۲۷ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۹:۰۸
کد خبرنگار: 1906
کد خبر: 84297337
۴ نفر

برچسب‌ها

مهم‌ترین جایگاه در فوتبال مدرن

تهران- ایرناپلاس- دروازه‌بان، مهم‌ترین جایگاه در فوتبال مدرن به شمار می‌رود. تغییرات شگرف در نقش و وظایف این جایگاه، نشانه بالا رفتن سرعت فوتبال و شتاب انتقال توپ است. بازی‌سازی از عقب زمین بدون داشتن چنین دروازه‌بانی، ممکن نیست. حتی یک دروازه‌بان می‌تواند، شما را برنده یک بازی کند.

به گزارش ایرناپلاس، دروازه‌بان‌ همیشه یک نفر است. حتی در سیستم فوتبال محسوب نمی‌شود و تیم با هر سیستمی که بازی کند، آن ۱۰ نفر جدا و این یک نفر نیز جدا!
او همیشه متمایز از دیگر بازیکن‌ها بوده و تنها کسی است که از نقطه حضورش، می‌تواند همه نقاط زمین را ببیند و بدون شک، چنین دید وسیعی می‌تواند تیم را در شکل‌دهی بهتر حملات از عقب زمین، یاری کند.

نقش گسترده‌تر دروازه‌بان‌ها
امروزه در فوتبال مدرن دروازه‌بان‌ها علاوه بر حفاظت از دروازه خود نقش گسترده‌تری گرفته‌اند. آن‌ها علاوه بر جادو با دستان، با پا نیز به خوبی کار کنند تا بتوانند فضای بین خط دفاعی و دروازه را پر کنند و حتی گاهی از مواقع، تیم‌ها بازی‌سازی را از خط دفاع آغاز می‌کنند و این سبب شده تا دروازه‌بانان بتوانند به تعداد خوبی پاس گل دست یابند. دروازه‌بان‌ها همچنین نقش رهبری خط دفاع را دارند.

سخت‌ترین و مهم‌ترین پست
دروازه‌بان یکی از سخت‌ترین و مهم‌ترین پست در فوتبال محسوب می‌شود. یک دروازه‌بان شاید بتواند به‌عنوان یک مدافع، یا هافبک و یا حتی یک مهاجم ایفای نقش کند اما هیچ وقت یک مهاجم، هافبک یا ... نمی‌تواند به‌عنوان یک دروازه‌بان بازی کند؛ شاید از هر هزار بازیکن، یک بازیکن بتواند در این پست بازی کند.

روز جهانی دروازه‌بان
در تقویم میلادی روز ۱۴ آوریل/۲۵ فروردین به‌عنوان روز جهانی دروازه‌بان اعلام شده است. نامگذاری یک روز به نام دروازه‌بان‌ها از اهمیت این پست در دنیای فوتبال حکایت دارد. البته این روز میان جامعه ورزشی و به‌ویژه فوتبالیست‌ها چندان مرسوم نیست.
بسیاری عقیده دارند چنین نامگذاری در این رابطه بدون توجه به سایر پست‌ها درست نیست. دروازه‌بانی پرتنش است زیرا هیچ جای بخششی برای او نیست؛ یک مهاجم می‌تواند موقعیت‌های فراوانی هدر دهد و هافبک‌ها و مدافعان می‌توانند پاس‌های اشتباه زیادی ردوبدل کنند و یا در آفسایدگیری محاسبه خوبی نداشته باشند اما دروازه‌بان با نخستین اشتباه تحقیر می‌شود.

