گمانه‌زنی‌ها از نرخ ارز در پی مذاکرات وین

تهران- ایرناپلاس- نرخ دلار در روزهای گذشته به صورت ادامه‌دار در حال کاهش بوده و این کاهش نرخ، مردم و واسطه‌ها را به صف‌های فروش دلار کشانده است. دلیل ریزش قیمت دلار چیست و تا کجا ادامه خواهد داشت؟

به گزارش ایرناپلاس، دلار که نخستین روزهای کاری سال جدید را با قیمت‌ حدود ۲۵ هزار و ۲۰۰ تومان آغاز کرده بود، در در روزهای گذشته به‌صورت مستمر با کاهش قیمت روبه‌رو بوده و در پایان روز کاری یکشنبه ۲۹ فروردین ماه به ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. این کاهش قیمت موجب شده مردم و واسطه‌ها صف‌های خرید دلار را در مراکزی مانند خیابان فردوسی تهران تشکیل دهند تا با فروش دلارهای خود، زیان بیشتری را متحمل نشوند.

کارشناسان دلیل کاهش نرخ ارز در روزهای اخیر را تأثیر فضای مثبت دور جدید مذاکرات ایران و طرف‌های برجامی در وین برای احیای مجدد توافق هسته‌ای می‌دانند. رایزنی‌ هیأت‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۴ در وین در حال انجام است و بحث و گفت‌وگو درباره رفع تحریم‌ها و مسائل هسته‌ای ادامه دارد.

یوسف کاووسی کارشناس مسائل ارزی در گفت‌وگو با ایرناپلاس، فضای مثبت مذاکرات وین را عامل اصلی قرار گرفتن نرخ ارز در مسیر نزولی و تشکیل صف‌های دلار دانست و گفت: همیشه مسائل سیاسی مانند مذاکرات با اثر روانی خود تغییراتی را در بازار ارز به همراه داشته است.

وی افزود: به‌عنوان نمونه پس از انتخابات آمریکا و زمانی که مشخص شد ترامپ برنده این انتخابات نیست، کاهشی را در نرخ ارز تجربه کردیم. بحث بازگشت آمریکا به برجام نیز تأثیر مشابهی بر قیمت دلار گذاشت و در روزهای گذشته نیز مذاکرات به عاملی مؤثر در این بازار تبدیل شده است.

کاووسی درباره تأثیر مذاکرات وین بر نرخ ارز توضیح داد: این مذاکرات در روزهای گذشته بدون خروجی بود و بازار را تغییر نداد. با این حال پس از اعلام عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران درباره شکل‌گیری یک تفاهم جدید، از روز شنبه، بازارها ریزش کردند و این موضوع نشان‌دهنده غلبه فضای روانی مذاکرات بر سیاست‌های بانک مرکزی است.

غلبه فضای روانی بر سیاست‌های بانک مرکزی
این کارشناس مسائل ارزی درباره تأثیر سیاست‌های ماه‌های اخیر بانک مرکزی در بازار ارز نیز گفت: بانک مرکزی در ماه‌های گذشته با توجه به اینکه صادرکنندگان علاقه‌ای به بازگرداندن منابع ارزی خود با نرخ‌هایی پایین‌تر از نرخ بازار نداشتند، برای تعادل‌بخشی به بازار ورود کرد تا بتواند به تقاضاهای موجود در سامانه نیما پاسخ دهد. هر چند تأثیر توافقی که ممکن است در روزها یا هفته‌های آینده شکل گیرد، از ورود بانک مرکزی به بازار، بیشتر است.

کاووسی ادامه داد: به‌عنوان نمونه قیمت جهانی در روزهای گذشته افزایشی بوده، اما قیمت طلا و سکه به‌دنبال کاهش قیمت دلار در داخل کشور، افت داشته است.

نرخ دلار پس از توافق چقدر می‌شود؟
این کارشناس مسائل ارزی، برای نرخ دلار در دو سناریوی خوشبینانه و بدبینانه متأثر از مذاکرات را ۲۰ هزار و ۲۵ هزار تومان پیش‌بینی کرد و توضیح داد: حتی اگر توافق انجام نشود، به‌دلایل زیادی از جمله وضعیت بازارهای داخلی و بورس، دلار از حد مشخصی پایین‌تر نمی‌آید.
کاووسی دلیل این موضوع را وضعیت شرکت‌های صادراتی در بورس تهران دانست و گفت: پیش از این شرکت‌های صادارت‌محور، دلار را با نرخ‌های ۲۶ و ۲۷هزار تومانی به کشور باز می‌گرداندند. بنابراین اگر دلار به نرخ‌های پایین‌تر از ۲۰ هزار تومان برسد، ارزش سهام این شرکت‌ها بیش از این ریزش خواهد کرد و به معضلی برای دولت تبدیل می‌شود.

وی با بیاناینکه برخی می‌خواهند بانک مرکزی ارزهای آزاد شده را به بازار وارد کند تا قیمت دلار به کمتر از ۲۰ هزار تومان برسد، گفت: بانک مرکزی در مقابل این فشارها اعلام کرد مابه‌ازای ریالی این منابع پیش از این وارد چرخه اقتصاد شده و اگر دوباره بخواهیم از آن‌ها در چرخه اقتصادی استفاده کنیم، با افزایش پایه پولی و تشدید تورم روبه‌رو خواهیم شد.

سرنوشت دلار در سناریوی بدبینانه عدم توافق
وی درباره سناریوی بدبینانه گفت: در بدترین حالت نیز اگر توافقی انجام نشود، دلار نرخ‌های بالاتر از ۲۵ هزار تومان را نخواهد دید؛ زیرا در شرایط فشار حداکثری نیز تنها برای یک یا دو روز، نرخ دلار بالای ۳۰ هزار تومان بود و در مجموع در محدوده ۳۰ هزار تومان قرار داشت. اکنون حتی اگر توافقی صورت نگیرد، از آنجایی که فشار حداکثری را پشت سر گذاشته‌ایم به‌نظر نمی‌رسد نرخ دلار به بیش از ۲۵ هزار تومان برسد.

این کارشناس مسائل ارزی درباره تشکیل صف‌های فروش دلار در روزهای گذشته گفت: برخی از افراد منتظر به‌ نتیجه رسیدن مذاکرات هستند و برخی دیگر با مشاهده روند نزولی دلار به‌صورت هیجانی در صف فروش ارز قرار گرفته‌اند. این رفتارهای هیجانی همواره موجب ضرر و زیان مردم می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha