۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۹:۰۰
کد خبرنگار: 3078
کد خبر: 84317373
۱ نفر

برچسب‌ها

توصیه مهم امیرالمومنین‌(ع) در آخرین لحظات زندگی چه بود؟

تهران- ایرناپلاس- در این روزها و شب‌ها بیشتر از هر زمان دیگر از امام اول شیعیان گفته می‌شود. کسی که سیره زندگی او برای همه دوران‌ها و حتی زندگی امروزی ما هم آموزنده است. اما آیا می‌دانیم آخرین توصیه‌های امیرالمومنین (ع) به پیروانش چه بود؟

به گزارش ایرناپلاس، ماه مبارک رمضان علاوه بر نزول قرآن و دیگر برکاتش، ویژگی مهمی دیگری برای شیعیان دارد. روزها و ساعت‌های میانی این ماه از شهادت کسی خبر می‌دهد که او را شهید عدالت می‌دانند.
در بزرگی این شخصیت همین بس که نام او فراتر از جامعه مسلمانان رفته و زبانزد اندیشمندان غیرمسلمان هم شده است. به عنوان نمونه جبران خلیل‌جبران درباره امام علی‌(ع) گفته: «علی(ع) مانند پیغمبران درگذشت، مقام و شأن او در بصیرت و بینایی چون پیغمبران، مختص شهر، بلد، قوم، زمان و مکان نبوده و شخصیتی بین‌المللی داشت.» و در جایی دیگر گفته: «دو طایفه شیفته روش علی بودند یکی خردمندان پاکدل و دیگری نیکو سرشتان با ذوق.»

وصیت‌ها و سفارش‌های حضرت علی‌(ع) و سبک زندگی ایشان به اندازه‌ای پربار و پندآموز است که می‌توان به تنهایی یک منشور اخلاقی بی‌کم و کاست از آن تهیه کرد.
«پطروشفسکی» استاد دانشگاه لنینگراد درباره ایشان گفته: «علی(ع) تا سرحد شور و عشق پایبند دین، صادق و راستگو بود... و مقام صفات اولیاءالله در وجودش جمع بود.»

با توجه به زندگی امروزی، این پرسش مطرح می‌شود که بیشتر باید به چه نکاتی از سیره امام علی‌(ع) توجه کنیم و آن را به کار گیریم و اساسا جامعه علوی چه ویژگی‌هایی دارد؟

این پرسش‌ها را با حجت‌الاسلام محمد شهبازیان استاد حوزه و پژوهشگر دین در میان گذاشتیم.

وصیتی ساده اما در عین حال تاثیرگذار
حجت‌الاسلام شهبازیان درباره مسائلی که در سیره ‌امام علی(ع) برای زندگی امروزه ما ضرورری و کاربردی است، به خبرنگار ایرناپلاس گفت: یکی از مسائل مهمی که در عین سادگی اهمیت زیادی و امیرالمومنین از آن به عنوان وصیت‌شان به امام حسن‌ مجتبی(ع) بیان کردند، نظم است. ایشان در این‌باره چنین عبارتی دارند: «نظم امرکم» که به تعبیر خیلی خودمانی یعنی اینکه مواظب نظم و منظم بودن در امورتان باشید.
زمانی ممکن است انسان به این قضیه ساده نگاه کند و بگوید چرا امام علی‌(ع) با آن همه فضیلت، جایگاه و ویژگی که شیعه و سنی از ایشان بیان کرده‌اند که هزار در علم را علی(ع) باز کرده است و از محتوای علوم زمین و زمان اطلاع دارد، به این موضوع ظاهرا جزئی تاکید کرده است.

اما اگر اندازه‌ای در این بحث دقیق شویم، می‌بینیم یکی از آسیب‌های جدی که به زندگی روزمره افراد یا جامعه وارد می‌شود از بی‌نظمی و بی‌تدبیری است. برخی‌ها به صورت طنز می‌گویند نظم ما در بی‌نظمی  است. یعنی برای کارهای روزانه‌شان هیچ برنامه مشخصی ندارند. در حالی که طبق سفارش ایشان، باید هر فردی در هر جایگاهی با هر شغل و منصبی این مساله مهم را رعایت کند. برای مثال، سیستم شهرسازی ما شامل حال این نکته می‌شود. یک روزی جایی را آسفالت می‌کنند یک ماه بعد آن را می‌کَنند. یک شهردار می‌آید یک بلوار می‌کشد، شهردار بعدی آن را تغییر می‌دهد؛ این یعنی بی‌نظمی.

نظم در اخلاق، عبادات و مباحث اجتماعی
وی با بیان اینکه نظم فقط مرتب قرار دادن وسایل نیست،  درباره اهمیت این موضوع افزود: نظم باید در جزء تا کلان زندگی حاضر باشد.  فردی که در هر زمینه‌ای مسئول است می‌تواند برای افق ۲۰ ساله برنامه‌ریزی کند. چیزی که رهبر معظم انقلاب به عنوان سند چشم‌انداز مطرح کردند. یا بیانه‌ای که بیانیه گام دوم انقلاب بود که بر اساس آن باید از الان بنشینند و برنامه‌ریزی کنند. دانستن اینکه به چه افق‌هایی باید برسیم، ضروری است. همین دستور امیرالمومنین(ع) را باید از منظر اخلاق، عبادات و مباحث اجتماعی رعایت کرد.

این استاد حوزه با بررسی سفارش حضرت علی(ع) از منظر عبودیت، گفت: گاهی شخصی ساعت‌های طولانی را در حرم امام رضا(ع) می‌نشیند و خود را کامل تخلیه می‌کند. این از نظر علم اخلاق کار اشتباهی است. چون انسان‌ها همیشه باید پتانسیل، خواستن، خواهش و آن عطش مجدد برگشتن به سمت عبادت را در درون خودن نگاه دارند. اگر ۶ ساعت می‌توانید عبادت کنید نباید این کار را بکنید باید ۲ ساعت این کار را انجام دهید که آن عطش هنوز درون شما زنده بماند. این نظم در سیستم عبادت است.

وی با یادآوری مناس