نکیسا: دروازه‌بان‌ها امروز به یک بازی‌ساز تبدیل شده‌اند
نیما نکیسا دروازه‌بان اسبق تیم ملی فوتبال در این رابطه به ایرناپلاس گفت: «دروازه‌بان‌ها انسان‌های بزرگی هستند به سبب اینکه سختی‌های بسیار زیادی را به جان می‌خرند؛ حتی لباس‌شان با بازیکنان داخل زمین تفاوت دارد و ویژه است. به‌نوعی خاص هستند. اما همیشه اوج بی‌انصافی برای آن‌ها اتفاق می‌افتد به‌دلیل آنکه اگر در طول ۹۰ دقیقه خوب کار کنند در واپسین دقایق بازی یک گل، آن هم براساس اشتباه هرکسی که باشد، دریافت کنند همیشه در مظان اتهام هستند.

واقعیت اینکه یک دروازه‌بان سختی‌های بسیاری را در تمرینات تحمل می‌کند تا بتواند در بازی همانی باشد که کادر فنی، هم تیمی‌هایش و هواداران انتظار دارند. در این پست اتفاقات خطرناک بسیار زیادی برای دروازه‌بان‌ها رخ می‌دهد، آسیب‌های خیلی شدید برایش اتفاق می‌افتد.»

دروازه‌بان اسبق تیم‌های پرسپولیس، پیام مشهد، کاوالا یونان، برق شیراز و پاس تهران درباره گسترش نقش دروازه‌بان‌ها در فوتبال مدرن امروزی نیز گفت: «امروزه پست دروازه‌بان از حالت یک توپ‌گیر در آمده و بیشتر به یک بازی‌ساز تبدیل شده؛ وقتی سرمربی تاکتیکی را در نظر می‌گیرد، دروازه‌بان هم در این پازل تاکتیکی حضور دارد و نقش‌آفرینی می‌کند.

دروازه‌بان باید یک رزمی‌کار، ژیمناستیک کار و بالاترین درصد تخمین محاسبات ریاضی را به‌صورت ذاتی بلد باشد. خود را در زوایای قرار بدهد که احتمال می‌دهد ضربات به آنجا زده می‌شود. دروازه‌بان باید از انعطاف‌پذیری، جسارت و جنگندگی بسیار بالایی برخوردار و در نهایت هم باید روی دست‌هایش تمرکز و مهارت کافی داشته باشد.»

نکیسا با بیان اینکه من در دوران دروازه‌بانی خود روزهای سخت و دشوار بسیاری داشته‌ام، درباره خصوصیات یک دروازه‌بان خوب  گفت: «یک دروازه‌بان خوب باید به لحاظ کیفیت‌های بدنی؛ قدوقواره مناسب، چابکی، عکس‌العمل و سرعت انفجاری، مهارت‌های پرشی و انعطاف پذیری داشته باشد. کیفیت‌های تکنیکی مورد نیاز یک دروازه‌بان، دستانی مطمئن، تکنیک خوب روی خط دروازه و در هوا، مهارت در بازی با پاست.

کیفیت‌های تاکتیکی مورد نیاز یک دروازه‌بان؛ انتخاب در جایگیری حرکات، تخمین زننده خوب و پخش و توزیع‌کننده خوب بوده و از لحاظ کیفیت‌های ذهنی باید شخصیت، اعتماد به نفس، آرام و خونسرد و دارای تمرکز باشد. هم روی پاهایش، هم روی اندام فوقانی و تحتانی خود کار کند. توان، قدرت، قابلیت‌های پلیومتریک، فاکتورهای است که یک دروازه‌بان باید داشته باشد. این کارها نیز مستلزم گذراندن تمرینات بسیار سختی است.»

نکیسا که دکترای آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی را دارد؛ در سنین کودکی در رشته ژیمناستیک فعالیت می‌کرد و در دوران نوجوانی ۳ دوره قهرمان ژیمناستیک کشور شده است. وی علاوه بر این دارای ۴ مقام قهرمانی کشور در رشته شنا و ۶ دوره قهرمان پرش با اسب در رده‌های مختلف شده و با توجه به حضور پدرش (بهمن نکیسا) در فدراسیون بوکس چند سال نیز در این رشته فعالیت داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha