حاشیه‌های تمام‌نشدنی یک شهرآورد؛ از نگاه فنی تا ویژگی‌های منفی

تهران- ایرناپلاس- در این مانده‌ایم که بعد از گذشت چند روز از شهرآورد ۹۵، درباره آن مثبت بنویسیم یا منفی؟ در طول ۹۰ دقیقه بازی غیر از شوت شهریار مقانلو و گل عیسی آل‌کثیر و دو موقعیتی که استقلال از دست داد و آن توپی که علی شجاعی از روی خط بیرون کشید ما چه دیدیم؟ بی‌اخلاقی در پایان بازی.

به گزارش ایرناپلاس، از سوت پایان بازی تا روزهای اخیر، حواشی این شهرآورد همچنان ادامه دارد. برای تحلیل این بازی آن هم از نگاه فنی و اخلاقی، باید به سخن بزرگان فوتبال اشاره کرد.
مجید جلالی در گفت‌وگوی پیش از شهرآورد با ایرناپلاس، سخن زیبایی گفت:  «جریان بازی در ۹۰ دقیقه می‌تواند بیانگر کیفیت لیگ ما و شرح فرهنگی فوتبال ما باشد.»
جریان بازی بیانگر کیفیت لیگ ما بود و رفتارهای انتهای بازی هم شرح فرهنگی فوتبال ما؛ این دو تیم قرار است در لیگ قهرمانان آسیا از حیثیت فوتبال ایران که این روزها با بی‌احترامی کنفدراسیون آسیا مواجه است با این روش دفاع کنند؟

حواشی این بازی کم بود، که استوری جنجالی وزیر ارتباطات پس از پایان این بازی هم به آن اضافه شد. هرچند که با واکنش‌های مختلف اهالی فوتبال، آذری جهرمی چند روز بعد، در استوری دیگری، به دلجویی از استقلال و فرهاد مجیدی پرداخت. با این حال هیچکس سخنان مجیدی در پاسخ به آن استوری اول را تائید نمی‌کند؛ هرچند بعد از شکست در شهرآورد، مطرح کردن این مساله از سوی خبرنگاران در نشست خبری بعد از پایان بازی، در حالی که سرمربی تیم، با فشارهای بیرونی زیادی مواجه است، امکان چنین واکنش‌هایی را هم دارد؛ با این حال مسلط بودن بر فضای روانی و حواشی، از نکات مهمی است که کادر فنی نباید از آن غافل شود.

جواد الله‌وردی پیشکسوت باشگاه پرسپولیس درباره حواشی استوری وزیر ارتباطات به ایرناپلاس گفت: «آقای وزیر، شما حق نداری به‌عنوان یک طرفدار صد آتیشه پرسپولیس اینگونه رفتار کنید. ریشه پرسپولیس برگرفته از ریشه شاهین است. شعار شاهین «اول درس، دو اخلاق و سوم ورزش» است. من به‌عنوان یک پرسپولیسی این حرف را می‌زنم. مخاطبان شما ۳۰ میلیون نفر استقلالی هستند. شما به آن‌ها توهین کردید. بالاخره آن‌ها برای گرفتن این دو ستاره زحمت کشیده‌اند.»

الله‌وردی درباره این شهرآورد نیز گفت: «این بازی قابل آنالیز نیست. در واقع چیزی برای آنالیز کردن نداشت! استراتژی دو تیم چه بود؟ استقلال در نیمه اول دفاع می‌کرد؛ وقتی نیمه دوم گل را دریافت کرد شیرازه کارشان به هم ریخت. کل بازی فکر نمی‌کنم چهار تا حمله داشت که یکی از آن موقعیت‌ها به گل تبدیل شد.»

رحمتی: اشتباه داوری به استقلال ضربه زد
کیانوش رحمتی پیشکسوت باشگاه استقلال با تاکید به ضعیف‌ترین شهرآوردی که در چند سال اخیر دیده است به ایرناپلاس گفت: این بازی از نظر کیفیت فنی در سطح خیلی پایینی بود و به جرات می‌توانم بگویم یکی از ضعیف‌ترین دربی‌هایی بود که در این چند سال اخیر دیده‌ایم. در آغاز بازی آن اشتباه داوری خیلی به استقلال ضربه زد که اگر آن پنالتی گرفته می‌شد، استقلالی‌ها می‌توانستند با اعتماد به نفس بیشتری به بازی ادامه دهند، همان کاری که پرسپولیس بعد از زدن گل انجام داد. معتقدم اگر آن اشتباه داوری نبود استقلال می‌توانست در ادامه کیفیت فنی بهتری از خودش بروز دهد.

هافبک دفاعی سابق استقلال افزود: «بازیکنان دو تیم تلاش خود را کردند اما حساسیت بازی آنقدر بالا بود که ما مسائل غیر فنی را بیشتر در این دیدار دیدیم. پرسپولیس برای این‌که موقعیت قهرمانی خود را حفظ کند و استقلال نیز برای ماندن در کورس قهرمانی نیاز به پیروزی در این بازی داشتند و همین باعث شد تا حساسیت بازی بالا برود و از کیفیت فنی آن کم کند. استقلال بعد از دریافت گل آرامش خود را از دست داد. استقلال در این دیدار سعی می‌کرد هم در جناحین و هم از عمق، مثل آن صحنه‌ای که فرشید اسماعیلی یک - دوی خوبی با شیخ دیاباته انجام داد و این کار ترکیبی آن‌ها با ضربه نه چندان خوب دیاباته همراه شد و این موقعیت خوب از دست رفت.

موقعیت‌های دیگر هم بود، مثل آن صحنه که بازیکن پرسپولیس توپ را از دهانه دروازه بیرون کشید. در کل فکر می‌کنم مساوی عادلانه‌ترین نتیجه‌ای بود که می‌توانست در این بازی رقم بخورد و در نهایت فکر می‌کنم این بازی که به لحاظ فنی بسیار پایین بود، باز هم تیم استقلال با کمی اختلاف نسبت به حریف تیم بهتری بود و شانس‌های بیشتری نیست به پرسپولیس برای رسیدن به گل داشت.
بازیکنان استقلال باید بدانند «دربی» مسابقه لحظه‌هاست، در لحظه گل پرسپولیس سخت‌گیری استقلالی‌ها کم بود اجازه شوت‌زنی به مهاجم حریف دادند و در تعقیب مهاجم دیگر پرسپولیس کوتاهی کردند تا در ریباند این شوت دروازه استقلال باز شود.

این تجربه‌ای باشد که در ادامه بازی‌ها برای لحظه‌ها برنامه داشته باشیم و اجازه ندهیم به این راحتی گل دریافت کنیم. از مسئولین استقلال این خواسته را دارم واقعاً از این تیم حمایت شود؛ استقلال چوپ بی‌ثباتی خود را می‌خورد؛ هم در مدیریت و هم در کادر فنی. وقتی یک سرمربی تیم خود را می‌بندد، اگر ثبات داشته باشد فصل بعد ضعف‌های خود را می‌پوشاند. با این همه تغییراتی که در ۴، ۵ سال گذشته بوجود آمده، هیچ‌گاه استقلال ثبات نداشته و از همین جا ضربه خورده است. امیدوارم امسال با حفظ آقای مجیدی بتوانند با توجه به تجربه‌ای که بدست آمده سال بعد او را ببینند.

میرزایی: بازی مالکانه پرسپولیس جواب داد
فرامرز میرزایی مهاجم اسبق پرسپولیس نیز به ایرناپلاس گفت: «بازی «دربی» همیشه حساسیت خودش را دارد. این انتظار می‌رفت با توجه به بازی‌های زیبایی که دو تیم در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا انجام دادند «دربی» ۹۵ در نوع خود تماشاگرپسند و دیدنی باشد. در شروع بازی تیم استقلال با توجه به آنالیزی خوبی که از پرسپولیس داشت با سرعت دادن به بازی و دوندگی زیاد در خط میانی و حمله خلاقیت و بازیسازی را از تیم پرسپولیس گرفت و به همین علت یک بازی درگیرانه و خشن از طرف دو تیم را شاهد بودیم.»

پیشکسوت باشگاه پرسپولیس افزود: «با این تفکر، تیم استقلال موفق‌تر بود و صاحب چند موقعیت هم شد و بیشتر در نیمه اول با این تفکر به بازی ادامه داد و تیم پرسپولیس سعی داشت با آرام کردن بازی و بازی مالکانه از این فشار بیرون بیاید.
کم‌کم بعد از بیست دقیقه، یک تعادل در بازی بوجود آمد. استقلال با توجه به شرایط دفاع تیم خود که نسبت به خط میانی و حمله از اطمینان کمتری برخوردار بود، اجازه بازی‌سازی بازیکنان پرسپولیس را در یک سوم خط دفاعی خود با دوندگی هافبک‌هایش به‌خصوص مسعود ریگی با بازی خوبی که انجام داد گرفت و عملاً کمال کامیابی‌نیا و احمد نوراللهی از جریان بازی را خارج کردند و این برتری در نیمه اول برای استقلال بوجود آمد.
البته پرسپولیس وقتی مالک توپ بود سعی بر آرامش دادن به بازی و کشاندن بازی در عرض و عمق را در دستور کار داشت و این دو تفکر در نیمه اول یک بازی تقریباً متعادل را بوجود آورد و بازی بدون گل در این نیمه تمام شد.

در نیمه دوم با توجه به این شرایط با تعویض‌های پرسپولیس در خط میانی و آمدن میلاد سرلک این برتری از استقلال گرفته شد. در کل بازی بیشتر در خطوط میانی جریان داشت و بیشتر بازی با توجه بسته‌بازی کردن دو تیم و گاهی همراه با خشونت و از طرفی با عدم مدیریت تیم داوری در سرعت دادن به بازی این شرایط را بوجود آورد که بازی روند خوبی نداشته باشد.
در این نیمه پرسپولیسی‌ها از آن شرایطی که تیم استقلال در نیمه اول بوجود آورده بود بیرون آمدند و ارتباط بین خطوط دفاعی با حمله تقریباً بوجود آمد. با این تفاسیر پرسپولیس در این نیمه بیشتر مالک بازی بود و به گل هم رسید و تیم استقلال زمان زیادی برای جبران داشت اما فقط بازی مستقیم را در دستور کار خود قرار داد که در نهایت موفق به تغییر نتیجه نشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha