نوروز ۱۴۰۰ با کرونای انگلیسی؛ دستورالعمل‌ها را جدی بگیریم

تهران- ایرناپلاس- هم‌زمانی روزهای پایانی سال و ورود کرونای انگلیسی به کشور، نگرانی متولیان نظام سلامت و متخصصان بهداشت و درمان را نسبت به طغیان بیماری کووید-۱۹ در نوروز ۱۴۰۰ به دنبال داشته است و کارشناسان معتقدند محدودیت‌ها باید دوباره تشدید شود.

«ویروس کرونا مطلقا قابل پیش‌بینی نیست و هرکس آگهی ختم این ویروس را چاپ کرده باشد یکی از اشتباه‌های استراتژیک زندگی خود را انجام داده است.»
این اظهارات سعید نمکی وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی همزمان با شروع روند کاهشی بیماری کووید-۱۹ در اواسط دی‌ماه  است. آن زمان اگرچه روند بستری و تعداد مرگ‌ومیر با کاهش محسوسی مواجه شد اما بارها وزارت بهداشت و متخصصان به این نکته تاکید کردند که این موضوع نباید به کمرنگ شدن رعایت پروتکل‌های بهداشتی بیانجامد زیرا رفتار ویروس کرونا به هیچ وجه قابل پیش‌بینی نیست به طوری که حتی نمکی گفته بود: من به عنوان وزیر که نزدیک به ۱۱ ماه است هر لحظه و هر روز با آمار سر و کار دارم اصلا نمی‌توانم پیش‌بینی کنم این تعداد، حتی فردا هم به همین میزان باقی بماند.

حالا با نزدیک شدن به عید نوروز، بار دیگر نگرانی‌ها درباره افزایش سفرهای نوروزی از سوی وزارت بهداشت و کارشناسان درباره طغیان بیماری و شروع موج جدید کرونا افزایش یافته است. این نگرانی‌ها وقتی بیشتر می‌شود که خبرهایی از شیوع کرونای انگلیسی با سرعت انتقال بالا نیز در کشور به گوش می‌رسد. همین چند روز پیش بود که وزیر بهداشت گفت: با فوت یک زن ۷۱ ساله در تهران که هیچ سفری هم نداشت، اثبات شد که ویروس انگلیسی کاملاً در کشور پخش شده است.

دستور پایش مداوم و مستمر سه استان البرز، زنجان و تهران
شدت بیماری‌زایی این ویروس کرونای انگلیسی به حدی است که چند روز پیش وزیر بهداشت، دستور پایش مداوم و مستمر سه استان البرز، زنجان و تهران را که بیماران مبتلا به این نوع ویروس در آن شناسایی شده‌اند صادر کرد و گفت: راهی که در دو هفته با ویروس قبلی می‌رفتیم با این ویروس جهش یافته ۷۲ ساعته می‌رویم. یعنی اگر از زمان افزایش تعداد بیمار سرپایی تا افزایش تعداد بستری ۲ هفته وقت داشتیم، در این ویروس ۷۲ ساعت وقت داریم.

تا پیش از ورود کرونای انگلیسی به کشور اعلام می‌شد اگر شرایط نزولی بیماری تا ماه‌های پایانی سال ادامه یابد می‌توان امیدوار بود که نوروز ۱۴۰۰ شاهد بهتر شدن شرایط کرونایی بود اما ورود ویروس جدید اوضاع را دگرگون کرده و متخصصان خواهان تشدید محدودیت‌ها هستند.

مینو محرز متخصص بیماری‌های عفونی و استاد دانشگاه چندی پیش اعلام کرد، ما برای اسفندماه نگرانیم؛ زیرا دوباره تعداد مبتلایان افزایش یافته و این زنگ خطر جدی است و باید برای تعطیلات نوروز تمهیدات بیشتری اندیشید. حتی با زدن واکسن نیز نباید شیوه‌نامه‌های بهداشتی را فراموش کنیم؛ باید همچنان از ماسک استفاده کرده و شست‌وشوی مرتب دست‌ها را فراموش نکنیم. ما هنوز در معرض پیک‌ و موج‌های بعدی بیماری هستیم.

نباید برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی کرد
به گفته محرز، به هیچ وجه نباید برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی کرد. وضعیت هنوز جدی و خطرناک است و اگر رعایت نکنیم موج‌های بعدی خواهند آمد و تزریق واکسن هیچ محدودیتی را کمتر نخواهد کرد.

علاوه بر این محمد کریمی‌نیا معاون سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز درباره نزدیک شدن به تعطیلات نوروز با بیان اینکه ما باید الگوی سفرهای ایمن را در کشور نهادینه کنیم، گفته است: خریدهای سال نو، دید و بازدیدها و سفرهای غیرضروری، باعث می‌شود در فروردین و اردیبهشت‌ماه اوضاع خوبی نداشته باشیم. اما با یک نوروز مدیریت شده و همکاری مردم و تصمیم‌های درست می‌توانیم کرونا را مدیریت کنیم.

در این میان حمید سوری اپیدمیولوژیست در گفت‌وگو با ایرناپلاس درباره پیش‌بینی شرایط کرونا در نوروز گفت: با افزایش ترددها در عید نوروز شاهد طغیان بیماری در مناطقی خواهیم بود که سفر به آنجا صورت گرفته و همچنین در بازگشت از سفرها به شهرهای مبدا.
در شرایطی  قرار داریم که در عمل سفرها می‌تواند تلاش‌های چند ماهه‌ای که سبب کاهش مرگ‌ومیرها شده را به هدر دهد و بار دیگر شاهد افزایش موارد بستری و مرگ باشیم. هر چه مواجهه بیشتر شود نتایج وخیمی به دنبال خواهد داشت.

سوری با تاکید بر اینکه محدودیت‌ها باید تشدید شود، افزود: محدودیت‌ها به ویژه در مناطقی که شاهد تغییرات روند بیماری در آنها هستیم باید تشدید شود و اگر این اتفاق نیافتد وضعیت نگران‌کننده خواهد بود. اقدامات ما نسبت به بسیاری از کشورهای دنیا از نظر محدودیت‌ها، بسیار کمرنگ‌تر بوده است. درست است که مردم خسته‌اند و کسب‌وکارشان آسیب دیده اما باید بین زنده ماندن و کسب درآمد یکی را انتخاب کنند. اگر قرار باشد به درآمد فکر شود، پیامدهای ناشی از بازگشایی کسب‌وکار و بازگشت به شرایط عادی جان بسیاری را به خطر می‌اندازد.

تا پایان همه‌گیری زندگی به شرایط عادی برنمی‌گردد
سوری با بیان اینکه روند کاهش همه‌گیری از اواسط آذرماه شروع شد و هنوز هم تاحدودی در بیشتر مناطق کشور ادامه دارد، گفت: با این حال نمی‌توان روی حرکات و وضعیت بیولوژیکی ویروس حساب زیادی باز کرد. به طور معمول وقتی جهش‌هایی در ویروس رخ داده، رفتارهای مردم به حالت عادی برمی‌گردد، رعایت پروتکل‌ها کاهش می‌یابد؛ شرایط نگران کننده‎تر خواهد بود؛ بنابراین تا زمانی که شرایط از نظر همه‌گیری به حالت عادی برنگردد، زندگی نمی‌تواند به حالت عادی برگردد.

با این حال ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت، نوروز آرام را به رعایت شرایطی وابسته دانسته و تاکید کرده، تا اطلاع‌بعدی از سفر غیرضروری پرهیز شود و سفر ضروری نیز به حداقل برسد. این موضوع شامل سفر بین شهری و سفر درون شهری است. همچنان تجمع‌ها به ویژه در فضای بسته مانند عروسی‌ها، مراسم ختم و دورهمی و ... می‌تواند موجب شعله‌ور شدن بیماری شود. با رعایت دستورالعمل‌ها در ۴۰ روز آینده، می‌توانیم نوروز آرامی را داشته باشیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha