردم به آن ذره‌ای تردید داشت، اکنون با آشکار شدن مزایای مهم و حیاتی کاربرد فضای مجازی (از خدمات دولت الکترونیک و کسب وکارهای اینترنتی تا آموزش میلیون‌ها دانش‌آموز و دانشجو در محیط وب) هر فرد منصفی را به صرافت درستی و موثر بودن سیاست دولت در این حوزه انداخته است.

۳. ادعای مبارزه با فسادی که مخالفان از آن دم می‌زنند نیز از دو منظر مرهون رویکرد و سیاستگذاری درست دولت است؛ نخست نقش بی‌بدیل فضای مجازی در افشا و رسواسازی مفسدان در سطحی گسترده و دوم سیاست اصولی دولت در شفاف‌سازی‌ها بویژه در ارائه اطلاعات شفاف و ریز به ریز بودجه‌های سالانه است؛ مخالفانی که رئیس‌جموری را به «فرار به جلو» متهم می‌کنند، به خوبی از منشا و ریشه‌های برخی فسادها و سوءاستفاده‌ها آگاهند و با نگاهی گذرا به «نام‌ها و نشانه‌ها»، مقوله «فرار» را تشخیص خواهند داد، به جلو یا عقب!

۴. قضاوت درباره بورس و حواشی آن برعهده اقتصاددانان است، تنها ذکر این نکته کافی است که شاخص بورس محصول سیاست‌های کلان و فراقوه‌ای همه ارکان و نهادهای کشور در جمیع ساحت‌های داخلی و خارجی است؛ آگاهان به خوبی می‌دانند که نقش و سهم قوه مجریه در این فرآیند چه میزان است.

۵. تندروها با زدن نعل وارونه، وانمود می‌کنند واکنش روحانی همزمان شده است با احضار برخی منسوبان دولت؛ درحالی که هیچکس خاطره دفاع تمام‌قد رئیس‌جمهوری و وزیران ارتباطات را از فضای مجازی و گسترش دسترسی مردم در همه ۷ سال گذشته از یاد نبرده؛ کافی است قدری به حافظه‌شان فشار آورند و تنها به گیر و دار شبکه‌ها و پیامرسان‌های تلگرام، وایبر و به‌تازگی اینستاگرام رجوع کرده و به یاد آورند چه کسانی مخالف بگیر و ببند بودند و چه کسانی موافق آن.

۶. بر اساس آخرین گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که ۹ دی‌ماه امسال منتشر شد، در ۶ سال گذشته علاوه بر افزایش بیش از «۵ هزار درصدی» پهنای باند بین‌الملل، شاهد افزایش «۳ هزار و ۸۰۰ درصدی» پهنای باند داخلی نیز بوده‌ایم؛ دقت در میزان و حجم این رشد شگفت‌انگیز به خوبی نشان می‌دهد آنچه در شرایط کنونی در فضای مجازی و اینترنتی کشور مقدور و در دسترس است حاصل تلاش و پافشاری دولت بر سیاست اصولی افزایش پهنای باند اینترنت بوده؛ به همین دلیل سخن روحانی که گفت «پهنای باند دستور من بوده و اگر کسی را می‌خواهید محاکمه کنید، باید مرا محاکمه کنید» این چنین برخی را آشفته کرده است!

۷. از منظری دیگر، محوری‌ترین بخش از سخن رئیس‌جمهوری در دفاع از وزیر ارتباطات، شاید بتوان این جمله دانست که «پهنای باند یعنی مبارزه با فساد»؛ شاید همین نکته کلیدی بود که برخی وابستگان به مراکز و محافل غیرشفاف را چنین به واکنش واداشت؛ واکنشی که بیشتر در جهت عقده‌گشایی و انتقام‌گیری از دولتی بود که براساس همه تئوری‌ها و تجربه‌های جهانی، موثرترین راه مبارزه با فساد را آزادی اطلاع‌رسانی (و در جوامعی نظیر کشور ما که دیگر رسانه‌ها از کنترل دولت خارج است) «پهنای باند اینترنت» می‌داند و ۷ سال و نیم است بر آن استوار بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha