مانع پدیده جدیدی شویم که منافع ملی را بازیچه مطامع جناحی می‌کنند

تهران- ایرناپلاس- قاسم محبعلی تحلیلگر مسایل بین‌الملل، انتشار فایل صوتی مصاحبه‌ محمدجواد ظریف که قرار نبوده منتشر شود را تلاشی در راستای سیاه‌نمایی دیپلماسی کشور دانست و تاکید کرد، باید از تکرار این نوع رفتارها جلوگیری شود.

به گزارش ایرناپلاس، انتشار فایل صوتی تقطیع شده‌از مصاحبه مفصل ظریف در رسانه معاند "ایران اینترنشنال" در حالی با سوءاستفاده  برخی طیف‌ها در داخل و دشمنان در خارج همراه شده که قرار نبوده اصل گفت‌وگو منتشر شود و هدف از این اقدام، ثبت تاریخ شفاهی تحولات هر دستگاه به روایت بالاترین مقام آن بوده تا از تجربه‌ها و تحولات رخ داده،  برای پیشبرد منافع آتی کشور استفاده شود.

این مصاحبه ذیل پروژه‌ای با عنوان «آنسوی دولت»  در راستای تهیه تاریخ ‌شفاهی دولت آقای روحانی و زیر نظر مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری ضبط شده و قرار بر انتشار آن نبوده و در بخش‌های مختلفی از آن آقای ظریف تاکید می‌کند «نباید علنی و منتشر شود» و یا «من اینها را به شرط عدم انتشار می‌گویم».

قاسم محبعلی مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه درباره مباحث منتشر شده از مصاحبه ظریف به ایرناپلاس گفت: واقعیت چیزی جز این نیست که اختلاف‌نظر در هر ساختار مدیریتی و اجرایی امری طبیعی و غیرقابل اجتناب است. اما حتما باید این را در نظر گرفت، مساله‌ای که در فایل صوتی آقای ظریف مطرح شده، تفاوت دیدگاه درباره ساختار سیستم است؛ یعنی در تصمیم‌گیری در سیاست خارجی، فقط دولت و وزارت‌خارجه دخیل نیستند.

وی با تاکید بر اینکه باید جلوی تکرار چنین مسایلی که با هدف ضربه به منافع ملی صورت می‌گیرد، گرفته شود، افزود: منتشرکنندگان فایل سخنان وزیر امور خارجه به دنبال هزینه‌تراشی در سیاست خارجی و ضربه به منافع ملی هستند.

دیپلمات پیشین همچنین به سوءاستفاده‌ برخی گروه‌ها در داخل کشور از این مصاحبه اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه شاهد پدیده‌ای هستیم که برخی به راحتی منافع ملی را بازیچه مصالح سیاسی و جناحی می‌کنند که نتیجه ناخوشایند چنین حالتی به هیچ وجه قابل کتمان نیست. به همین دلیل تصمیم‌گیران نظام باید برای خنثی کردن اینگونه تحرکات چاره‌اندیشی کنند تا آرامش عمومی و اهداف ملی به واسطه تمامیت و زیاده‌خواهی گروهی تندرو تحت تاثیر قرار نگیرد.

وی ادامه داد: همه با هر سلیقه و نگاهی که از آن پیروی می‌کنند، این اصل مهم را باید در نظر داشته باشند که تحت هر شرایطی منافع ملی نسبت به مصالح اشخاص، گروه‌ها و جریان‌های سیاسی اعم از راست و چپ در اولویت قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha