مسیر پیروزی بر عراق؛ امتیاز مهمتر از بازی تاکتیکی

تهران- ایرناپلاس- همانگونه که مرتضی محصص در گفت‌وگو با ایرناپلاس اشاره کرده بود تیم ملی در نیمه مربیان با مدیریت رختکن و همچنین اختیار دادن به بازیکنان توانست در موقعیت صعود به مرحله بعدی قرار بگیرد. اکنون برای جدال سرنوشت‌ساز ایران و عراق چه باید کرد؟

به گزارش ایرناپلاس، کارشناسان فوتبال بر این عقیده‌اند که تیم ملی علاوه بر داشتن بازیکنان تکنیکی، از نظر بدنی هم در شرایط خوبی قرار دارد و همانند بازی با بحرین می‌توانیم عراق را شکست دهیم تا به‌عنوان تیم نخست گروه راهی مرحله دوم شویم.

الله‌وردی: از جهنم درآمدیم رفتیم به بهشت
جواد الله‌وردی ملی‌پوش اسبق کشورمان پس از پبروزی تیم ملی مقابل بحرین به ایرناپلاس گفت: «مهم‌ترین اصل برای یک تیم فوتبال، اصل استقرار بازیکنان در زمین بازی است. یعنی اگر هر بازیکنی در حمله و دفاع سر جای خود باشد آن تیم بدون مشکل خواهد بود. نیمه نخست دیدار با بحرین چنگی به دل نمی‌زد و انگار بازی یک طرفه است و ما اسیر بحرینی‌ها بودیم. بازی و ابتکار عمل در نیمه اول دست بحرین بود و یکی، دو موقعیت خطرناک هم ایجاد کردند. اما بین دو نیمه چه اتفاقی افتاد؟! شاید در نیمه اول ستاره زمین وحید امیری بود؛ خیلی قشنگ بازی کرد، توپ را خیلی خوب حفظ می‌کرد و پاس‌های قشنگ داد تا او را مصدوم کردند و تعویض شد.»

فوتبال کامل در نیمه دوم
وی ادامه داد: «در نیمه دوم، فوتبال کاملی را از تیم ملی دیدیم؛ فوتبالی که پاس‌ها سریع‌تر و به‌موقع بود، بازی را در اختیار گرفتیم. ۳ گل در منامه زدن یعنی باید بازی خوبی انجام داده باشیم. از جهنم درآمدیم رفتیم به بهشت که داستان نیمه اول و دوم است! ما در نیمه اول به هیچ عنوان در حد نام خود بازی نکردیم، عدم توانایی بازیکنان ما مشهود بود. نباید فراموش کنیم که تیم ما اردوی کوتاه مدتی را گذراند و این نمی‌توانست برای مقابله با حریفان کافی باشد.

میلاد محمدی در این دیدار خیلی ضعیف بود و کادر فنی به‌درستی این ضعف را دید و بین دو نیمه با آوردن سامان قدوس و به کار گرفتن در پست اصلی‌اش و بردن احسان حاج‌صفی به دفاع چپ پست تخصصی‌اش، توپ و میدان را در اختیار گرفت و شاهد فوتبالی به مراتب زیباتر از نیمه اول بودیم. سامان قدوس فوق‌العاده بود و یکی از بهترین بازی‌های خود را انجام داد و از نظر من چهره شاخص میدان بود.»

دینورزاده: رسانه‌ها حقیقت را برای مردم و بازیکنان بنویسند
مهدی دینورزاده کاپیتان اسبق تیم ملی کشورمان به ایرناپلاس گفت: «قبل از پرداختن به بازی با بحرین باید به گذشته‌ها برگردیم. بحرین تیمی نبود که بخواهد برای فوتبال ما مشکل‌ساز شود. متاسفانه به‌خاطر نتایج بازی‌های دور رفت، بازی با بحرین برای ما حساس شد. ضمن آنکه چند سالی هم می‌شود که وقتی با این تیم در بحرین بازی می‌کنیم آن‌ها برای ما حاشیه درست می‌کنند. حتی معتقدم بازی رفت با بحرین را هم ما باید می‌بردیم ولی باختیم. از طرفی کرونا باعث شد بازی‌ها در یک کشور متمرکز برگزار شود و به ناحق میزبانی به بحرینی‌ها رسید و همین موضوع خود به خود باعث شد تا دلهره بین اهالی فوتبال و مردم بیشتر شود.»

مردم به فکر بازی تاکتیکی نباشند
پیشکسوت فوتبال افزود: «در بازی با هنگ‌کنگ ما بازی خوبی ارائه ندادیم ولی نتیجه گرفتیم؛ می‌خواهم بگویم در این چهار بازی که دو دیدار آن انجام شده، مردم به فکر بازی تاکتیکی نباشند، مهم نتیجه گرفتن است که می‌توانیم به آن دست یافته و به مرحله بعد صعود کنیم. در دور بعد تیم‌های معتبر و با تاکتیک حضور دارند و آنجا باید به این مهم بیاندیشیم.
در دیدار با بحرین در نیمه اول بازیکنان ما با حوصله فوتبال کردند و در نیمه دوم از داشته‌های فنی خود بخوبی استفاده کرده و ۳ گل به بحرین زدند. نمی‌خواهم بگویم زیاد هم خوب بازی کردند، ولی از داشته‌های فنی خود خوب استفاده و موقعیت‌ها را به گل تبدیل کردند و تا بازی با عراق خیال ما راحت باشد.»

فوتبال ما به عراق نمی‌خورد
دینورزاده درباره بازی عراق گفت: «از لحاظ فوتبالی، فوتبال ما به هم نمی‌خورد و همیشه بازی ما با آن‌ها گره می‌خورد. تنها حُسن این دیدار این است که اگر عراق به ما ببازد، آن‌ها نیز شانس صعود به‌عنوان تیم دوم را دارند. پس بنابراین این دیدار دو حالت دارد؛ یا بی‌تفاوت می‌آیند که این خیلی بعید است؛ آن‌ها با انگیزه کامل می‌آیند و به عقیده من، همین انگیزه کامل آن‌ها موجب می‌شود تا بازیکنان ما مصمم به مصاف عراق بروند و ان‌شاءالله با دست پر زمین بازی را ترک می‌کنند.

 از رسانه‌ها می‌خواهم رسالت خود را به خوبی انجام بدهند و از تیم ملی به‌درستی حمایت کنند و غلو نکنند؛ حقیقت را برای مردم و بازیکنان بنویسند. بزرگ‌نمایی نکنند و یا بازیکنان را کوچک نکنند. اگر ما مثل بازی با بحرین با انگیزه بازی کنیم پیروزی بر عراق دور از دسترس نیست. چون تیم ملی کنونی ما از همیشه بهتر بوده و نفرات خوبی در اختیار داریم و می‌توانیم نتیجه‌ای بگیریم که تاکنون در تاریخ بازی‌های‌مان با عراق نگرفته‌ایم. تیم ما با وجود جوانی، پخته‌تر هستند و خیلی از آن‌ها در اروپا بازی می‌کنند و این کمک می‌کند تا راحت به آنچه که استحقاقش را داریم دست پیدا کنیم.»

جلالی: قابلیت‌های بدنی بازیکنان ما بالاست
مجید جلالی مربی باسابقه فوتبال ایران درخصوص پیروزی ایران برابر بحرین به ایرناپلاس گفت: «تیم ما تیم بسیار خوبی است و جایی نگرانی ندارد؛ آن هم در مقابل تیم‌هایی که یک تیم متوسط در سطح فوتبال آسیا هستند. فقط روی فضای روانی بازی و تجربیات گذشته باعث شده بود تا بازی از حدی از خود، بیشتر حساس و موجب نگرانی اهالی فوتبال و مردم شود. به لحاظ نفرات به مراتب بهتر از حریف بودیم و خیلی مسلط بازی کردند.

شاید در شروع بازی به دلیل همان فضایی که درباره‌اش حرف زدیم حساس شده بود و بازیکنان ما را تحت‌تاثیر قرار داده بود اما کم‌ کم به بازی مسلط شدند و کار خود را خیلی خوب انجام دادند. آنچه در این بازی دیدیم به غیر از برتری تکنیکی، قابلیت‌های بدنی بازیکنان ما بود؛ حتی در بازی با هنگ‌کنگ هم این قابلیت‌ها دیده شد. هرچه بازی رو به‌جلو می‌رفت، تیم ما مسلط‌تر می‌شد و حتی گل‌های خود را در اواخر بازی زدیم. نیمه دوم به مراتب بهتر هستیم. بازیکنان ذخیره‌ ما نیز تاثیرگذار بازی کردند. آنها بازیکنانی هستند که شایسته حضور در ترکیب اصلی را دارند اما به دلیل تراکم بازیکن بیرون می‌مانند.»

عراق را می‌توانیم ببریم
پیشکسوت فوتبال درباره حضور سامان قدوس تاثیرگذاری او و همچنین بازی با عراق نیز افزود: «فضایی بین احمد نوراللهی با سردار آزمون و مهدی طارمی وجود داشت و بازی‌سازی ما به نتیجه نمی‌رسید. کادر فنی به خوبی این ایراد را دید و با آوردن سامان قدوس در آن فضا بهتر شدیم و دیدید به ۳ گل هم دست یافتیم. سامان قدوس با تجربه‌ای که داشت توانست مسلط و خوب بازی کند.

به اعتقاد من اگر بازیکنان ما فضای بازی را خیلی احساسی نکنند، حساس نکنند و خیلی سخت نگیرند، در برابر عراق هم می‌توانیم برنده از میدان خارج شویم. در شرایط کنونی زمانی نیست که ما بخواهیم تیم را بیش از حد تمجید و یا تجلیل کنیم ما باید تیم را به حال خود بگذاریم. بازیکنان همگی خوب هستند و تمرکزشان روی کارشان باشد می‌توانند کار را خوب پیش ببرند.»

معمار: فوتبال عراق شبیه ماست
محمود معمار مدافع اسبق تیم ملی نیز در رابطه با دیدار ایران و بحرین به ایرناپلاس گفت: «بدون در نظر گرفتن نیمه اول، در مجموع خوب ظاهر شدیم و به یک برد با ارزش دست پیدا کردیم. البته نباید از برخی اشتباه‌ها براحتی عبور کنیم. چیدمان ما در نیمه اول اشتباه بود. حتی خوش‌شانس هم بودیم که بحرین نتوانست از این فرصت استفاده ببرد. در نیمه دوم با تعویضی که انجام دادیم کمی بهتر شدیم و حریف را تحت فشار قرار دادیم و به گل رسیدیم.»

پیشکسوت فوتبال افزود: «به اعتقاد من مهدی ترابی باید خیلی زودتر از این به بازی گرفته می‌شد. وحید امیری که یکی از خوب‌های این دیدار بود و بازیکنان حریف روی او خیلی خطا می‌کردند باید پیش از این‌که دچار آسیب دیدگی شود تعویض می‌شد.
ما که به لحاظ بازیکن مشکلی نداریم و خوب‌ها کنار هم جمع شده‌اند. هرچند اعتقاد دارم جای فرشید اسماعیلی در این تیم خیلی خالی است. نقطه عطف این بازی حضور سامان قدوس بود. به نظرم در خط دفاع یک مشکل بزرگ وجود دارد و آن اینکه چه کسی ضربه اول را بزند؛ به نظر دو مدافع میانی از این نظر سردرگم هستند.

عراق همیشه فوتبالش نزدیک به ما بوده و در بدترین شرایط هم بودند جلوی تیم ما ایستادند. اگر به‌ یاد داشته باشید، پس از جنگ تحمیلی بدترین شرایط آن‌ها بود اما باز هم با ما بدون گل مساوی کردند. آن‌ها شبیه خود ما فوتبال بازی کرده و غیرتی و با تعصب هم بازی می‌کنند. ما در دفاع راست  مشکل داریم و تعجب می‌کنم چرا رامین رضائیان را دعوت نکردند؟ صادق محرمی در دفاع ضعیف است. در نیمه اول یک توپ پشت او انداختند که بازیکن بحرین بد زد و اگر کمی کات داده بود گل می‌خوردیم و آن‌ها بازی را می‌بستند و کار ما سخت می‌شد.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha